9 We waren gewaarschuwd, en toch nam het aantal besmettingen veel sneller toe dan verwacht, ziet topviroloog Marion Koopmans. „Mensen voelden zich bevrijd, dat gevoel is onderschat." MARION KOOPMANSVIROLOOG Pinkpop zou best doorkunnen gaan, maar dan echt met minder mensen Als dit doorzet, is het een kwestie van tijd tot je weer meer opnames in ziekenhuizen ziet We naderen een kantelpunt, zegt viroloog Marion Koopmans (Eras mus MC Rotterdam). ,,Ik houd mijn adem in, de komende weken zijn cruciaal." Na de versnelde versoe pelingen begin juli steeg het aantal coronabesmettingen in Nederland fors: de afgelopen maand kwamen er wekelijks zo'n vierduizend geval len bij, de eerste week van juli wa ren dat er nog slechts vierhonderd. Ook het aantal ziekenhuisopnames neemt toe (tot bijna honderdtachtig nu in totaal), al zijn de aantallen nog bescheiden in vergelijking met het voorjaar (toen er soms meer dan zevenhonderd nieuwe zieken huisopnames per dag gemeld wer den). ,,Ik weet niet of je dit vooraf kon in schatten. Bij iedere versoepeling kun je een opleving krijgen van het virus, gewoon omdat je het meer loslaat, mensen weer meer contac ten hebben, meer reizen. Dan richt je intensief bron- en contactonder- zoek in om die extra besmettingen te compenseren. Zo hoop je die ver spreiding te remmen." ,,Inschatten hoeveel mensen je in de teststraat krijgt, is best lastig. De toestroom van nieuwe gevallen ging veel sneller dan verwacht, er heerste een soort 'we zijn bevrijd-teneur' na de versoepelingen. Mensen had den dus ook steeds meer contacten die opgespoord moesten worden. Kun je dat vooraf voorspellen na een voorjaar waarin iedereen zich juist wel aan adviezen hield? Dat senti- ment is misschien wel onderschat, ja. Ik vind het ook wel opmerkelijk dat het geheugen bij sommigen zo kort lijkt, hoor. Terwijl ik denk dat het slim is om juist te wennen aan een nieuwe leefwijze, tenminste voor komend jaar. Dit duurt langer dan een paar maanden. Met wat meer beheersing hoeft er geen grote tweede golf te komen, ik hoop dat de solidariteit van het voorjaar toch weer de boventoon gaat voeren." ,,Het is in ieder geval goed dat scho len nadenken over wat ze kunnen doen om verspreiding te beperken. Wat je graag zou zien is dat de scho len samen een aantal basisafspraken maken over zulke zaken. Maar het is ook maatwerk. De ene regio heeft veel viruscirculatie en daar zijn dus andere maatregelen nodig dan op een plek waar amper besmettingen zijn." ,,Oh my god, ik word om minder ge kielhaald. Maar ik denk: nee, niet zoals we gewend zijn. Dus ja: een festival als Pinkpop zou misschien best door kunnen gaan, maar dan echt met minder mensen op een groter veld. En of dat dan lukt met de artiesten: geen idee, dat is niet mijn vakgebied." ,,We werken al decennia aan zulke betrouwbare sneltests. Dat je bin nen mum van tijd weet of je een vi rus draagt, een test voor een duppie. Het zou een gamechanger zijn na tuurlijk, dus er wordt wereldwijd aan gewerkt. De WHO heeft een lijst met meer dan vijfhonderd tes ten die worden aangeboden, maar ze vallen tot dusver nog tegen. Eer lijk gezegd moet ik nog zien of dat een serieuze optie wordt." ,,Het is de kunst om de gebeurtenis sen te tackelen waar flinke versprei ding is. GGD's en het RIVM zien nu relatief veel clusters bij georgani seerde besloten feestjes thuis of bui tenshuis, met familie en vrienden. Dus moet daar extra aandacht voor zijn." ,,Ik hoop dat het werkt, we hebben in het voorjaar gezien dat het virus onder controle kwam zonder harde dwang. Uiteindelijk denk ik dat je maatregelen het langste volhoudt als mensen van het nut overtuigd kunnen worden, dan beklijft het." ,,Tsja, daarom denk ik ook: jongens, come on, denk aan de basisdingen. Dat moet er echt inslijten: houd die afstand, blijf thuis bij klachten, laat je testen, ga in quarantaine, vermijd drukte. Gebruik die app, laten we proberen sneller te testen, uitslagen eerder krijgen." ,,Ik vrees van niet. Als dit doorzet, is het een kwestie van tijd tot je weer veel meer ziekenhuisopnames ziet. Het aantal besmettingen stijgt het hardst bij jongeren, maar ook in an dere leeftijdsgroepen zie je getallen gewoon oplopen." ,,Als de afvlakking doorzet, de ver dubbeling was er gelukkig deze week uit. De komende tijd wil je dan echt een daling zien van het aantal nieuwe gevallen. Het kan vriezen of het kan dooien, denk ik. Hopelijk zijn we allemaal wakker nu en krijgen we de aantallen laag, zodat niet de boel weer intelligent op slot moet." zaterdag 22 augustus 2020 GO 'Ik houd mijn adem in' Niels Klaassen Rotterdam Het terugschroeven van restric ties ging stapsgewijs. Was de ver soepeling van 1 juli - toen veel weer open mocht - er niet één te veel? Maar GGD's kampen nu al met capaciteitsgebrek, zeker in de steden lukt het niet goed om alle contacten na te gaan. Hebben zij zich hierop niet verkeken? Hoort de mondkap bij ons nieuwe leven? Sommige scholen stellen ze nu ook verplicht. Goed idee? Gaan al die geschrapte concerten volgend jaar wel door? Veel mensen vestigen hun hoop op een supersneltest: stripje op de tong, test je negatief, dan mag je naar binnen. Grote privéfeestjes zijn nu taboe. Waarom? Van veel besmettingen is de bron niet eens bekend. M Viroloog Ma rion Koopmans: ,,Maatregelen hou je het lang ste vol als men sen van het nut overtuigd kun nen worden.'' De regering werkt met 'dringende adviezen', doet een moreel appel op mensen om in quarantaine te gaan, zich te laten testen. Werkt dat wel? Maar uit epidemiologisch en viro- logisch oogpunt is het een poten tiële gatenkaas. Kan het allemaal niet ook nog heel erg meevallen, als jongeren netjes afstand houden van oude ren en kwetsbaren? Het aantal besmettingen stijgt wel fors, maar de ziekenhuisopnames nog niet zo hard. Wanneer zit viroloog Koopmans dan weer iets comfortabeler op haar stoel in het lab?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9