zomer College Barbecue aansteken 27 Weerbarstige briketten of geblakerde burgers; bij het aansteken van je barbecue zitten ergernissen in een klein hoekje. Chef Julius Jaspers geeft opstookcollege. De wolken boven Bussum kleu ren steeds donkerder. Buien op komst, waarschuwt de smart- phone van Julius Jaspers. Prima barbecueweer, oordeelt de chef. ,,Ik barbecue het hele jaar door", benadrukt hij. ,,Twee a drie keer per week." De liefde vatte ooit vlam toen Jas pers tijdens een verbouwing naar de tuin werd verbannen. Daarna volgde een eigen grillrestaurant, een zegetocht op buitenkookwedstrijden en een plank vol barbecueboeken. Zelfs tussen de regen druppels stookt hij in een handomdraai een compleet wagenpark aan barbecues op. Trots toont hij zijn nieuwste aan winst: een robatayaki, een langgerekte houtskoolgrill uit Japan. Hoewel Jaspers ooit begon op een gasmodel, zweert hij nu - zoals het gros van de buitenkoks - bij de geur en het geknisper van kolen. Stap 1: Het fundament De eerste keuze dient zich aan: briketten of houtskool? Briketten bestaan uit (gemalen) houtskool, samengeperst tot compacte kussentjes of staven. ,,Het voor deel van echte houtskool is dat die gemakkelijker vlam vat", legt Jaspers uit. Houtskool wordt bovendien heter, waar door het geschikt is om snel een dunne lap vlees dicht te schroeien. ,,Briketten blijven daarentegen langer en gelijkmati ger branden." Kortom: wanneer je bin- nen anderhalf uur het toetje uit de vriezer trekt, is houtskool een prima keus; wie urenlang een varkensnek wil slow-garen, kan beter (ook) briketten gebruiken. ,,Let wel: aan briketten worden helaas vaak chemicaliën toegevoegd", weet Jas pers. Vandaar dat hij de voorkeur geeft aan duurzame kokosbriketten. Ook bin nen de houtskoolmarkt valt er veel te kie zen. Supermarkt- en tankstationkool is volgens de chef doorgaans tweederangs bulkbrandstof. Het loont om bij de speci aalzaak wat meer te betalen, voor Japanse binchotan-houtskool bijvoorbeeld. ,,Als die eenmaal brandt, kun je de hele avond door." Stap 2: De opstelling Ben je zo iemand die lukraak een hoopje briketten in zijn barbecue mietert? Foei. De echte buitenkok verdeelt 'de bunker' (lees: barbecue) in meerdere zones. ,,Een courgette moet je immers niet op dezelfde temperatuur bereiden als een sparerib." Hoe meer kolen, hoe hoger de temperatuur. Creëer in ieder geval een hete dicht- schroeihoek en een minder warm door- gaargebied. Ook handig: een uitsparing waar helemaal geen kolen liggen en vet vlees kan uitlekken zonder het vuur op te laaien. ,,Barbecueën gaat niet over vlam men. Het gaat over gecontroleerde hitte." Stap 3: Het vuur Probeer je de kolen enkel met lucifers of een aansteker aan te steken, dan is de kans groot dat je gasten zich al hebben vol gepropt met stokbrood voordat er über haupt een vonkje gloeit. Logisch dus dat er een karrenvracht aan licht ontvlam bare aanmaakhulpjes te koop is. Witte Verdeel de barbecue in zones. 'Een courgette bereid je niet op dezelfde temperatuur als een sparerib' aanmaakblokjes zijn nog altijd breed verkrijgbaar. ,,Niet doen!" waarschuwt Jaspers. De blokjes bestaan uit kerosine. De chef leest hoofdschuddend de waar schuwingen op de verpakking: duizelig heid, huidirritatie, gif. ,,Die rommel trekt allemaal je gerecht in." Een gezonder en meer milieuvriende lijk alternatief zijn bruine blokjes van samengeperst hout of aanmaakkrullen - soms wokkels genoemd - van houtvezels. Advies van de grillmeester: druk de blok jes of krullen niet te diep weg. De houts kool mag er knus tegen aanschurken, maar moet geen vlammen smoren. Nog een tip: maak geen gebruik van aanmaak- gel of -vloeistof, ook al is het spul bij menig grootgrutter te koop. ,,Ik ben ambassadeur van de Neder landse Brandwonden Stichting. Je moet eens weten hoeveel ongelukken er deze zomer alweer zijn veroorzaakt door deze flessen." Stap 4: Extra hulpmiddelen Ongeduldige buitenkoks kunnen een 'vuurstarter' gebruiken voor extra rap resultaat. Omdat de kolen in deze meta len kokers als haringen in een ton zitten, branden ze sneller dan in een barbecue bunker. Waarna je ze alsnog kunt uit strooien. Een stopcontact in de buurt? Jaspers demonstreert het gemak van een barbe cueföhn, een gevaarte dat oogt als de loop van een machinegeweer en klinkt alsof er een half hockeyteam de haren droogt. Een paar tellen tegen de kolen aan houden en de snoeihete lucht zet ze in lichterlaaie, zonder dat er ook maar een aanmaakblokje nodig is. Stap 5: De rookaroma's Fanatieke buitenkoks strooien tot slot graag wat welriekend 'rookhout' tussen de kolen voor een extra vleug aroma's. Van acacia tot ahorn en van kastanje tot kersenhout; op webfora voor barbecue- nerds circuleren gedetailleerde tabellen met het beste rookhout voor elk ingre diënt. Vaak wordt het spul in kleine snippers verkocht, Jaspers gebruikt liever forsere brokken. ,,Snippers branden te vroeg op, waardoor je onder aan de streep nauwe lijks resultaat proeft." Op de verpakking wordt vaak geadviseerd rookhout eerst in water te weken. Jaspers is er geen voor stander van. ,,De rookaroma's kunnen dan juist te overheersend worden. Boven dien smoort het vochtige hout je vuur- bed." Stap 6: Eet smakelijk Jaspers' mantra is: vlammen verpesten vlees (en groente net zo). Onthoud dat en leg pas eten op het rooster als het vuur is bedaard en de kolen witgeblakerd of roodgloeiend zijn. Wanneer het vuur dreigt te doven, kun je de ventilatie- schuifjes op de barbecue verder openzet ten. Dan krijg je niet zo'n hopeloze stof wolk omdat halverwege de houtskool moeten worden aangevuld." GO ZATERDAG 22 AUGUSTUS 2020 Op hete kolen MATTHIJS MEEUWSEN Gezonder en milieuvriendelijker dan gewone aan maakblokjes zijn aanmaakkrullen van houtvezels. De expert Julius Jaspers (57) Chef, barbecuefanaat en schrijver van meerdere BBQ-kookboeken. fotos jean pierre jans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 75