Loekasjenko houdt poot stijf: geen dialoog Oud-minister overleden 8 NIEUWS Joe Biden wordt geprezen om een gloedvol betoog in zijn eerste grote campagneoptreden. Maar swing state Pennsylvania is niet onverdeeld enthousiast. iskundelerares Holly Derham- mer (52) uit Al lentown, Penn sylvania, is te leurgesteld in Donald Trump. Ze stemde vier jaar geleden op hem, vooral omdat ze wei nig op heeft met abortus. Trump was de kandidaat die beloofde daar paal en perk aan te stellen. Derhammer wilde hem een kans geven. Maar deze zo mer verloor Trump definitief haar steun. De druppel was de dag dat zijn mensen met traangas een straat vol demonstranten lieten schoonvegen, zodat de president bij de kerk aan de overkant van het Witte Huis een bij bel omhoog kon houden. ,,Op z'n kop", merkt Derhammer schamper op. Holly Derhammer is een invloed rijke kiezer, op 3 november. Ze woont in een staat waar Biden en Trump on geveer gelijk opgaan. Wie in Pennsyl vania wint, heeft goede kansen presi dent te worden. De bewoners van Al- lentown en omgeving, even ten noor den van Philadelphia, stemmen vrij wel altijd voor de kandidaat die uit eindelijk de verkiezingen wint. Twee keer steunden ze de Democratische held Barack Obama, maar in 2016 ko zen ze in meerderheid voor Trump. Biden probeerde deze week op de partijconventie mensen als Derham- mer te overtuigen - teleurgestelde Trump-kiezers in belangrijke 'swing districten'. Een reeks voormalige kop stukken uit de Republikeinse partij mocht daarom vertellen waarom ze zo veel vertrouwen hebben in Biden. Miljoenen Amerikanen, en dit is het beste waar ze mee komen? In relaties, in politiek: je krijgt nooit 100 procent wat je wilt ,,Er zijn een boel stille Biden-kiezers, Republikeinen die voor Biden willen stemmen. Het is belangrijk om hen te laten weten dat ze niet alleen zijn", schetste Congreslid Cedric Rich mond in een voorbeschouwing. Derhammer is niet overtuigd. Trump gedraagt zich niet als een Christen, vindt ze, en neemt geen verantwoordelijkheid. Maar Biden bevalt haar ook niet. ,,Hoeveel mil joen mensen wonen in dit land? En dit is het beste waar we mee komen?" Ze stemt met haar geweten, zegt ze, en heeft moeite met de pro-abortus standpunten van Democraten. ,,Met Biden zelf heb ik niet zoveel proble men, maar ik maak me zorgen om de mensen om hem heen. Om socia lisme. Dit moet gratis, dat moet gra tis. Delen van de Democratische par tij worden linkser en linkser." Piepkleine Ze is niet van gedachten veranderd, zegt ze als Biden zijn nominatie- speech heeft uitgesproken. Ze blijft van plan te stemmen op de kandidaat van de kansloze, piepkleine Liberta- rische partij, Jo Jorgenson. Derham mer wil horen waarom ze vóór Biden moet stemmen, en niet alleen hoe vreselijk Trump wel niet is, klaagt ze. ,,Het ging niet over het verkiezings programma, alleen maar om aanval len op Trump." In Pennsylvania woont een zeld zame mensensoort. ,,Hier wonen De mocraten die bereid zijn op Republi keinen te stemmen, en Republikei nen die wel eens voor Democraten kiezen", weet Sam Chen, leraar poli ticologie aan het lokale Northampton Community College en politiek stra teeg die voor Republikeinen werkte. Van die mensen moet Biden het heb ben. Jason Kullman, een 30-jarige res taurantmanager uit Allentown, is zo iemand. Soms stemt hij Republikeins - in zo'n 60 procent van de gevallen, schat hij - en soms wordt het een De mocraat. Vier jaar geleden stemde hij niet, want hij vond de kandidaten - Donald Trump en Hillary Clinton - allebei niks. Nu overweegt hij voor Biden te gaan. ,,Ik ben weer van beide kandidaten niet erg onder de indruk. Biden zit in het Congres sinds god weet wanneer. Ik zou hem graag willen horen over wat hij in de afgelopen 40 jaar niet voor elkaar gekregen heeft. Hij zou duidelijk moeten zeggen: dit is niet gelukt, maar zo gaan we dat alsnog doen. En Trump, die zou stil moeten zijn en op experts moeten gaan ver trouwen, in plaats van zijn eigen me ning. In het afgelopen jaar hebben Trump en Pence laten zien hoe wei nig ze van ons begrijpen en hoe stuurloos ze zijn." Sam Chen denkt dat cruciale kie zers als Jason Kullman en Holly Der- hammer alsnog richting Biden kun nen opschuiven als de verkiezings dag nadert - dat heeft hij vaker ge zien. ,,In november komt het echt neer op: hoeveel kan je verdragen, ook van de huidige president? Jonge mensen zijn vaak ideologischer, maar als we ouder worden, worden we over het algemeen wat prakti scher en pragmatischer. In relaties, in werk, in politiek: je krijgt nooit 100 procent wat je wilt." Nergens Zelf is Chen, dertiger, een traditio nele Republikein die zich in het tijd perk Trump nergens meer thuis voelt. In 2016 schreef hij de naam van zijn eigen kansloze favoriet op het stembiljet om niet Hillary Clinton te hoeven kiezen. Nu overweegt hij wel om voor Biden te stemmen. ,,Ik vind hem heel sympathiek, ik heb hem al tijd gerespecteerd en bewonderd." Bidens conventiespeech overtuigt hem wél, vertelt hij na afloop. ,,Ik ben het soort mens dat blijft evalueren, tot aan de verkiezingsdag waar schijnlijk. Maar als die vandaag was, zou ik op Biden stemmen." Fantas tisch, vond Chen zijn optreden. ,,Hij heeft een homerun geslagen.'' MINSK De autoritaire president van Belarus, Aleksandr Loekas- jenko, wijst een dialoog met de oppositie af, ondanks aandringen vanuit de oppositie en onder ande ren de Russische president Vladi mir Poetin. ,,Waarom zou ik naar iemands pijpen dansen? We heb ben verkiezingen gehouden, laat ons nu in rust verdergaan", sprak hij gisteren tot een groep arbeiders van een landbouwbedrijf. De coördinatieraad van de demo cratisch gezinde oppositie heeft meermaals contact gezocht met het Loekasjenko-regime om de dialoog te openen. Het doel van die raad is om een vreedzame machtsover dracht te bewerkstelligen na de ver kiezingen, die volgens de oppositie zijn gewonnen door haar kandidaat Svetlana Tichanovskaja. Volgens de officiële uitslag won president Loekasjenko de verkie zingen met 80 procent van de stem men, maar volgens de oppositie is de uitslag door gesjoemel tot stand gekomen. Sinds de verkiezingen, die op 9 augustus werden gehou den, is Belarus in de greep van mas sale protesten tegen de lang zit tende Loekasjenko, die veelal wordt getypeerd als de 'laatste dictator van Europa'. Loekasjenko sprak maandag nog verzoenende taal richting de oppo sitie en opperde zelfs dat hij na een grondwettelijk referendum zou kunnen vertrekken. Gisteren sloeg hij echter een dreigender toon aan toen hij het over de protestbewe ging had. ,,Dit is mijn probleem, dat ik moet oplossen, en we lossen het op", tekende het staatspersbureau Belta op. ,,En geloof me, in de ko mende dagen zal het worden opge lost." ROTTERDAM Oud-minister Atzo Nicolaï is overleden. Hij had on langs al per direct zijn functie als voorzitter van havenondernemers organisatie Deltalinqs neergelegd vanwege onbehandelbare kanker. De 60-jarige Nicolaï was in ver schillende kabinetten Balkenende eerst staatssecretaris van Buiten landse Zaken en later minister voor Bestuurlijke vernieuwing en Ko ninkrijksrelaties. Ook was Nicolaï jarenlang bestuurder van de Neder landse tak van chemieconcern DSM. Vier weken geleden werd duide lijk dat hij een zeer agressieve vorm van kanker heeft die niet meer be handeld kan worden. Als staatssecretaris was Nicolaï betrokken bij het referendum over de Europese Grondwet. Van 2006 tot 2007 werd hij in het kabinet Balkenende III minister voor Be stuurlijke vernieuwing en Konink rijksrelaties. Hij volgde D66'er Pechtold op, die bij de val van Bal kenende II was afgetreden. zaterdag 22 augustus 2020 GO Campagne in coronatijd: kiezers kijken en luisteren in een sporthal in Hartford naar presidentskandidaat Joe Biden. foto ap Karlijn van Houwelingen Allentown - Holly Derhammer, wiskundelerares - Sam Chen, leraar politicologie MSNBC 3 newera, t' jProHealth

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8