II EUWS 11 ven niet toe te geven dat ze het moeilijk hebben. Dan zeggen ze bijvoorbeeld dat ze voor een buur vrouw komen. Laatst hoorden we van een zwangere jongedame die dringend hulp nodig had, maar zich stilhield. Het breekt je hart. We hebben toen onmiddellijk ie mand langs gestuurd.'' Allerarmsten Het is een misverstand dat alleen de allerarmsten getroffen worden door de crisis, zegt Scharbay. De ellende speelt in alle lagen van de bevolking. In de arme wijken en dorpen, waar de armoede altijd al vlak onder het oppervlak lag, maar ook in de 'normale' buurten, over het hele eiland. De financiële steun van de over heid is inmiddels op gang geko men, maar dat betekent niet dat het Rode Kruis een stap terug doet. ,,Er is nog steeds heel veel hulp nodig, ook voor Aruba en Sint Maarten. Want weet je, we zitten ook nog eens middenin het orkaanseizoen. Onze broeders en zusters op Sint Maarten hebben de afgelopen week al flinke regen buien gehad. Ook dat nog, ja.'' En weet je, we zitten ook nog eens middenin het orkaanseizoen. Ook dat nog, ja tig wordt daarop een bepaald be drag gestort, zodat mensen zelf hun boodschappen kunnen doen bij een van de zestien aangesloten supermarkten'', zegt Van Deinse. ,,Het bedrag hangt af van de grootte van de familie, en of er bij voorbeeld nog wel iemand werkt of een andere vorm van steun krijgt. Er zijn tot nu toe 6000 van die vouchers uitgedeeld." Niet iedereen komt in aanmer king voor deze hulp. Er is bijvoor beeld een leeftijdsgrens van 65 jaar: zij die ouder zijn, krijgen al een pensioen. Ook mensen met een andere uitkering krijgen geen voucher. Verder wordt er gekeken naar het aantal kinderen, of er ie mand is met een handicap en of iemand lijdt aan corona. En ja, er wordt ook gecontroleerd op fraude. Sommigen melden zich aan voor verschillende uitkeringen en dat is niet de bedoeling. Volgens Maisy Scharbay is het niet altijd even eenvoudig om de juiste mensen te bereiken. Je komt namelijk alleen maar achter de voordeur als de bewoners open doen. ,,Er heerst hier een cultuur van schaamte. Veel mensen dur- pasta en blikgroente. Het Rode Kruis kan dit doen door samen te werken met lokale partners en dankzij fondsen van het ministe rie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties. Ook worden er warme maaltijden bereid voor mensen die zelf niet kunnen ko ken. Dat zijn soms ouderen, maar ook kinderen van wie de ouders geen geld hebben. Nieuw zijn de zogenaamde e- vouchers: pinpassen van het Rode Kruis voor mensen die hun baan zijn kwijtgeraakt en nog steeds geen uitkering hebben. ,,Regelma- maandag 24 augustus 2020 GO cultuur van schaamte' MHet Rode Kruis op Cura cao geeft voedselkaar- ten uit aan be woners van het eiland die door de coro nacrisis in grote finan ciële proble men zijn ge raakt en hun baan verloren. - Maisy Scharbay, afdelingsmanager Rode Kruis Curapao

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11