NIVERS 1 h, 18 De knapste koppen van Nederland vertellen deze zomer over ontwikkelingen in hun vakgebied De huisarts krijgt veel op zijn bordje. Hoe houdt hij dat vol? ,,We hebben 'huisarts-generalisten' nodig voor toegankelijke zorg, met een menselijke maat en tegen een goede prijs'', zegt Anneke Kramer, hoogleraar Huisartsgeneeskunde. 'Ik zou nooit alleen professor kunnen zijn. Ik moet voeling hebben met de praktijk' Anneke Kramer kent het vak van huisarts door en door. Zij staat al bijna 40 jaar aan de frontlijn van de eer stelijns gezondheidszorg. In On diep (Utrecht). Sinds 2015 combi neert zij haar werk in de praktijk met de huisartsopleiding in Lei den. ,,Ik zou nooit alleen professor kunnen zijn. Ik moet voeling heb ben met de praktijk. Die ene dag in het gezondheidscentrum koester ik, die voedt mijn werk als hoogle raar'', zegt Anneke Kramer. ,,Ik ben een bèta én ik wilde heel graag iets met mensen doen. Ik dacht: dan is geneeskunde een ideale studie met techniek en mensenwerk. Ik merkte snel dat ik in een ziekenhuis mijn ei niet kwijt kon. Daar ben je als patiënt toch vooral een ziekte. Maar achter de ziekte gaat een mens schuil en een huisarts heeft daar meer aan dacht voor. In de huisartsgenees kunde zit een grote sociale compo nent, omdat je doktert in de wijk. Bovendien bouw je een band op met mensen.'' Paspoort Prof. dr. Anneke Kramer ,,Maar een luisterend oor is cruci aal. De ziekte of de klacht zit in ie mand en je kunt je werk het best doen als je hem of haar een beetje kent. Als een moeder zes keer langskomt met een kind met oor pijn dan is er meer aan de hand en dan is het belangrijk om hun ach tergrond te kennen.'' ,,Tja, de balans is wel zoek. Met de komst van de marktwerking in de zorg is het werkveld complexer ge worden. Je bent niet alleen bezig met patiëntenzorg en je bedrijf, je moet onderhandelen met zorgver zekeraars en je verantwoorden aan de hand van ingewikkelde decla ratiesystemen. Ook zijn er veel meer spelers in het veld. Had je vroeger één thuiszorginstantie, nu zijn het er tig. Tegelijkertijd is het huisartsenwerk ingewikkelder ge worden. Mensen worden ouder. Dat maakt de zorg complexer. Een patiënt van 85 jaar heeft meerdere ziektes tegelijk en kan bij drie, vier behandelaars lopen. Voor je echte werk heb je meer tijd nodig, maar die is er juist minder.'' ,,Tijd! Tijd! En toen ik begon wa ren er geen wetenschappelijk on derbouwde richtlijnen. Nu zijn er meer dan honderd. In 1971 kwam er pas een aparte huisartsenoplei ding. Het vak huisarts is nog rela tief jong. Een ander groot verschil is de digitalisering. Wat niet is veranderd, is wat mensen ertoe ZATERDAG 22 AUGUSTUS 2020 GO ZOMER 'Huisarts werkt over tien jaar in de wijkpoli' HANS VAN ZON Waarom ben je huisarts gewor den? Het bestaan van een huisarts is Bijzonder hoogleraar Huisartsgeneeskunde (in het bijzonder onderzoek naar opleiden), verbonden aan de Universiteit Leiden. Geboren 1955, Utrecht Woont in Utrecht met haar man, heeft twee kinderen en twee kleinkinderen. Studeerde van 1973 tot 1980 aan de Universiteit Utrecht en deed van 1981 tot 1983 de huisartsopleiding al daar. Promoveerde in 2003 op de kwaliteit van de huis- artsopleidingaan de Univer siteit Maastricht Is een dag per week huis arts in Gezondheidscentrum Ondiep (Utrecht). Vier dagen is ze hoogleraar bij de afde ling Public health en eerste- lijnsgeneeskunde van het LUMC (Leiden). Lid Raad van Toezicht Pharos, Exper tisecentrum Gezondheids- verschillen (Utrecht). zwaar. Hij is arts, poortwachter, therapeut, sociaal werker tege lijk. Is daar wel tijd voor? Huisartsen klagen erover dat management en administratie ten koste gaat van het echte werk, de genees kunde. Volgend jaar ga je met pensioen. Wat zijn de grote verschillen tus sen de huisarts van de jaren 80 en nu?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 66