OZCAN AKYOL Albert Cuyp wil af van de mondkapjesplicht L 6 zaterdag 22 augustus 2020 Column y @OzcanAkyol Voor de ramptoerist, niet ge heel ongevoelig voor leed vermaak, was de demon stratie donderdagavond in het centrum van Den Haag tégen de coronaspoedwet een groots spek takel. Ik heb mijn ogen uitgekeken: al die getergde zolderkameractivis ten die alles en iedereen op sociale media uitschelden, opgehitst door onheilsprofeten, complottheo rieën en nepnieuws, kregen plot seling een gezicht - en dat zag er op zijn zachts gezegd niet fraai uit. Politieagenten werden belaagd en politici kregen de wind van voren. De activisten schreeuwden teksten als 'satanisten', 'deep state' en het absolute dieptepunt was voor Pieter Omtzigt van het CDA: ,,Ik zal je doodslaan mongool, kan kermongool.'' Dat steeds meer landgenoten zich op internet hebben laten her senspoelen, wisten we natuurlijk al heel lang, maar dat hun digitale chagrijn nu ook onze pleinen en parken bereikt, inclusief alle agres sie die hiermee gepaard gaat, is een nieuwe en zorgelijke fase. onruststokers die niet zonder aan dacht én polarisatie kunnen. Toch vraag ik me af of we deze mensen nog wel serieus moeten nemen. Wie een blik op de film pjes uit Den Haag werpt, ziet dat de aanwezigen nogal curieuze denkbeelden erop nahouden als het gaat om demonstraties en vrijheid van meningsuiting. Ze willen helemaal niet praten, ze willen vechten en slopen. Daar mee is je rol in het publieke debat uitgespeeld, dunkt me, want er zijn partijen die op een veel zinni gere manier het haperen en stotte ren van Rutte en het RIVM aan de kaak kunnen stellen. Politici en media zeggen vaak, uit een soort plichtsbesef, dat ze met iedereen moeten praten, maar dat voorrecht hebben krank zinnige frusti's die hun beperkte kungfu-vaardigheden wilden uitleven op de politie overduide lijk verspeeld. In Amerika zouden ze zeggen: stop making stupid peoplefamous. Morgen komen weer een hoop demonstranten bij elkaar om eensgezind allerlei Facebookwijs- heden met elkaar te delen. Ga er vooral kijken, zou ik tegen gezagdragers in de politiek en de media zeggen, maar dan vooral om te zien hoe sektevorming er in de praktijk uitziet. Niet om die men sen inhoudelijk serieus te nemen. Dat zou nergens op slaan. Ze willen niet praten, ze willen vechten en slopen AMSTERDAM Ondernemers uit Amsterdam spannen een kort geding aan om te bereiken dat de mondkapjesplicht op de Al bert Cuypmarkt wordt ingetrok ken. Dat heeft bestuurslid Bouke Burger van Exploitatie Albert Cuyp BV. la ten weten. Gistermiddag om 16.00 uur liep een ultimatum af dat was gesteld aan burgemeester Femke Halsema. ,,We hebben geen reactie ontvan gen, alleen van de veiligheidsregio, dat ze het heel vervelend voor ons vinden'', aldus Burger. De mond kapjesplicht op de Albert Cuyp markt is op 5 augustus ingegaan en zou in elk geval tot 31 augustus du ren. De ondernemers spreken van oneerlijke concurrentie en zijn bang dat deze maatregel tegen de verspreiding van het coronavirus wordt verlengd. Amsterdam heeft de maatregel op vijf drukke plekken in de stad ingevoerd omdat het lastig is daar 1,5 meter afstand te houden. Het gaat om een experiment tot eind van de maand, dat wordt geë valueerd. De gemeente liet weten vanaf vandaag strenger te gaan handhaven in verband met het fors stijgende aantal coronabesmettin gen in de hoofdstad. Niet naleven kan een boete opleveren van 95 euro. W Het ultimatum aan burgemeester Halsema liep gistermiddag af ,,De kraamhouders overleven dit niet. De gemeente geeft geen moer om ondernemers die zwaar onder de coronamaatregelen lijden'', al dus Burger. ,,We zijn niet tegen een mondkapjesplicht op zich, maar wel als die zo selectief wordt toege past.'' Exploitatie Albert Cuyp BV. en Ondernemersvereniging Albert Cuyp (OVAC) spannen het geding aan namens alle kooplieden van de Albert Cuypmarkt. De onthulling dat in de jacht op Ridouan Taghi advocaten Meijering en Van Kleef zijn gevolgd door de politie maakte veel reacties los. Vijf vragen en antwoorden over deze kwestie. Koen Voskuil Yelle Tieleman Amsterdam Taghi moest toch worden gepakt? Wat is er mis met het volgen van advocaten? In de jacht op Nederlands meest gezochte misdadiger heeft de po litie alles uit de kast gehaald. Of het volgen van advocaten daarbij toelaatbaar was, is voer voor ste vige discussie. Advocaten hebben privileges, zoals het recht op ver trouwelijke communicatie met hun cliënt. Zo mogen advocaat- cliëntgesprekken niet afgeluisterd worden. Nico Meijering en Leon van Kleef voerden zo'n vertrou welijk gesprek met een cliënt in Dubai en werden daarbij geob serveerd. Volgens het Openbaar Dit kan de veiligheid van advocaten ernstig in gevaar brengen - Petra van Kampen, NVSA Ministerie was dat geen pro bleem. Ze zochten immers naar Taghi en die is geen cliënt van de twee advocaten. Advocaten vin den dat 'juridisch geklets'. Waarom hield het Openbaar Ministerie de observaties dan buiten het procesdossier, vraagt de Nederlandse Vereniging van Strafrechtadvocaten (NVSA) zich af. Die weglating 'doet ernstig vermoeden dat het OM wel weet dat dit niet geoorloofd is.' Waarom is de advocatuur hier zo boos over? De twee gevolgde advocaten vin den dat de politie heeft gespeeld met hun veiligheid. Wat als het volgen van een advocaat wél leidt tot een arrestatie? Dan kan door criminelen zo maar worden ge dacht dat de advocaat daarbij een rol speelde. De Nederlandse Orde van Advocaten en de NVSA vinden de politieoperatie riskant. ,,Het kan de veiligheid van advo caten ernstig in gevaar brengen'', Nico Meijering (midden) en Leon van Kleef (rechts) in de recht bank. FOTO ANP zegt Petra van Kampen namens de orde. Ook zijn advocaten bang dat zo een nieuwe norm in het strafrecht wordt geïntroduceerd, 'waarin alles is geoorloofd', zoals Taghi's advocaat Weski het ver woordde. Heeft de politie meer advocaten gevolgd? Die angst bestaat bij advocaten. Als deze actie buiten de boeken is gehouden, wat is er dan nog meer weggelaten? ,,Wij vrezen dat er sprake is van meer van dergelijke opsporingshandelingen jegens advocaten waarover geen verant woording is afgelegd'', zegt NVSA-bestuurslid Geertjan van Oosten. ,,De NVSA zal dan ook contact opnemen met de top van het OM, te weten het College van Procureurs-Generaal. Wij wen sen volledige openheid over deze kwestie en mogelijke vergelijk bare incidenten en de garantie dat dit niet meer zal gebeuren.'' In een reactie op vragen van deze krant antwoordt het OM dat er geen andere advocaten zijn ge volgd. Of er wel andere opspo ringsmethoden zijn ingezet, blijft onduidelijk. Het College heeft la ten weten achter de handelswijze van het OM te staan. Hoe reageert de politiek? ,,Het vinden en aanhouden van Ridouan T. was terecht een top prioriteit voor politie en OM'', reageert CDA-Kamerlid Chris van Dam. ,,Dat daarbij alle wette lijke middelen zijn ingezet, is niet meer dan terecht. Of deze volg- actie van advocaten daarbij hoort, is primair ter beoordeling aan de rechter. Maar ik kan niet ontken nen: het voelt ongemakkelijk. Het verbaast mij dat zo'n gevoelige en ongebruikelijke actie niet eerst aan de top van het OM is voorge legd, zoals gebruikelijk is bij zulke delicate kwesties.'' Minister Ferd Grapperhaus (CDA, Justitie en Veiligheid) zegt dat het 'aan de rechter' is om te toetsen of een opsporingsmiddel wel of niet goed is toegepast. Ad- vocatenverenigingen zijn naar aanleiding van deze zaak bezorgd over de veiligheid van advocaten. Dat vindt Grapperhaus 'wat ver' gaan. ,,Ik zie niet in dat de veilig heid van advocaten hierdoor in gevaar komt.'' Heeft dit gevolgen voor het liquidatieproces Marengo? Het liquidatieproces Marengo, dat draait om de moordverdenkingen tegen Taghi en zestien medever dachten, staat al onder enorme druk. Door de moord op de broer van de kroongetuige en diens ad vocaat, is het proces in de recht bank van Schiphol al omgeven met enorme veiligheidsmaatre gelen en extreme spanning. Twee weken kwam bovendien daar buiten dat het OM een aantal ad vocaten in verband brengt met het lekken van onderzoeksinfor matie aan de organisatie van Taghi. Advocaten reageerden woedend op die beschuldiging, en hebben aangekondigd om vol gende week donderdag de tegen aanval te openen bij de hervat ting van het proces. Afgelopen week kwam het ook al tot een wrakingsverzoek van een onder zoeksrechter in het proces. Het belooft niet veel goeds voor de toekomst, want het Marengopro- ces zal nog enkele jaren voortdu ren. Met medewerking van Peter Win terman Wat kan je ertegen doen? Ik denk op de eerste plaats: niet zo veel. Iedereen heeft recht op zijn eigen achterlijke me ning, ook als die bij elkaar is gefabu leerd door GO Kunafu Advocaten betrekken de stellingen tegen de politie en het OM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 6