21% 44% 18% 'Vreselijk: Je helpt en wordt bespuugd' 5 Vrouwen vinden zichzelf nog wat gedisciplineerder dan mannen, mensen in loondienst zijn losser dan zzp'ers Meer agressie door corona Wij denken corona te hebben gehad Wij horen bij de risicogroep Ik ben bang dat ik met corona in het ziekenhuis beland ERGER DAN GRIEP? Twee derde van de Nederlanders onder schrijft de stelling dat het coronavirus er ger is dan de griep. Jongeren denken vaker dat het niet veel uitmaakt dan ouderen. Vooral Forum-stemmers denken er anders over: twee derde denkt dat corona niet er ger is dan griep. Ook relatief veel Partij voor de Dieren- en PVV-stemmers denken er zo over. Experts stellen overigens dat de stelling niet klopt. Uit de kennis die nu voorhan den is, blijkt dat de sterftekans bij corona hoger ligt dan die bij seizoensgriep. Ook zijn er ernstige bijwerkingen, en, het be langrijkste punt: bijna niemand is nog te gen corona beschermd. Er is immers geen vaccin, in tegenstelling tot bij griep. ERGERNIS procent) vindt het 'onverantwoord' dat an dere Nederlanders in coronatijd op vlieg vakantie gaan. Vooral ouderen en noorder lingen ergeren zich kapot, net als SP-, SGP- en ChristenUnie-stemmers. Een iets hoger percentage (64 procent) ergert zich aan de losse omgang met coro- naregels door andere Nederlanders. Opval lend genoeg zijn het vooral VVD-stem- mers die zich opwinden: 82 procent vindt dat anderen niet gedisciplineerd genoeg zijn. Verantwoording Het onderzoek is uitgevoerd door onderzoeksbureau Markteffect, onder een re presentatieve groep van 1077 Nederlanders. De enquêtes zijn ingevuld tussen 12 en 18 augustus. Aan de hand van de resultaten zijn betrouw bare uitspraken mogelijk over de gehele bevolking en over grote deelgroepen, bij voorbeeld ouderen en jonge ren. Conclusies over kleinere deelgroepen, bijvoorbeeld SGP-stemmers, zijn met meer onzekerheid omgeven. De toenemende agressie blijkt uit onderzoek van vakbond CNV on der 1150 leden in de publieke sector, onder wie zorgmedewerkers, am bulancepersoneel, medewerkers in het openbaar vervoer en gevange nispersoneel. Ruim 70 procent geeft aan dat mensen een korter lontje hebben door de coronacrisis. Ruim een derde van de ondervraagden wordt de laatste maanden vaker agressief benaderd door patiënten, cliënten en omstanders. 15 procent meldt dat fysiek geweld meer voorkomt. ,,Schokkend, schrijnend en ont luisterend. Deze mensen staan dag en nacht klaar om Nederland te helpen. Dat uitgerekend zij met zo veel agressie te maken hebben, is stuitend'', zegt Patrick Fey, vice- voorzitter van het CNV. „Schelden, grof taalgebruik, duwen, klappen krijgen, spugen: het komt steeds vaker voor. Onacceptabel. Hulpver leners verdienen meer dan ooit onze waardering en steun.'' Tijdens een protest tegen corona maatregelen, afgelopen donderdag in Den Haag, keerde een deel van de demonstranten zich tegen de poli tie. Leden van een speciale aanhou dingseenheid kregen stenen, flui men en blikjes bier naar hun hoofd. Eén agent raakte gewond. Botvieren Fey: ,,Dit incident kwam volop in het nieuws, maar er zijn talloze an dere aanvallen op medewerkers die minder zichtbaar zijn. Zeker de laatste weken krijgen we meer sig nalen dat personeel met agressie te maken krijgt. Het is al lastig om met de beperkende coronamaatregelen te werken, maar als de mensen die je probeert te helpen ook nog eens heel snel hun geduld verliezen en agressief worden, dan is het tijd om aan de bel te trekken. Het mag niet zo zijn dat frustratie over deze crisis op hulpverleners en ander perso neel wordt botgevierd. De percen tages uit onze enquête zijn veel te hoog.'' Fey roept premier Rutte op tij dens een volgende persconferentie respect uit te spreken voor hulpver leners. Volgens hem voelt een deel van het personeel zich in de steek gelaten. ,,Ook zou ik iedereen in dit land willen vragen om deze men sen niet alleen te respecteren tij dens hun werk, maar om ze ook te Schelden, duwen, slaan... Hulpverleners verdienen juist meer dan ooit onze steun en waardering helpen als er iets gebeurt. We heb ben ze hard nodig.'' Ook werkgevers spelen hierbij een belangrijke rol. ,,Zorg niet al leen voor voldoende maatregelen zoals beschermend materiaal, vol doende afstand en de juiste ventila tie, maar biedt ook een luisterend oor. Meer dan een op de vijf respon denten geeft in de enquête aan dat de werkgever te weinig maatrege len neemt tegen agressie op de werkvloer. En een op de tien kan bij niemand terecht als hij of zij agres sief wordt benaderd.'' Zonder ingrijpen ligt volgens het CNV uitstroom op de loer. En dat in sectoren die nu al met hoge perso neelstekorten kampen: bijna een op de tien overweegt over te stappen naar een andere sector vanwege ge weld en agressie op de werkvloer. zaterdag 22 augustus 2020 GO over corona Ruim zes op de tien Nederlanders (62 Ruim een derde (36 procent) van personeel in de publieke sector geeft aan dat agressie tijdens het werk toeneemt door de coronacrisis. Intimideren, duwen, klappen krijgen en spu gen, medewerkers hebben er vaker mee te maken. Sanne Schelfaut Den Haag - Patrick Fey, CNV Protest tegen de mondkapjesplicht in Rotterdam. foto jan de groen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5