terugkeren naar de Europese beschaving 17 'In Belarus is politieke stagnatie. In landen om ons heen zit de oppositie wel in het parlement' list Anatoli Majsenja kwam om bij een auto-ongeluk, de voormalige vicevoorzitter van het parlement, Gennadi Karpenko, stierf een mysterieuze dood, ex-minister van Binnenlandse Zaken Joeri Za- charenko, de voorzitter van de Centrale Kiescommissie Viktor Gantsjar en zakenman Anatoli Krasovski werden ontvoerd. De eerste echtgenoot van mijn vrouw, journalist en cameraman Dmitri Zavadski, werd in 2000 ontvoerd en verdween. Ze hebben een lichaam gevonden dat moge lijk van hem was, maar Loekas- jenko wilde niet dat het werd op gegraven. Pas eind 2003 is hij offi cieel dood verklaard. Nog steeds hebben de autoriteiten de verant woordelijken voor zijn ontvoering en de ontvoeringen van andere oppositieleden niet gevonden. Volgens onafhankelijk onderzoek waren bij deze ontvoeringen doodseskaders betrokken, die opereerden in opdracht de over heid. In 2004 hield Loekasjenko op nieuw een referendum, waarin wijzigingen in de grondwet wer den aangebracht en hij de kans kreeg om zonder enige beperking voortaan tot staatshoofd te wor den gekozen. Het werd me toen duidelijk, dat hij geen andere posi tie voor zichzelf ziet dan die van president. Ik kijk naar de ontwik keling van de buurlanden en overal zie ik dat presidenten wor den vervangen en dat de oppositie vertegenwoordigers heeft in parle menten. Alleen in mijn geboorte land Belarus is er politieke stagna tie. Nu al 26 jaar bestaat er in het centrum Europa een autoritair re gime. Ik schaam me zelfs dat we dit toestaan in ons land. Vertrokken Veel van mijn vrienden zijn naar andere landen vertrokken, ze kon den niet langer vreedzaam leven en zichzelf ontwikkelen in Bela rus. Ik wil mijn land niet verlaten en ik denk dat als er veranderin gen mogelijk zijn in Belarus, nie mand anders dan wij deze zullen doorvoeren. Daarom zal ik, zolang ik de kracht heb, proberen alles te doen wat in mijn macht ligt om mijn land vrij en democratisch te maken. Het zijn misschien verhe ven woorden, maar ik kan me mijn leven in een ander land niet voorstellen. Ik ben tenslotte gebo ren en getogen in Belarus, mijn vrienden en familie wonen hier. Ik wil dat mijn kinderen in dit land leven en zich ontwikkelen. Mede daarom besloten mijn vrienden en ik een winkel te ope nen met nationale goederen (kle ding, souvenirs, boeken) in de westelijke stad Brest. Tijdens de uitbraak van het coronavirus deel den we medische maskers uit in de winkel en probeerden we de doktoren te helpen. De winkel was populair bij zo wel stadsbewoners als toeristen. Maar dit jaar, tijdens de verkie zingscampagne met het begin van een nieuwe golf van repressie, hebben de autoriteiten het werk van onze winkel gedwarsboomd. De patriottische koopwaar ergerde hen, die stond voor hen voor 'op positie'. Het resultaat was dat onze gezinnen geen middelen van be staan meer hadden. Met het uitbreken van de pan- demie hebben de Belarussische autoriteiten eens te meer laten zien dat de economie voor hen be langrijker is dan mensenlevens. Er werd geen quarantaine ingesteld, alle ondernemingen en onder wijsinstellingen werkten en er werden massa- en sportevene menten gehouden. De autoritei ten verwezen naar onbetrouwbare statistieken over ziekten en sterf gevallen in het land. Mensen werden opnieuw ge confronteerd met gevaar. Mijn ge zin heeft het appartement niet verlaten tijdens de corona-uit braak. Ik heb alleen de kruide nierswinkel bezocht. We lieten onze dochter niet naar school gaan en gaven haar thuis les. We begre pen dat als we ziek werden er wei nig hoop was op overheidssteun. Mijn oom en tante raakten wel be smet met het coronavirus, maar die moesten gaan werken. Mijn tante werd pas naar het ziekenhuis gebracht, nadat ze thuis het be wustzijn had verloren. Verdovingsgranaten Na de officiële resultaten van de verkiezingen en de aankondiging van Loekasjenko als de volgende winnaar, kwamen de burgers mas saal in verzet. In veel steden ge bruikte de politie geweld, traan gas, verdovingsgranaten, militaire wapens, waterkanonnen en rub beren kogels tegen demonstran ten. Voor mijn ogen in Minsk reed een politiewagen op een menigte demonstranten in. Mensen wer den in ambulances afgevoerd. De laatste twee weken arres teerde de politie iedereen die hen in de weg stond en de minste ver denking wekte. In Brest werd mijn broer vastgehouden, die slechts op zijn fiets reed. Op dezelfde dag werd mijn peetzoon vastgehouden op de binnenplaats van het huis. Hij werd een aantal dagen vastge houden in een overvolle cel en kreeg geen eten. De politie hield zelfs minderjarigen vast. De zoon van mijn vrienden stak de straat over in Minsk. Politieagenten ren den naar hem toe en hielden hem vast. 's Morgens gingen zijn ouders naar de politie om hun zoon te zoeken. Toen ze het politiebureau binnenkwamen, werden ze daar ook vastgehouden en naar de ge vangenis gebracht. Ik hoop dat veranderingen ten goede zullen plaatsvinden in mijn Belarus. Mijn land en mensen ver dienen een beter leven en een res pectvolle houding van de autori teiten. Maar daarvoor moeten we eerlijke verkiezingen terugkrijgen. En dan zal het land niet alleen ter ritoriaal in Europa zijn, maar ook qua beschaving. Ik houd van de Europese beschaving: afwijzing van imperi alistische ambities, tolerantie en men senrechten. Lang leve Wit- Rusland! Met dank aan Franka Hummels) GO ZATERDAG 22 AUGUSTUS 2020 Bij protesten in Minsk ging het er na de verkiezingen hard aan toe. Dui zenden mensen gin gen de straat op en raakten slaags met de politie. foto's ap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 65