boerin Ik wil dat de landbouw er over vijftien, twintig jaar nog is. Daar wil ik me voor inzetten' PASPOORT Ze werkte onder meer bij een ac countantsbureau, het Zeeuwse Landschap en als secretaris bij het Zeeuws Agrarisch Jonge ren Kontakt (ZAJK). ,,Nee, een vitale akkerbouw hangt ook af van de prijs die boeren voor hun gewassen krijgen. We doen hier proeven met nieuwe teelten, van oli fantsgras tot quinoa. Vooral teelt voor toepassin gen in de bouw is veelbelovend. Dan denk ik vooral aan vezelhennep. Die moet je wel kun nen verkopen voor een goede prijs. Een nieuwe markt daarvoor vinden, is lastig. En de consu ment moet erom gaan vragen. We proberen vooral mkb-bedrijven te interesseren. Er zijn mooie voorbeelden, zoals Cradle Crops in West- dorpe dat miscanthus (Chinees prachtriet) ver werkt tot hygiënepapier. We werken in veel van dit soort projecten trouwens samen met advies organisatie Delphy." ,,Water staat bovenaan. Daarom doen we hier onder meer proeven met ondergronds berege nen, waarbij je water buffert in natte tijden om het te gebruiken tijdens droogte. De bodem ver beteren is nummer twee. En verder laten we potentie van gewassen zien. Onze taak is onze kennis op het veld te laten zien. Wat er in Wa- geningen gebeurt, komt immers niet altijd bij telers aan. Wat wij doen wel, want wij halen de telers erbij. Rusthoeve gaat een grotere rol spe len. Doordat boeren minder gewasbescher mingsmiddelen en kunstmest mogen gebruiken en plagen toenemen, vraagt dat veel meer on- dernemerschap van een boer. Neem ook preci- sielandbouw. Door de bomen zien boeren vaak het bos niet meer. Wij kunnen ze helpen door te laten zien wat niet en wat wél werkt. Rusthoeve is een onafhankelijke organisatie, dus we heb ben geen commercieel belang bij onze advie zen." ,,Het gaat veel over meningen, niet over feiten. Ik begrijp ze wel. Veel beslissingen die boeren aan gaan, worden dikwijls onvoldoende onder bouwd. Ik zet vraagtekens bij het verbod op zaadcoating bij suikerbieten. Ik vond ook de voermaatregel, die nu van tafel is, moeilijk te verkopen. Je doet namelijk iets in de veehouderij om te zorgen dat woningbouw door kan gaan. Dat werkt de onvrede in de hand. Maar acties bij woningen van bestuurders of dat landbouwmi nister Carola Schouten vanwege mogelijke pro testen een bezoek aan Zeeland afblaast, dat gaat erg ver. Boeren lopen zo ook het risico dat ze draagvlak bij de bevolking verliezen. Wat meer respect voor elkaar is wel op zijn plaats.'' Gelukkig pakken we in het Zeeland anders aan. Het provinciebestuur bezit veel kennis en gaat pragmatisch te werk. Volgens mij is dat een goede weg. Ik vind ook dat je op een gegeven moment moet accepteren dat het is zoals het is. Rusthoeve heeft de taak om dan alternatieven te ontwikkelen voor middelen of methoden die niet meer toegelaten zijn. Wij onderzoeken wat wel kan. Ik moet bekennen dat ik dolgelukkig ben dat Rusthoeve geen belangenorganisatie is. Politiek, dat is niks voor mij. Schapen wel. Die spelen geen spelletjes!" ZATERDAG 22 AUGUSTUS 2020 Charlotte van Sluijs: ,,Ik wil iets doen waarmee ik het ver schil kan maken." FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN Charlotte van Sluijs is 41 jaar. Ze woont in Grijpskerke, samen met haar man Cor en haar zonen Korneel, Siemen en Joris. Sinds 2014 is ze secretaris-direc teur van proef- boerderij Rust- hoeve in Colijn- splaat. Daarnaast is ze lid van de raad van commissaris sen van Zeeuw- ind. In haar vrije tijd is ze deeltijdboerin Welke proeven gaan Zeeuwse boeren vooruit helpen? Boeren zijn de laatste tijd nogal boos. Som mige acties, zoals het intimideren van politici en bestuurders, gaan ver. Begrijp jij het cha grijn bij boeren? In Zeeland lijkt die onvrede minder groot of ze smeult onder de oppervlakte...

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 55