poseren voor een fotograaf. Maar, zoals de Amerikaanse schrijfster Susan Sontag zei: 'Een fototoestel is een getrokken pistool.''' ,,De behoefte niet gezien te worden komt bij heel veel acteurs voor. Juist op een podium kun je onzichtbaar zijn, want je wordt iemand anders. Het theater werd, net zoals nu mijn lezingen, mijn veilige haven: op deze twintig vierkante meter ben ^k de baas, bepaal ^k het verhaal en hoe ik word gezien. Dat is in het volle licht staan en toch verborgen zijn.'' ,,Ja, maar als je wilt vissen, moet je niet in de sloot gaan zitten, zei Multatuli al. Het bleek een parallelle wereld die met lezen of schrijven niets van doen had. Te veel geouwehoer, dat ik maar twee jaar volhield. Mijn geluk was dat ik er Mieke van der Weij en Rosita Steenbeek ontmoette (die later bekendheid kregen als presentatrice en schrijver, red.). Ik ervoer het als een ver liefdheid, heel innig, alle dagen samen willen zijn. Heel studentikoos, dansen, zoenen, in elkaars armen door nachtelijk Amsterdam, het was een wonderbaarlijke ontdekkingstocht. Rosita's vader en mijn moeder hoopten dat wij zouden trouwen. Rosita en Mieke leerden mij dat ik mezelf mocht zijn. Alleen al daarom reken ik hen tot de liefdes van mijn leven.'' ,,Wie weet?'' Lachend: ,,In elk geval speelt het getal drie een rol.'' In 2000 - Arthur Japin heeft op dat moment twintig jaar een relatie met uitgever Lex Jansen - ontmoette hij de Amerikaanse redacteur en schrijver Benjamin Moser. Na een klein jaar kwam Ben bij hen in Utrecht wonen. ,,In het begin had ik daar zelf behoefte aan, om het uit te leggen. Ik merkte dat het hele maal niets uitmaakte, een relatie met een of twee mannen. Niemand kwam tekort en niemand voelde zich tekortgedaan. Twintig jaar geleden was het voor ons ook nieuw en zochten we natuurlijk hoe we onze levens zouden inrichten, qua huis en familie. Wie krijgt welke kamer? Wie houdt de afstands bediening vast? Inmiddels zijn we al zo lang met z'n drieën dat ik zelf ook niet meer zie hoe bijzonder het is. Er wordt mij vandaag de dag niet meer zo veel naar gevraagd. Ja, door jou nu.'' ,,En dan vraag jij je af: en Lex dan? Ik reisde Toch heeft u de kleinkunstacademie gedaan en heeft u jarenlang op een podium gestaan. Dan word je toch ook bekeken? Voordat u toneelspeler werd, studeerde u Nederlands. Was jullie omgang een prelude op het liefdesdriemanschap dat u in uw latere leven zou krijgen? Heeft u het gevoel dat u zich vaak moet verantwoorden over jullie ménage a trois? Ik las de door Benjamin geschreven biografie over Susan Sontag en daar staat als opdracht in: Voor Arthur Japin. 14

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 94