Janice Deul Positieve lessen in de coronatijd Zo doen zij dat Zuid-Korea laat met corona niets aan het toeval over VEEL GEDEELD 'Quarantaine zit ik uit in een kamer van een pension in een wijk van Seoul 12 Wellicht dat de crisis korte metten maakt met dubbel hartigheid ïiMa if Beste vriendjes Janice Deul is lifestyle journalist fashionactivist en maakt zich sterk voor een inclusief mode-, media- en cultuurlandschap. Ze vervangt tijdelijk Saskia Noort. erwijl het mondmasker in steeds meer landen usance is, willen wij er maar niet aan. Lang kan dat mijns inziens niet meer duren; mondmaskers horen bij de nieuwe realiteit. Ik heb er acht inmiddels, in verschillende kleuren en looks. Van goudkleurig leer tot klassiek-Brits geruit katoen en van een zachtroze exem plaar met glanzende 'Black Fashion Matters'-opdruk tot di verse gedessineerde creaties. Mijn favoriet is het masker dat ik eind maart bij een bevriende ontwerpster heb geshopt: een kek instapmodelletje met striksluiting (beter dan die knel lende oorelastieken), uitgevoerd in het printmotief dat vaak wordt omschreven als 'typisch Afrikaans'. Problematisch, deze benaming, omdat het Afrikaanse continent meer dan vijftig landen telt en bewoond wordt door ik-weet-niet-hoeveel vol keren met allemaal een eigen taal, cultuur en, ja, dus ook stijl. Ik draag mijn favo mondkap het liefst met een hoofddoek in bijpassend design. Aldus ge- styled, zie je alleen mijn ogen. Iets waar niemand ook maar een beetje mee zit. Wild vreemden informeren vrijelijk naar het hoe en wat en vragen of mijn masker gekocht is of zelfgemaakt. Mijn gezichtsbe dekking is dus geenszins een belemmering voor de commu nicatie; het is juist een conver sation starter. Als ik bekenden tegenkom, groet ik met een hoofs knikje in plaats van de gebruikelijke brasa of zoen; een enkeling gooi ik een 1,5 meterafstand- kus toe. Mijn verwelkoming wordt uiteraard coronaproof beantwoord. Met een hand op het hart, een elleboogbump of door de handpalmen op borst hoogte tegen elkaar te druk ken. Het uit Aziatische cultu ren bekende gebaar, waarmee men ook hier een yogales afsluit. 'Namasté' wordt er dan bij gezegd. 'Ik buig voor jou' in het Sanskriet. Lopend door mijn stad, zie ik geïmproviseerde terrasjes met complete families die eten, drinken, lachen, schreeuwen soms. Gewoon op de openbare weg, op het trottoir of door hen ge confisqueerde parkeervakken. Straffeloos en onbekommerd troept men samen in de publieke buitenruimte, zonder dat dit tot een teloorgang van de zeden leidt. Corona doet veel met mensen. Gedragingen die voordien als a-sociaal/onaangepast/on-Nederlands werden beschouwd, en soms zelfs strafbaar waren, zijn nu breed geaccepteerd en worden van overheidswege gestimuleerd. En zie! Handen schudden bij wijze van groet blijkt niet zaligmakend te zijn; een buiging of knikje is even efficiënt. Deelnemen aan het so ciale verkeer blijkt prima te lukken met bedekt gezicht, zon der dat anderen zich onveilig voelen of dat je een gevaar voor de samenleving bent. Je werk onderbreken omdat je je handen tig keer per dag moet wassen? Kan gewoon, de arbeidsverhou dingen worden er niet door verstoord. Ik bedoel maar. Terwijl het coronavirus ons voor tal van uitdagingen stelt, leert deze tijd ons ook een les waarmee we blijvend ons voor deel kunnen doen. Namelijk dat de regels van de een niet nor matief voor de ander hoeven te zijn. Dat we flexibel kunnen opereren en dat de wereld dan toch gewoon doordraait. Wel licht dat de huidige crisis korte metten maakt met de dubbel hartigheid van mensen en overheid. Dat we culturele en reli gieuze verschillen ook post-corona zullen omarmen. Ik hoop het. Dan heeft dat vermaledijde virus toch nog tot iets posi tiefs geleid. Zuid-Korea wordt beschouwd als een land dat de pandemie goed aanpakt. Zonder visum kom je het land niet meer in. Ondanks een groeiende toeristische sector koos Zuid-Korea voor deze aanpak. Alle inreizenden moeten verplicht veertien dagen in isolatie en via een app hun gezondheid monitoren. YVES CRIJNS SEOUL Op de ambassade van de Republiek Korea in Den Haag werd mij duidelijk dat alleen extreem goed gemo tiveerde visumaanvragen kans maken op goedkeu ring. Ik heb al drie jaar een relatie met een Koreaanse en woonde er voordat co rona uitbrak al drie jaar. Zuid-Korea heeft nu niets aan gelukzoekers en vakan- tievierders; er is een pande- mie die moet worden be streden. Gelukkig werd mijn visum goedgekeurd en een paar dagen later zat ik in het vliegtuig naar Seoul In- cheon Airport. Daar is het protocol voor reizigers wezenlijk anders dan op Schiphol. De ruimte vóór de paspoortcontrole staat vol met bureaus die je één voor één moet afgaan. Medewerkers in gaspakken maken duidelijk hoe serieus Korea is. Bij het eerste bu reau werd de quarantaine- app geïnstalleerd. In deze app moet ik tweemaal daags mijn symptomen en li chaamstemperatuur door geven en kan de overheid met GPS mij in de gaten houden. Ik gaf mijn telefoon dus uit handen aan een overheidsfunctionaris en had er geen moeite mee. Bij het tweede bureau werd mijn Koreaanse con tactpersoon geverifieerd. Als ik zoekraak bellen de autoriteiten deze persoon. Bij de laatste balie moet je formulieren invullen waarin je akkoord gaat met de aanpak van de overheid en onderschrijft dat je be wegingsvrijheid is beperkt tijdens de quarantaine. De quarantaine zit ik uit in een kamer van een pen sion in Seoul. Met een coro nabus werd ik naar het me disch centrum gebracht. Na de coronatest aldaar werd ik afgezet bij het pension. Met cijfercodes had ik toegang tot mijn kamer. Sinds de deur is dichtgevallen op 3 augustus ben ik niet meer van deze kamer af geweest. De volgende dag kreeg ik per sms te horen dat ik geen corona heb, maar de isola tieperiode moet ik afmaken. Overdreven? Misschien, maar Zuid-Korea heeft slechts 14.770 coronageval- len en 305 doden gehad. Deze twee IJslanders lijken het uitstekend met elkaar te kunnen vinden in hun paddock, waar ze volop kunnen genieten van een mooie zomer. De veulens verblijven op een hengstenboerderij, gevestigd in het Duitse Wehrheim in de buurt van Frankfurt. foto ap ZATERDAG 22 AUGUSTUS 2020 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 60