19 'Huisartsenopleiding staat als een huis, maar preventietaak mag wel wat scherper' brengt om naar een huisarts te gaan. Dat je je zorgen maakt, klachten hebt, dat het fijn is als je degene kent die tegenover je zit. Dat wordt belangrijker naarmate je meer onder de leden hebt, je wat ouder bent of veel stress hebt.'' ,,De waardering van de bevolking is met een dikke 7 hoog en stabiel. Kennelijk doen we het goed. Maar het kan beter. Ik hoor klachten dat patiënten in de spreekkamer steeds weer andere mensen te genover zich hebben. Ook gaan we veel minder bij mensen thuis langs. Dat is niet goed voor de vertrouwensrelatie. Om daar iets aan te doen, zouden kleinere praktijken een deel van de oplos sing kunnen zijn.'' ,,We hebben 'huisarts-generalis ten' nodig voor toegankelijke zorg, met een menselijke maat en tegen een goede prijs. Als mensen bij een huisarts komen is er niet met een een diagnose. De huisarts is een expert in omgaan met allerlei soorten klachten en de inschatting van het risico, de specialist is een expert in de diagnostiek en behan deling van een specifieke ziekte. Als mijnheer X komt dan moet er eerder wat aan de hand zijn dan bij mijnheer Z, want de eerste komt nooit, de laatste vaak. Er zit ook een maatschappelijke kant aan. Ie dereen moet toegang kunnen heb- ben tot geneeskundige zorgen, te gelijkertijd moet de zorg betaal baar blijven.'' ,,Zeer belangrijk. Voorkomen is beter dan genezen en als je bij voorbeeld suikerziekte hebt, is het belangrijk met een gezonde leef stijl te zorgen dat het niet erger wordt. Maar ook dat je vroeg in de gaten hebt dat er iets aan de hand is, zodat je er op tijd bij bent. Pre ventie is niet alleen iets van de huisarts, maar ik vind het wel be langrijk dat de huisarts er aan dacht voor heeft. Door je patiënten en de omgeving waarin ze wonen goed te kennen, kun je beter aan sluiten bij wat er nodig is voor goede preventie.'' ,,De opleiding staat als een huis, maar die preventietaak mag wel wat scherper. Ook moet er meer aandacht komen voor samenwer king, voor wijkgericht werken, en voor de mens in de patiënt. Met meer empathie. Met al die richtlij nen dreigt ons vak te technisch te worden. Uit onderzoek blijkt dat huisartsen minder met de patiënt zijn gaan praten en meer naar de computer kijken. ,,Elektronica, genetica en robotica gaan een grotere rol spelen in de spreekkamer. Maar met minder patiënten per huisarts, met klei nere praktijken. Met grotere sa menwerking tussen huisarts, maatschappelijk werker en wijk verpleegkundige. Dat had je vroe ger ook, het hometeam, met een- wijkverpleegkundige die er zowel was voor de jonge gezinnen als voor de zieken en ouderen. Zoiets en dan in een modern jasje. Ik zie over vijf of tien jaar poli's op wijk niveau voor me. Waar behalve de huisartsen ook medisch specialis ten komen, waar de buurt- of wijkteams jeugd en sociaal zitten. Waar de diëtiste zit, waar je elkaar kan ontmoeten. De wijkagent hoort daar eigenlijk ook bij. Dan doe je meer aan preventie, koppel je medische en maatschappelijke zaken beter aan elkaar. Dan zijn er kortere lijnen tussen huisarts en specialist. Het werk wordt over zichtelijker en menselijker. Dan ben je minder bezig met de orga nisatie en meer met de patiënt. Op wijkniveau kun je goede popula- tiegerichte zorg verlenen. Ik kan als huisarts bijvoorbeeld mensen helpen bij klachten als gevolg van eenzaamheid, maar als de een zaamheid op wijkniveau wordt aangepakt hoef ik die mensen niet meer te zien. Dan wordt de oor zaak bestreden, en niet de gevol gen ervan. Met zo'n wijkpoli heb je goed de oren en de ogen in de wijk, heb je de menselijke maat. Ik zou het ook heel mooi vinden als je bewoners een rol geeft. Door de vergrijzing en personeelstekorten kunnen we straks niet meer alles met professionals oplossen. Dan moet je kijken naar wat mensen zelf kunnen bijdragen.'' Dit is de laatste aflevering in de serie Zomeruniversiteit GO ZATERDAG 22 AUGUSTUS 2020 Het vertrouwen in de agent, de rechter, de politicus en de we tenschapper neemt af. Hoe staat het met de huisarts? In jouw ogen moet een huisarts 'een specialist in generalisme' zijn, als onmisbaar onderdeel in de geneeskunde. Anneke Kramer: ,,We gaan veel minder bij de mensen thuis langs. Dat is niet goed voor de ver trouwensrelatie.'' FOTO ERIK VAN 'T WOUD Hoe belangrijk is preventie voor de huisarts? Hoe kun je de huisartsenoplei ding nog verbeteren? Hoe ziet jouw ideale huisartsen praktijk er over vijf, tien jaar uit?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 67