zomer 'Belang van ons werk wordt steeds groter' Zo helpt gebarentaal tegen een kort lontje 1 WAT DOET EEN? LANDSCHAPSARCHITECT Wie ons banenlandschap bekijkt, ziet bijzondere functies voorbijkomen. Wat doen die mensen? Vandaag: Timo Cents (37), landschapsarchitect bij adviesorganisatie Arcadis. ,,Een landschapsarchitect geeft vorm aan de buitenruimte. Overal waar de architect stopt, gaat de landschapsarchitect verder." ,,Ik ben op dit moment bezig met het ontwerp van verticale bossen 'Wonderwoods' op daken bij het Jaarbeursplein in Utrecht. Daarnaast is het nieuwe kantoor van Triodos Bank opgeleverd op een oud historisch landgoed. Ik was verantwoor delijk voor het ontwerp van de buitenruimte." 'Als kind haalde ik al boeken over tuinen uit de bibliotheek' ,,Het vak is al heel oud, in de jaren vijftig zijn de eerste landschapsarchi tecten in Wageningen afgestudeerd. Wel merken we dat het belang van ons werk steeds groter wordt door de opwarming van de aarde en de klimaatverande ring. Mensen zijn op zoek naar groen dat water op kan vangen, willen schaduw en de buiten ruimte is ook belangrijk voor de leefbaarheid. Als je uitzicht hebt op groen, maakt dat het huis al meer geld waard." ,,Ik ben veel onderweg. We hebben bij Arcadis een groot team van dertig landschapsarchitecten en stedenbouwers. Sommige collega's zitten veel achter de computer om ontwerpen uit te werken, maar ik ben zelf ook veel in het land om dingen af te stemmen." ,,Van kinds af aan had ik al een passie voor buitenruimte, ik haalde zelfs boeken over tuinen uit de bibliotheek. Het leukste aan de buiten ruimte vind ik dat een tuin of buitenruimte con stant en per seizoen verandert." Of het coronamoeheid is, de zomerwarmte of de spanning van thuiswerken in vakantietijd, feit is dat onze lontjes korter worden. Hoe voorkom je irritaties in het verkeer en in de rij voor de bakker? Nienke Fluitman, docent Nederlandse gebarentaal, leert je een aantal gebaren die helpen. Wrijf met je vuist over je hart voor 'sorry, mijn fout' ,,Wrijf met je vuist in een cirkelgebaar over je hart. De vuist is met de hand palm gericht op de borst. Maak de draai- beweging van boven naar beneden (voor de kijker met de klok mee, dus voor je zelf tegen de klok in). Maar let op: je zegt alleen sorry in gebarentaal als je mimiek passend is. Je moet er een beetje be rouwvol bij kijken, een beetje onderda nig eigenlijk. Houd je hoofd iets naar be neden en kijk met je ogen een beetje omhoog naar die andere persoon, zodat je een schuldbewuste blik krijgt. Als je dit gebaar doet met een trotse houding en je kin omhoog, betekent het: 'sorry, ammehoela!' De mimiek en de lichaamshouding moeten uitstralen dat je het meent.'' 2 Laat iemand voor door je handpalmen te laten zien ,,Hou je handen voor je navel en draai beide handpalmen omhoog. Maak nu twee halve boogjes naar buiten, als twee openslaande deuren. Alsof je iemand een vriendelijk zetje in de rug geeft. Zo van 'ga je gang maar, geen enkel probleem, ga maar voor'.'' Dank de ander met een tik tegen je slaap ,,In gebarentaal zijn er twee bedankge- baren. Het eerste komt bij de padvinders vandaan. Klem de wijsvinger en de middelvinger tegen elkaar en maak van de andere vingers een vuist. Die twee vingers steek je omhoog, bij je slaap. Rechtshandigen doen dit rechts en linkshandigen links, dat maakt voor het gebaar niet uit. Vervolgens tik je met je wijsvinger bijna tegen je rechterslaap, ietsje hoger dan je slaap zelfs om precies te zijn, en dan groet je. Het andere bedankgebaar is voor horenden misschien iets minder her kenbaar. Daarbij houden we de vingers gesloten tegen elkaar op de kin, met de palm naar ons toe, en maken we een ferme beweging naar voren, waarbij we de vingers van de kin af bewegen.'' Petje af om te zeggen: "Ik heb je gezien' ,,Het respectgebaar in gebarentaal is 'petje af. Je pakt de (denkbeeldige) klep van je pet en doet 'm even op en af.'' 'Zoals bij alle gebaren telt gezichtsexpressie. Maak er oogcontact bij en straal uit dat je het meent' Geef een compliment met het oké-gebaar ,,Als iemand in het verkeer je voorrang heeft gegeven, kun je simpelweg je hand opsteken, maar je kan ook het 'oké- gebaar' maken. Duikers gebruiken het om aan te geven dat het goed gaat. In gebarentaal betekent het 'mooi, perfect, top, beter, super'. Die woorden hangen allemaal aan dat gebaar vast. Duim en wijsvinger maken hierbij een rondje, een O-tje dus, de andere drie vingers zijn gespreid omhoog, als de poten van een K. Dan til je je hand in een kwart boogje omhoog. Dat kan door vanuit de positie vlak voor de buik omhoog te bewegen, maar net zo goed voor je gezicht of zwevend in de lucht, wat je wilt. Het is wel belangrijk dat je er een omhoogbeweging bij maakt. Een omhoogbeweging heeft altijd een posi tieve betekenis in gebarentaal. En zoals bij alle gebaren telt je gezichtsexpressie. Maak er oogcontact bij en straal uit dat je het meent.'' Hoe leg je aan je vrienden uit wat je doet? Kun je daar een voorbeeld van noemen? Is dit vak in opkomst, nu steeds meer bedrijven bezig zijn met duur zaamheid? Ben je veel buiten? Wat maakt dit voor jou een droombaan? - MARLOE VAN DER SCHRIER Bekijk vacatures voor landschapsarchitect op nationalevacaturebank.nl. ZATERDAG 22 AUGUSTUS 2020 GO Wrijf met je vuist over je hart: sorry! ONNO LAKEMAN De gebaren uit de Nederlandse gebarentaal zijn terug te vinden via de gratis app iSignNGT van het Nederlands Gebarencen- trum, verkrijgbaar via de app- store.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 74