Hij wéét wel dat hij nog steeds hard werkt, maar toch hè? Hectisch Kamerwerk eist vaker hogetol 15 Politiek en voetbal, dat waren zijn twee hobby's. Die vielen in één klap weg ondersteuning, dankzij een motie van fractieleider Rob Jetten. Het geeft meer lucht, merkt Raema kers. Om 18.00 uur gaat hij samen met een groepje D66-fractiegeno- ten eten in het Tweede Kamerres taurant. Een prestatie, vindt hij dat zelf. Vroeger zei hij grappend- maar-stiekem-serieus tegen stagi aires dat de werkdag om 17.00 uur pas op de helft was. Nu gaat hij na het eten naar zijn Haagse apparte ment. Tenzij hij een avonddebat heeft natuurlijk, die zijn niet afge schaft. Hij snapt dat. Zo werkt het sys teem nu eenmaal. Maar Raema- kers vraagt zich ook af of de Ka mer niet scherper naar de plan ning moet kijken. Hoe productief is een Kamerlid nog na 01.00 uur 's nachts? En moet dat nou, al die debatten in de plenaire zaal? Hoofdelijk stemmen over onder- werpen die de loop van de ge schiedenis heus niet zullen veran deren? Ergens hoopt hij dat de co ronacrisis, waardoor de Kamer ook anders moest vergaderen, voor een definitieve omslag zorgt. Toen konden belangrijke debatten wél ineens in commissiezalen worden gevoerd. Na zijn terugkeer, op 13 mei, was zijn grootste angst niet dat hij zou omvallen. Niet dat het zweet hem uit zou breken. Maar dat hij bij zijn eerste debat niet geïnter rumpeerd zou worden. Dat zijn collega-Kamerleden hem met flu welen handschoentjes zouden aanpakken, juist vanwege zijn burn-out. Maar er kwam een vraag van SP-Kamerlid (en huisarts) Henk van Gerven; Raemakers is hem nog steeds dankbaar. Het debat daarop stonden alle partijen al weer aan de interruptiemicro foon. Alsof hij nooit was wegge weest. Soms bekruipt het hem: het ge voel dat hij er de kantjes vanaf loopt. Hij wéét wel dat hij nu nog steeds hard werkt. Maar toch hè? Toch is daar dan dat stemmetje in zijn achterhoofd dat zeurt dat hij bepaalde stukken nog wel moet lezen. Hij gaat deze zomer nog na denken of hij nog een termijn Ka merlid wil zijn, maar grote kans dat hij volgend jaar graag weer op de kandidatenlijst wil staan. Zoals hij het zelf zegt: politiek blijft mijn passie. tijd, mét die tijd? Hij las boeken. Dat kon hij weer gaan doen. Poli tieke boeken, dat wel. Ging alle puzzels in de krant maken: van Zweedse puzzels tot calcudokus. En hij ontdekte Netflix, hij had het voor zijn burn-out niet eens. De signated Survivor - ja wéér over po litiek - ging hij kijken. Het is ook niet dat hij de Haagse politiek helemaal buitensloot. Het Vragenuurtje miste hij geen week. En hij zag, daar op de bank in Neer, zorgminister Bruno Bruins in el kaar zakken achter het katheder. Een dag later kondigde de VVD'er en hij vertelt enthousiast over het uur dat hij in de ochtend fitness oefeningen doet en de anderhalf uur rennen of fietsen (op de hometrainer) in de middag. Ging hij dan met niemand praten? Een psycholoog, een therapeut, een coach? Ja. Hij heeft iemand ge sproken - etiketten plakt hij lie ver niet - die hem een spiegel voorhield. Dat hielp. Nu staat hij niet meer elke werkdag om 06:30 uur naast zijn bed. Bij nader inzien kan dat rondje rennen ook best 's avonds. Fracties krijgen inmiddels extra Roep om ondersteuning zijn vertrek aan. Raemakers zag parallellen met zijn situatie en schreef hem een kaart. Hij kreeg er als antwoord ook eentje terug, met een door Bruins zelf gete kende cartoon voorop. En Raemakers ging ontzettend veel sporten, later ook onder be geleiding van een fysiotherapeut. De zenuwpijn die hem na zijn kankerbehandelingen belette om langer dan een uur hard te lopen, verdween. Kon hij ineens een halve marathon rennen. Vraag hem nu naar zijn ideale vrije dag GO ZATERDAG 22 AUGUSTUS 2020 Het verhaal van D66-Kamer- lid Rens Raemakers staat niet op zichzelf. Meerdere Kamerleden moesten de af gelopen jaren tijdelijk hun werk neerleggen omdat het even te zwaar werd. SGP- Kamerlid Elbert Dijkgraaf en SP-Kamerlid Nine Kooiman besloten zelfs helemaal te stoppen omdat het Kamer werk een te grote aanslag pleegde op hun privéleven. De totale omvang van het probleem is onbekend. Ook oud-GroenLinks-Kamer lid Zihni Özdil raakte eind 2018 in een burn-out. „Toen kreeg ik heel veel berichten van Kamerleden die hetzelfde hadden meegemaakt - ook heel ervaren Kamerleden. Het overkomt Kamerleden vaker dan we doorhebben." Maar vrijwel niemand wil erover praten. Kamervoorzitter Khadija Arib sprak vaker haar zorg uit over de te hoge werkdruk. ,,Het Kamerwerk is zwaar, dat is gewoon zo", zei ze vorige maand in deze krant. In NRC zei ze eerder dat meerdere Kamerleden 'op het randje staan af te haken'. De Tweede Kamer is een af spiegeling van ons land, zegt Özdil. ,,En Nederland is we reldwijd nu eenmaal burn- out-kampioen." Dat is volgens hem bijna één op één te ver klaren door de toename van het aantal zzp'ers en flexcon- tracten. Het Kamerlidmaat schap, betoogt hij, is het ul tieme flexcontract: je wordt voor vier jaar gekozen en je moet jezelf in die periode in de kijker spelen, wil je kans maken die baan te behouden. ,,Het is een burn-out-fabriek." Sinds 1956 telt de Tweede Kamer 150 zetels. In die tijd telde Nederland iets meer dan 10 miljoen inwoners. Nu komt de 18 miljoen in zicht, maar het aantal volksverte genwoordigers blijft gelijk. ,,Terwijl er meer te bespreken is", zegt Özdil, die bezig is met een boek over zijn erva ringen in de Kamer. Hij vindt dat er te veel is bezuinigd op ondersteuning. ,,Er moeten meer Kamerleden komen die meer medewerkers krijgen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 63