Weer massale betogingen tegen Loekasjenko 10 NIEUWS De Cariben hebben het zwaar te verduren door de coronacrisis en de totale ineenstorting van het toerisme. Op Curagao deelt het Rode Kruis op grote schaal voedselpakketten uit om het leed wat in te dammen. ,,Het breekt je hart.'' -i. '*^31 CORONA CURAQAO 0' In de Belarussische hoofdstad Minsk kwamen meer dan honderd duizend mensen bijeen om te to nen dat ze het hebben gehad met hun staatshoofd, dat al 26 jaar zijn land met ijzeren vuist regeert. Offi cieel won hij de verkiezingen op 9 augustus, maar volgens de opposi tie, gesteund door de Europese Unie, heeft hij die stembusronde op grove wijze vervalst. De afgelopen dagen leken de pro testen enigszins af te nemen, maar de bezwering dat het ging om slechts een korte pauze, werd giste ren bewaarheid. Tegelijkertijd begon Loekasjenko, met hulp van Rusland, aan een po ging de situatie weer onder con trole te krijgen. Gisteren waren in Minsk verschillende metrostations afgesloten (om de toestroom van betogers te beletten) en stonden er overal gepantserde voertuigen met waterkanonnen. Het zag zwart van de oproerpoli tie en rond de herdenkingsnaald, waar omheen vorige week 200.000 betogers zich verzamelden, was dit keer prikkeldraad neergelegd om ze tegen te houden. Erachter stond een haag van ME'ers. Strafhof Demonstranten droegen papieren bij zich, waarop geschreven stond: 'Laten we Sasja (Aleksandr, red.) helpen de weg naar Den Haag te vinden', een referentie aan het In ternationaal Strafhofin die stad. En: 'Een levenslang presidentschap be staat niet, een levenslange gevange nisstraf wel'. Tegen de avond trok een enorme menigte naar het presidentiële pa leis van Loekasjenko, waar de op roerpolitie met manschappen en voertuigen een blokkade had ge vormd. Daar leek het even grimmig te worden en de demonstranten scandeerden tegen de agenten: 'Laat je schilden zakken!'. Na ongeveer een uur trokken de betogers zich terug onder de leuze: 'Iedere dag, iedere dag!' Daarmee gaven ze aan dagelijks terug te zul len keren naar de residentie van Loekasjenko. Nog weer iets later vloog Loekas jenko naar het Paleis voor de onaf hankelijkheid in het centrum. De toekijkende menigte scandeerde: ,,Vlieg maar weg!'' En: ''Je bent ont slagen!'' Een videofragment op een Belarussisch Telegram-kanaal toonde het staatshoofd met een mi trailleur in de hand, toen hij met zijn helikopter aankwam op het dak van het paleis. Rusland Intussen lijkt Rusland te proberen zijn greep op de situatie te verster ken. Volgens een internationaal ge zelschap van veiligheidsexperts, verenigd in de organisatie Isan, zijn er vorige week politieke, defensie-, media- en veiligheidsexperts aan gekomen in Minsk om Loekasjenko bij te staan. t De bevolking van Belarus wil dat Loekasjenko aftreedt na de recente verkiezingen Ze zouden er onder meer op uit zijn de Belarussische media onder con trole te krijgen. Vorige week ver telde ontslagen en stakende mede werkers van de staatsomroep al, dat Russische journalisten hun werk plekken hadden ingenomen. Ook wil Moskou zijn zeggenschap ves tigen over de veiligheidsdienst KGB en het leger, aldus Isan. De experts stellen dat Loekasjen- ko's rol is uitgespeeld. Hij kan al leen nog maar tekenen wat het Kremlin hem voorlegt. Mocht Mos kou hem uiteindelijk laten vallen, dan zal het proberen de politieke si tuatie zodanig te bewerken, dat de pro-Ruslandpartijen het voor het zeggen krijgen. Uiteindelijk zal dat het einde betekenen van Belarus als soevereine staat, aldus Isan. e zeggen het allebei: als je kijkt naar het le ven op straat, dan zou je kunnen denken dat het de goede kant op gaat. De toeristen komen weer langzaam naar Curasao, de hotels draaien weer (zij het niet allemaal) en de autoverhuurbedrijven (idem) ook. Maar als Iris van Deinse en Maisy Scharbay tegelij kertijd vertellen dat hun organisa tie, het Rode Kruis, bezig is met de grootste hulpoperatie die ze ooit in de Cariben heeft uitgevoerd, dan geeft dat wellicht beter de huidige situatie aan. Scharbay is afdelingsmanager van het Rode Kruis op Curasao. Ze is ook een kind van het eiland. Misschien wel de grootste schok van deze crisis, zegt ze, is het besef dat het toerisme van levensbelang is voor het eiland. En dat het ei genlijk niet meer zonder kan. ,,Na- tuurlijk wisten we het wel een beetje, maar we dachten dat het bijvoorbeeld op Aruba veel erger was: da^r zijn ze pas afhankelijk van de toeristen. Wij hebben im mers de raffinaderij nog (die van Isla, waarmee het inmiddels ook niet meer zo best gaat).'' Maar sinds de coronacrisis toe sloeg, met het eerste positieve ge val in maart, de avondklok die er op volgde en al snel ook de totale lockdown, hebben de eilandbewo ners noodgedwongen ontdekt wat het betekent als er plots geen en kele buitenlandse bezoeker meer komt. Als er de ene week nog 40.000 mensen een reisje naar het eiland boeken en de week erna nul. Als er de ene week nog vijf cruiseschepen aanmeren (zoals al die weken en jaren daarvoor) en de week erna nul. Dat betekent in één klap honderdduizenden toe risten minder. Dat doet zeer op Cura^ao, met zijn 160.000 inwo ners. Geen geld ,,Ineens zaten mensen zonder werk en dus zonder geld", zegt Scharbay. ,,De overheid kreeg het pas na een paar maanden voor el kaar om voor een uitkering te zor gen. En het gaat niet alleen om de mensen die in de hotels werken en de restaurants, maar ook de tim mermannen, de tuinmannen of de vrouwen die taarten bakken. Wie heeft deze mensen nog nodig, als er niks meer uit te geven valt? Nie mand. Iedereen draait een dubbel tje dan twee keer om." Dat betekent, zo zegt ook Iris van Deinse, dat een heel grote groep mensen in de problemen zat, en nog steeds zit. Zij is de woordvoerder van het Rode Kruis Nederland en net terug van Cura- ^ao. De bedoeling was dat ze ook naar Aruba en Sint Maarten zou gaan, de andere twee Caribische landen binnen het Koninkrijk der Nederlanden. ,,Maar helaas, de grens is dicht. Er zijn weer corona- gevallen op Aruba." Van Deinse kwam er al snel achter dat dat wat je ziet niet de hele waarheid is. Hotels zijn open, er liggen mensen op het strand, in Willemstad zelf wordt het weer ietsje drukker, Ze vroegen ons ervoor te zorgen dat in elk geval hun oude vader elke dag een warme maaltijd kreeg 'nou ja, het bekende beeld'. ,,Maar'', zegt ze, ,,het leed zit op Curasao achter de voordeur." Als je bij mensen thuiskomt, dan zie je wat de crisis teweeg heeft gebracht. Grote gezinnen, vaak met opa's, oma's, ooms en tantes, die ineens zijn teruggeval len op het schamele pensioentje van een van de ouderen, omdat de jongeren geen werk meer hebben. Of die ene oude mevrouw die bij haar zus inwoonde, maar toen die zus doodging bij haar neven en nichten moest intrekken, en daar merkte hoe nijpend de situatie zónder haar al was. ,,Die mevrouw was enorm afge vallen toen we haar spraken'', zegt Van Deinse. Of de mensen die zorgden voor een ziek familielid en zich na een poosje niet meer dan één yoghurtje per persoon per dag konden veroorloven. ,,Ze vroe gen ons om ervoor te zorgen dat in elk geval hun oude vader elke dag een warme maaltijd kreeg.'' Dat is waar het Rode Kruis nu vooral mee bezig is: het uitdelen van eten. Er worden door vrijwilli gers per week vijfhonderd voed selpakketten in elkaar gedraaid, met daarin onder meer rijst, meel, maandag 24 augustus 2020 GO In een ongekend betoon van eensgezindheid zijn de Belarussen gisteren opnieuw de straat op getrokken om het ver trek te eisen van hun president Aleksandr Loekasjenko. Joost Bosman Moskou 'Er heerst een Mark van Assen Brussel/Willemstad - Iris van Deinse, woordvoerder Rode Kruis Nederland Het Rode Kruis ver zorgt samen met Stich ting Help Cura$ao warme maaltijden voor mensen die getroffen zijn door de coronacrisis op het eiland. FOTO'S ARIE KIEVIT In Minsk betoogden meer dan 100.000 mensen tegen de presi dent die met verkiezingsuitslagen zou hebben gesjoemeld. foto ap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10