Demonstrant en politicoloog in Belarus ziet zijn land het liefst 16 Sjarzjoek Bachoen gaat in Minsk al wekenlang de straat op voor hervormingen in zijn land. De 44-jarige politicoloog uit Belarus schreef voor deze krant een persoonlijk relaas over de kwalijke invloed van Rusland en zijn hang naar vrijheid. ,,Mijn land en mensen verdienen een beter leven.'' 'De eerste man van mijn vrouw, een journalist, werd in 2000 ontvoerd en is verdwenen' In 1986 vond een groot ongeval plaats in Tsjernobyl, een kerncentrale explo deerde, net over de grens met Oekraïne. Belarus bevond zich in het epicentrum van de gebeur tenissen. Ongeveer 70 procent van de radionucliden viel op ons grondgebied. In de eerste fase heb ben de autoriteiten van de Sovjet Unie, ook de Belarussische, de om vang van deze tragedie verborgen gehouden en de bevolking niet geïnformeerd over het ernstige ge vaar. Ik was toen 10 jaar en ging naar school. Wij kinderen dachten dat straling als regen is: vandaag is het er, morgen gaat het voorbij. Ik hield van voetballen en bracht al mijn tijd buiten door. Mijn vrien den en ik trapten de bal na school tijd tot het donker werd. De Sovjetautoriteiten riepen ons op de feestdagen (dag van de ar beid) en mei-vakantie te vieren. Het radioactieve stof daalde van bovenaf op ons neer. Ze waar schuwden de bevolking niet, laat staan dat ze jodiumtabletten uit deelden. Toen ik op nat gras rende, verschenen roze vlekken op mijn schoenen. Het was radioactief jo dium. Ik kon als kind nog niet de ge volgen overzien van deze vreemde gebeurtenissen, maar na een paar jaar zou de nalatigheid van de au toriteiten ertoe leiden dat ik schildklierkanker kreeg. Een tijd later zouden mijn moeder, mijn eigen zus en de moeder van mijn vrouw aan soortgelijke ziekten lij den. Ze werden alledrie geope reerd, maar overleefden. Maar ik begreep dat het leven en de ge zondheid van mensen voor de Sovjetautoriteiten weinig waard waren. Mijn broer en ik luisterden die dagen naar Radio Liberty en Radio Voice of America, verboden in de Sovjet-Unie, en beseften dat er iets vreselijks was gebeurd. Slechts door internationale druk werden Sovjetautoriteiten gedwongen te melden dat er een echte ramp had plaatsgevonden. Mijn vader bood zich aan om de gevolgen van het ongeval van Tsjernobyl te elimine ren. Toen hij terugkeerde, zei hij dat ze geen enkele vorm van be scherming kregen. Gelukkig is hij nooit ziek geworden. Mijn land ligt in het geografi sche centrum van Europa en heeft een rijke geschiedenis. De eerste steden werden al in 860 genoemd. Er waren kastelen, en cultuur en handel ontwikkelden zich. Door de ligging van Belarus vonden er vaak oorlogen en conflicten plaats. Hierlangs kwamen de troepen van de kruisvaarders. En van de tsaren van Moskou en van Napoleon. Opstanden Tijdens het vijfhonderdjarig be staan van het groothertogdom Li touwen was Belarus al het centrale grondgebied en het Belarussisch de staatstaal. De Bijbel in het Bela- russisch werd als vierde ter wereld gepubliceerd (na het Duits, Itali aans en Tsjechisch). Later verenigde het groothertog dom zich met het koninkrijk Po len om de confederatie Rzeczpos- polita te vormen. Pas aan het einde van de 18de eeuw werden onze landen bezet door het Russische rijk. Tijdens de bezetting waren er drie nationale opstanden van de Belarussen. Het heeft ons gemaakt tot wie we zijn: vrijheidlievend en onafhankelijk. Het is heel belangrijk voor mij om het land lief te hebben en te waarderen dat mij leven en voed sel heeft gegeven. Een succesvolle staat kan alleen worden opge bouwd door mensen die van hun land houden. Wit-Rusland heeft ook veel ge leden. Vooral tijdens de Tweede Wereldoorlog. Meer dan alle an dere Sovjetvolkeren: meer dan twee miljoen mensen kwamen om, ruim een kwart van de bevol king. Honderden dorpen en ste den werden van de aardbodem weggevaagd. Vijf jaar na de kernramp in Tsjernobyl, na de ineenstorting van de USSR in 1991, werd Belarus onafhankelijk. De eerste jaren hadden we een parlementaire re geringsvorm. In 1994 vonden de eerste presidentsverkiezingen van het land plaats. Met populistische retoriek in de strijd tegen corrup tie won Aleksandr Loekasjenko de stembusgang. Het waren meteen de eerste ver kiezingen in mijn leven. Ik stemde niet op Loekasjenko en ik dacht dat we bij de volgende verkiezin gen een betere president konden kiezen. Maar Loekasjenko begon het autoritaire model van zijn macht uit te bouwen. Eerst hield hij een referendum over het ver vangen van nationale symbolen (wapen en vlag) door de symbolen van Sovjet-Wit-Rusland en maakte naast Belarussisch ook het Russisch tot officiële staatstaal. Ik snapte niet dat je nationale symbolen kunt opgeven die een duizendjarige geschiedenis heb- ben en een historische waarde en trots zijn voor welk land dan ook. Door de formele nivellering van de status van het Belarussisch en het Russisch, begon de Belarussi- sche taal werkelijk te verdwijnen uit alle lagen van de samenleving. Tegenwoordig zijn er al bijna geen scholen in de steden, waar Bela- russisch de onderwijstaal is. Ook universiteiten bieden alleen on derwijs in het Russisch. Ik begreep niet hoe dit kon ge beuren. Waarom werd mijn land onafhankelijk, maar begon met de komst van Aleksandr Loekasjenko de regering nationale waarden op te geven? Destijds tekenden en verspreidden mijn zus en ik pam fletten, waarin we de burgers aan spoorden hun nationale symbo len en moedertaal niet op te ge ven. Een jaar later hield Loekasjenko opnieuw een referendum over wijziging van de grondwet, waar door hij feitelijk niet alleen de uit voerende macht ondergeschikt maakte, maar ook de wetgevende en gerechtelijke autoriteiten. Het werd mij duidelijk dat er in het land een autocratische macht werd gevormd. Begin jaren 2000 trok een golf van verdwijningen en moorden van politieke oppositieleiders door Belarus. De bekende journa- ZATERDAG 22 AUGUSTUS 2020 GO 'Ik schaam me dat mijn land dit regime heeft' Sjarzjoek Bachoen. privéfoto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 64