'Ik ben gek op taal en hou ervan om een verhaal over te brengen' 9 ste jaren iedere zomer druk ker dan het seizoen ervoor. ,,Nu is het wel extreem. Vooral met Nederlanders en Duitsers. Belgen zien we minder en dat voelen we in de omzet. Belgen lunchen met mosselen, Nederlanders eten een tosti." Ook dinsdagmiddag puilt het dorp zo'n beetje uit. Een parkeerplek is net als de avond ervoor een lot uit de loterij. De meeste terrassen aan het Spuiplein zitten vol. Kinderen huppelen vrolijk rond de fontein. Op de Kaai is het iets rustiger. Maar, zo verzekeren Bressiaanders, in het weekend is het er niet te doen. De grens niet over Bruno van de Voorde helpt nog snel wat klanten. Ook de eigenaar van cadeau- en sou venirwinkel Van de Voorde spreekt van een ongekende drukte. ,,In de buurt ging bijna niks door. Geen brade rieën, geen Folkloristische Dag in IJzendijke, dan ko men meer mensen naar Breskens." Van de Voorde is ervan overtuigd dat veel toe risten vanwege corona de grens met België niet willen oversteken. ,,Dus gaan ze niet naar Plopsaland, Brugge of Knokke, maar naar hier. Wat moet je anders doen?" Toeristen gaan naar Bres- kens voor de winkels, terras sen, om een visje te happen en voor het strand. Het mooie weer zorgt voor ideale stranddagen. Van de Voorde weet er alles van. ,,De body en skimboards waren snel uitverkocht. En parasols zijn nergens in Zeeland meer te vinden. Geen groothandel heeft ze nog." De winkel kon wel wat extra klanten ge bruiken. Het voorjaar was bizar slecht. ,,In april had ik twee procent van mijn nor male omzet. Twee procent! Mag je best opschrijven!" De grens met België was geslo ten, hotels en campings ble ven dicht. ,,En toen de grens eindelijk weer openging, be gon het te regenen." Hij verwacht dat de drukte nog wel even aan houdt. ,,De herfstvakantie is ook goed geboekt. Zo kun nen we het voorjaar hopelijk compenseren." Het zou zijn gemoedsrust ten goede ko men. ,,Ik slaap een stuk beter als het druk is." Ronald Lohman kan een woordje meespreken over een ingestorte omzet. ,,We hadden een van de slechtste Pasen ooit. Ik moest 34 jaar terug in de tijd om dezelfde omzet te vinden", zegt de ei genaar van de Plus-super- markt op het Spuiplein. Ook in zijn supermarkt is het deze zomer extreem druk. Toeristen snuffelen tussen de aanbiedingen op de visaf- deling en laden hun karren vol met worstjes, spareribs en hamburgers. Die gaan vanavond op de barbecue. Lohman heeft vanwege de drukte zijn openingstijden fors uitgebreid. Klanten die niet naar de winkel durven komen, kunnen boodschap pen bestellen en laten thuis bezorgen of afhalen. ,,We draaien 25, 30 procent meer omzet dan vorige zomer. Klanten komen minder vaak, maar besteden meer. Belgische kooptoeristen missen we wel doordat een paar burgemeesters hebben gezegd dat het in Zeeland niet veilig is." Ook hij ziet meer dagjes mensen. ,,Het is natuurlijk ook fantastisch weer hè. Op regenachtige dagen gaan toeristen normaal naar Sluis of Brugge, maar als de zon schijnt, heb je in Breskens alles. Het strand, de haven, dat is natuurlijk prachtig als je in de buurt op een vakan tiepark zit." Toeristen ko men voor het 'totaalproduct Breskens', verzekert de win kelier. ,,Daarom is het zo zonde dat de Visserijfeesten niet doorgingen. Voor ons is dat een moeilijk evenement. De winkel zit dan echt inge sloten en we zijn moeilijk bereikbaar. Veel profijt heb ben we er op de korte ter mijn niet van, maar op de lange termijn wel. Dat soort feesten heb je echt nodig om Bresjes op de kaart te zetten. Anders gaat die toerist vol gend jaar gewoon naar het buitenland." Doordeweeks werk je voor de baas. Zet je 's avonds de wekker en prop je 's ochtends vier boterhammen in je blauwe broodtrommel. Elastiekje eromheen. Maandag, dinsdag, woensdag, donderdag, vrijdag... en dan is het weekend: tijd voor je hobby. Je bent scheidsrechter bij het voetbal, lotusslachtoffer bij de EHBO, trekt de balletjes bij de bingo. Leuk. Weekend. De liefde voor acteren ontstond toen Hoogenboom in 2004 in Zee land kwam te wonen. Daarvoor volgde hij een keer per jaar de workshop theaterexperience, waar hij opviel. ,,De docent vroeg mij bij welke vereniging ik zat. Blijkbaar vond hij dat ik goed kon acteren. Ik zat helemaal niet bij een theater vereniging, maar die vraag van de docent zorgde er wel voor dat ik hier eens rond ging kijken. Al snel kwam ik bij theatergroep Zierik terecht. Inmiddels heb ik mis schien al wel 75 rollen gespeeld." Tussen die rollen zitten een paar favorieten. Een stuk van Shake speare spelen vind ik altijd heel erg mooi. Als amateurspeler krijg je soms rollen waar professionals alleen maar van kunnen dromen. Zo kreeg ik de hoofdrol in het stuk de Driestuiversopera (foto, links). Dat is echt een wereldstuk, dat be langrijk is voor de geschiedenis. Dat soort rollen, die krijg je niet zomaar." Soms speelt Hoogenboom twee of drie rollen tegelijk. De teksten leert hij tussen het werk door. ,,Ik spreek de teksten in, zodat ik die bijvoorbeeld in de auto kan luiste ren en leren", zegt hij. ,,Ik ben gek op taal en hou ervan om een ver haal over te brengen. Daarom vind ik het fijn om soms in drie stukken te spelen. Ik krijg er eigenlijk geen genoeg van. Ik denk dat dat een beetje van vroeger komt. In de ja ren negentig was ik straatmuzi kant samen met een vriend. Ik speelde contrabas. Eigenlijk is straatmuziek ook een soort toneelstuk, omdat je daar echt een verhaal moet overbrengen." Om in het coronatijdperk te kunnen blijven acteren, speelt Hoogenboom met Theater TzT, dat hij samen met Tamara van As begonnen is, het stuk Met mijn va der in bed (wegens omstandigheden) in de tuin. Dat is een bijzondere ervaring, vindt de amateurspeler. ,,Het geeft bijna elke keer weer het gevoel van een première. Tijdens één optreden speelden we onder een regenboog. Dat geeft een extra dementie die je niet in een zaal krijgt. Het is ook een extra uitda ging, omdat je bijvoorbeeld echt uit moet kijken waar je loopt. Over het algemeen bevalt het me heel erg en de reacties zijn erg goed." Wanneer je doorde weeks door de dorpen van Schouwen-Dui- veland loopt, heb je een grote kans dat je Mels Hoog- enboom (53) uit Burgh-Haam- stede tegenkomt. Als welzijnswer ker bij SMWO houdt hij zich er namelijk bezig met de leefbaar heid en voorzieningen voor oude ren. In het weekend staat hij als ac teur op de planken, of zelfs in de tuin. Nadat de jongeren hem met 'u' gingen aanspreken, voelde de ge boren Dordtenaar zich wel heel erg oud en stopte hij als jongeren werker om voor de ouderen te gaan werken. Voor de SMWO spreekt hij vaak met dorpsraden, organiseert hij bijeenkomsten en gaat hij de wijken in om in gesprek te gaan met de bewoners. ,,Het contact met mensen vind ik het leukste aan mijn werk", zegt Hoogenboom. ,,Mensen zijn altijd verrassender dan je denkt. Ook de mensen die zeggen dat ze saai zijn, hebben verhalen. Het werken in de wijk geeft echt een stuk vrij heid. De gesprekken met de bewo ners gaan vaak over de leefbaar heid in het dorp. Wat kunnen wij voor de ouderen doen om hen wat meer onder de mensen te krijgen? Dat is belangrijk. Mocht in iem- nands kring een persoon weg ko men te vallen, dan heeft hij of zij altijd iemand om op terug te vallen. De voorzie ningen voor ouderen wor den namelijk steeds min der." De gespreksbijeenkom sten zijn vooral bedoeld om eenzaamheid proberen te gen te gaan. ,,Die is onwijs lastig te bestrijden. Soms is iemand erg eenzaam, maar heeft hij of zij alsnog rede nen om niet naar zo'n bij eenkomst te komen. Een dorpshuis kan bijvoorbeeld een oplossing zijn. Die zou de spil van het dorp kun nen zijn, waar mensen el kaar ontmoeten." GO ZATERDAG 22 AUGUSTUS 2020 De terrassen op het Spuiplein zitten vol. Ook het vinden van een parkeerplek is er een klein wonder Mels Hoogen- boom is in ge sprek met Marjo van der Steen in zijn hoedanigheid als welzijns werker. In het weekend staat hij als acteur op de planken. FOTO'S MARIEKE MAN- DEMAKER EN PETER KOUIJZER (ONDER) KOEN FLORUSSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 57