Pippi's power 'Als kinderen mij schopten of sloege hield ik me stil' DEZE WEEK Manon Uphoff Robbert Meeder Jet van Nieuwkerk Maria Peters Nicole Buch Wanda de Kanter Paula Majoor Simon van der Geest Jannetje Koelewijn Kees Jansma Ronald Giphart de Hamersma's VOORWOORD Ik hield vroeger van stoer en van avon tuurlijk, maar Pippi Langkous was naar mijn smaak een tikkeltje te stoer en te avontuurlijk. Hoe ze daar woonde in die kakelbonte villa waarin alles schots en scheef was, met krakende luiken voor de ramen, helemaal allenig. Hoe haar vader op een of ander ver eiland woonde tussen de kannibalen. Hoe niemand haar weltrusten zei als ze naar bed ging. Hooguit hinnikte een paard wat onverstaanbaars terug. Hoofdschuddend zaten mijn jongste zusje en ik voor de buis als ze haar luchtballon parkeerde tegen de torenspits, achternagezeten door een medewerker van de Zweedse dienst handhaving. Waarom deed zij toch altijd alles wat niet mocht en niet kon? Ik gunde haar een gezellig, opge ruimd huis met een lieve papa en mama, een aar dige juf die haar de tafels leerde en twee dezelfde sokken. Ik gunde haar een burgerlijk leventje, welbeschouwd. Een veilig, aangeharkt leventje. Gelukkig hebben hele volksstammen, vrou wen voorop, de boodschap van Astrid Lindgren wel goed begrepen. Vijf van hen komen in dit magazine aan het woord. Pippi, dat is anarchie. Vrouwenpower. Dat is wars zijn van conventies. Je nergens iets van aantrekken en nergens bang voor zijn. Lekker doen wat je leuk lijkt. En het mooie: Lindgren verzon haar vrijgevochten ka raktertje al in de jaren 40, toen Dolle Mina nog moest worden geboren. Haar adagio 'Ik heb het nog nooit gedaan, dus ik denk dat ik het wel kan' is nog steeds een aanmoediging voor de weife laars en wankelmoedigen onder ons. Eén ding kon ik destijds wél waarderen: dat ze haar paard boven haar hoofd kon optillen. Geen idee waarom ze dat deed en of het enig nut had. Maar ze deed het, en niets leek meer onmo gelijk. Olu oo 04 Groeten uit... 06 Schoolvoorbeeld 08 Arthur Japin 16 Fijn spul 17 Pippi Langkous 22 Simon v.d. Geest 26 Cacaosessie 30 Lezen 36 Eten drinken 38 Reizen 43 BV De Liefde 44 Puzzelen COLOFON-Chef a.i. Mark Roos Artdirection Henk Marseille Redactie Theo den Boer, Merel Dado, Sandra Donker, Charlotte van Genderen, Sanne van der Kolk, Cathérine van der Linden, Ruud Roodhorst, Mark Roos Vormgeving Sasja Kooistra, Ieke Kootstra, Jolanda Vogelaar Beeldredactie Marcel Wagenaar Medewerkers Edith Andriesse, Suzanne Eijgenraam, Ronald Giphart, Karin en Harold Hamersma, Joren Joshua, Annemarie Kleywegt, Leo van Marrewijk, Thibaud Moritz, Marco Okhuizen, Jolanda van der Ploeg, Marcel Prins, Florien van Rees, Annemart van Rhee, Jitske Schols, Peter Sierksma, Peter Henk Steenhuis, Studio Ski, Pam van der Veen, Aart-Jan Venema, Gees Voorhees, Nathan Vos Reageren? magazine@dpgmedia.nl O Facebook @admagazine Instagram ad_nl Sandra Donker isthJ81!P ZATERDAG 22 AUGUSTUS 2020 3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 83