Na bizarre dag mag Navalny vertrekken 7 Alexej Navalny is al jaren de belangrijkste criticus van het Kremlin. Wie is de man die ondanks bedreigingen en celstraf niet bang is voor Vladimir Poetin? Navalny is 's Ochtends verklaarde de echtge note van Navalny, Joelia, dat de zie kenhuisartsen geen toestemming gaven voor het transport naar Duitsland, omdat zijn conditie dat nog niet zou toelaten. Volgens Joe- lia Navalnaja hadden de artsen de documenten in orde gemaakt, maar trokken ze die later weer in. Hoofdarts Alekandr Moera- chovski van het ziekenhuis in Omsk stelde dat Navalny niet is ver giftigd maar dat hij lijdt aan onder meer een stofwisselingsstoornis en een te lage suikerspiegel. Navalny's lijfarts Anastasia Vasiljeva schreef daarop een woedend bericht op Twitter: 'Stofwisselingsstoornissen kunnen optreden bij een groot aan tal ziekten. Dat is een conditie, geen diagnose Ze denken dat we idi oot zijn.' De medestanders van Navalny beweerden dat Moskou zou vrezen dat in Duitsland de vergiftiging wel degelijk zou worden vastgesteld, alsmede wélk gif. In het ziekenhuis speelden zich intussen bizarre taferelen af. De di recteur van Navalny's anticorrup- tiefonds zette foto's online, waarop mannen in pakken en stropdassen te zien zijn. Vermoedelijk zijn het medewerkers van de Russische ge heime dienst FSB, die een oogje in het zeil houden. Toen de artsen die vanuit Duits land naar Omsk waren gevlogen bij het ziekenhuis aankwamen, kregen de medestanders van Navalny geen toegang tot hen. Op een filmpje is te zien hoe Zjdanov en Navalnaja de auto van de vertrekkende medici nog proberen staande te houden, maar prompt worden vastgehou den door drie mannen. RUSLAND OPPOSITIE De man voor wiens leven wordt gevreesd is een ultieme kwelduivel voor het Kremlin en de grootste criticus van president Poe tin. Aleksej Nalvalny (44), een in Oekraïne geboren advocaat maakte zich wei nig geliefd bij machtheb bers door het systematisch aan de kaak stellen van corruptie in zijn land. De zoon van een fabrikant van gevlochten manden - en zelf vader van twee kinderen - is al tijden het meest herkenbare gezicht van de Russische opposi tie. Zijn blog was heel po pulair onder jonge Russen. The Wall Street Journal om schreef hem ooit als 'de man die het meest wordt gevreesd door Vladimir Poetin'. Sinds de gemeente raadsverkiezingen in Mos kou van 2013 - die hij ver loor van regeringskandi daat Sergej Sobjan - is Na valny zelf niet meer ver kiesbaar. Hij heeft inmid dels een lang strafblad we gens het oproepen tot ille gale demonstraties en an dere ondermijnende acti viteiten. Toch houdt hij een belangrijke stem in de politiek vanwege zijn 'slimme' stemadviezen die altijd gericht zijn tegen kandidaten die naar zijn zin te veel naar de pijpen van het gezag in het Krem lin dansen. Tal van profi teurs en meelopers van het regime zijn door zijn anti- corruptieteam ontmas kerd, waaronder ook be ruchte criminelen die vol doende reden hebben Na valny naar de andere we reld te helpen. onverkiesbaar verklaard na de verkiezingen van 2013 De nationale plaaggeest is op zijn beurt zelf ook meermaals beschuldigd van fraude. Het Ameri kaanse onderzoekbureau Loeb Loeb onderzocht die beschuldigingen een paar jaar geleden. Hun conclusie: ze snijden geen hout maar zijn onderdeel van een campagne van het Kremlin om 'poli tieke tegenstanders te treiteren, te isoleren en proberen tot zwijgen te brengen'. Niet temin kreeg Navalny eens vijfjaar strafkamp in een bizar proces waarin de ver dediging geen getuigen mocht oproepen. Alexej Navalny werd na het von nis wel weer vrijgelaten op borgtocht, maar zijn broer moest achter de tralies. Er is een lange lijst van mensen die hem graag de mond zouden snoeren. Voorop staan de ultracon servatieven, die zichzelf zien als verdedigers van het Kremlin en Poetin. Ze vin den Alexej Navalny levens gevaarlijk. Deze ultra's lie ten bijvoorbeeld oppositiepoli ticus Boris Nemtsov in 2015 dood schieten. Nationa listen denken dat ze de president een plezier doen door zijn vijanden uit te schakelen, maar het is maar zeer de vraag of Poetin daar wel zo blij mee is. Want het laat ste dat hij nu kan gebrui ken is een martelaar. De dood van Navalny zal Rusland veel meer schade berokkenen - zowel thuis als internationaal - dan een levende oppositielei der. Waarnemers denken eerder dat regionale poli tici meer belang hebben bij de eliminatie van Na valny. Volgende maand zijn er regionale verkiezin gen in Rusland en een aantal bastions wordt bedreigd door oppositie kandidaten voor wie Na valny per soonlijk cam pagne voerde. Beste Zeeuwse burger, Vanwege het corona-virus heeft Sabewa Zeeland aan burgers en ondernemers de mogelijkheid geboden om de betaling van de lokale belastingen uit te stellen tot 1 september 2020. Omdat het bijna 1 september is, vragen wij u dan ook uw belastingen te betalen. Bent u niet in de gelegenheid te betalen? Neem dan contact met ons op door te mailen naar innen@sabewazeeland.nl ofte bellen naar088-9995800 (op werkdagen tussen 09:00 - 13:00 uur). We zoeken dan samen naar een passende oplossing. Heeft u niet betaald voor 1 september 2020 en heeft u ook geen contact met ons opgenomen, dan ontvangt u van ons een aanmaning. Hier zijn extra kosten aan verbonden. s Namens alle medewerkers van Sabewa Zeeland wensen we u een goede gezondheid toe. ZEELAflD zaterdag 22 augustus 2020 GO De Russische artsen van Aleksej Navalny hebben gisteren toe stemming gegeven voor zijn transport naar Duitsland. Na een bizar steekspel lieten de zieken huisautoriteiten hun patiënt uit eindelijk vertrekken. Joost Bosman Moskou Navalny: Plaaggeest en favoriete kop van Jut Bob van Huët Rotterdam/Moskou Navalny heeft veel vijanden in Rusland. Hij is de luis in de pels van de zittende president Poetin, die hij machtsmisbruik verwijt. foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7