Charlotte van Sluijs, secretaris-di Charlotte van Sluijs is boerendochter. Nuchter en met verstand. Eigenschappen die haar hielpen haar droombaan te vinden: secretaris-directeur van proefboerderij Rusthoeve in Colijnsplaat. En tevens is ze baas in eigen wei, want ze houdt ook nog honderd schapen. ,,Dat is mijn ontspanning." Op een boerderij in Poppendamme dartelt in de jaren tachtig van de vorige week eeuw een meisje rond. Niks is leuker dan spelen in en rond een hoeve. Ze heet Charlotte en ziet elke dag van nabij hoe vader de koeien melkt. Een serene, veilige omgeving. ,,Ik kom uit de tijd van de zwart-wit-tv. Alles zo was zo rus tig toen. Als ik nu zie wat er op kinderen af komt..." Als kind wist ik al dat ik iets met dieren ging doen. Ik wilde altijd schaapherder worden. Dat klinkt romantisch, maar dat is het helemaal niet. Het zijn wel schapen geworden. Ik heb nu hon derd fokooien voor de vleesproductie in plaats van melkkoeien. Een melkveehouderij is ar beidsintensiever en daardoor niet met mijn an dere baan en mijn rol als moeder te combineren. Als boerin heb ik het gevoel dat ik iets nuttigs doe. Wij maken voedsel, producten die mensen nodig hebben." ,,Ik ben er wel bewust mee bezig. Wij eten of vlees van onze eigen lammeren of wild, dat ook tamelijk duurzaam is. Dan weet ik waar het van daan komt. Het is ook lekkerder dan vlees uit de supermarkt.'' ,,Ja. Dat is het wereldje waarin ik me het plezie rigst voel. Daarom heb ik de boerderij ook over genomen. Natuurlijk heb ik even getwijfeld. Uiteindelijk ben ik toch naar de HAS Hoge school in Den Bosch gegaan. Mijn zus zat daar ook op. Het was een logische stap. Bovendien bezit j e al veel kennis en ken je veel boeren. En ik had een missie. Ik wil dat de landbouw er over vijftien, twintig jaar nog is. Daar wil ik me voor inzetten." ,,Ja, ik heb koeien gemolken in Nieuw-Zeeland. Ik ben voor de HAS afgestudeerd in het Ver enigd Koninkrijk, want mijn afstudeeropdracht ging over het verschil tussen de Nederlandse en Engelse zuivelindustrie. Via die contacten kon ik een jaar werken in Nieuw-Zeeland. Ik dacht: het is nu of nooit, want als je eenmaal een gezin hebt, komt het er niet van. Je leert er veel van. Ten eerste jezelf redden. Ten tweede kijk je ver der dan Zeeland. Nederland is niet het middel punt van de wereld. Je leert bijvoorbeeld dat boeren er zich instellen op misoogsten. Dat zijn we niet gewend in Zeeland. Pas sinds 2018 heb ben we daar weer concreet mee te maken. Ik heb geleerd dat de wereld buiten Nederland kei- en keihard is. In Nieuw-Zeeland zag je dat de helft van de bedrijven tijdens extreme droogte om viel. Dan hadden ze net te veel geïnvesteerd of te weinig vet op de botten." ,,Ik was 24 en was nog jong genoeg voor een om mezwaai. Ik wilde toch een baan zoals die ik nu heb. Ik wil een steentje bijdragen aan de totale landbouw. Daarom ben ik agrarische bedrijfs economie gaan studeren. Ook het boerenbedrijf is economie, zonder levensvatbare bedrijven wordt er geen voedsel geproduceerd. Het was beslist geen berekende keuze. Ik woonde toen al samen, dus niet iedereen stond te juichen. Je moet even uitleggen waarom je je baan opzegt. Maar ik volg dan mijn gevoel. Ik ambieerde ook een leuke functie in de agrarische sector, maar die zijn dun gezaaid. En bovendien wil ik iets doen waarmee ik het verschil kan maken. Dus ik wilde een stapje verder." ,,Nou ja, de sluiting van de scholen was vooral voor de kinderen zwaar. Ze willen heel erg graag naar school. Ze missen hun vriendjes, liggen daarom soms huilend in hun bedje. Maar, ze kunnen wel naar opa en oma op de boerderij. Ja, wij laten onze kinderen bij hun grootouders, maar dat is dan ook onze bubble. Onze kinderen kwamen de laatste maanden nergens anders." ,,Corona heeft ook invloed op mijn werk. Ik heb rust nodig om te werken. Overigens waren mijn kinderen thuis niet vervelend hoor, maar dat er om de haverklap iemand iets komt vragen, haalt me uit mijn concentratie. Daarom ging ik wel naar kantoor, als dat kon. Ik vond de lockdown wel dodelijk vermoeiend, vooral omdat je je werk vanwege de coronaveiligheid anders moet inrichten. Gelukkig konden we eind juni weer de eerste bijeenkomsten op Rusthoeve organi seren. Mensen hebben enorme behoefte om el kaar te ontmoeten. Daarom gaan we de Lande lijk Uiendag ook fysiek organiseren." ,,Je bent de regisseur van projecten die de Zeeuwse landbouw moet innoveren of moet problemen zoals watertekorten bij droogte hel pen oplossen. Voor die proeven moet je ook geld zien binnen te halen, onder meer van de Euro pese Unie. Denk aan de biobased garden en proefprojecten als ondergronds beregenen van gewassen. Mede dankzij mijn netwerk hebben we de stap kunnen maken naar een innovatief kenniscentrum dat meer doet dan alleen gewas- onderzoek.'' ,,Dat is essentieel voor de agrarisch sector. Het Deltaplan Zoet Water van de provincie stelt dat we een zoetwatervoorziening moeten hebben geregeld voor 2050. Nou, zo lang kunnen we niet wachten. Maak er maar 2025 van. De situatie is ernstig en urgent. Door de extreme weerswisse lingen, dan weer nat en vervolgens kurkdroog, zullen boeren ook zorgvuldig hun gewassen moeten gaan kiezen. Als je geen zoet water hebt en dus niet kunt beregenen, moet je dan nog uien willen telen? Ze zullen ook moeten naden ken over nieuwe teeltsystemen, zoals stroken teelt.'' 'Politiek, dat is niks voor mij. Schapen wel' FRANK BALKENENDE Er woedt een maatschappelijk debat over vlees eten. Vleesconsumptie zou een grote bijdrage leveren aan de klimaatproblemen. Hoe sta jij erin? Zit het boerenleven in je DNA? Na de HAS ben je naar het buitenland gegaan. Waarom? Na een baan bij accountantskantoor Accon als consulent voor de landbouw ging je op nieuw studeren aan de Wageningen Universi teit. Waarom terug in de schoolbankjes? Nu ben je parttime boerin, secretaris-direc teur van de proefboerderij en moeder van drie kinderen. Dat lijkt me een druk bestaan. In hoeverre legt de corona-uitbraak daar nog meer druk op? Je bent sinds 2014 secretaris-directeur van de proefboerderij. Wat is jouw rol? Hoe belangrijk is jullie onderzoek? Is klimaatverandering het enige waar boeren zich nu druk over moeten maken?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 54