'Overal om je heen hoor je: hé, ben jij er ook?' 4 'Wat begon met een startlijn, een eindstreep en een legertent om je in om te kleden, is gigantisch geworden' kan weten, is hij het. Hij staat per slot van rekening al sinds de eer ste editie in 2003 aan de start. ,,Ik denk dat het eigen sfeertje is ge bleven omdat Lein op een bepaald moment heeft gezegd: in de ver gadering en onderling praten we gewoon Zeeuws mee mekoare en wij laten ons niet verleiden door aanbiedingen van grote banken of verzekeringsmaatschap pijen. Die willen namelijk overal reclame en vingers in de pap. Wat begon met een startlijn, een eindstreep en een legertent om je in om te kleden, is gigantisch geworden. Maar daar merk je niks van, want de organi satie werkt als een trein." Iemand die volgens Boot een aardig steentje bijdraagt aan dat eigen sfeertje is Diana Schuit, die dit jaar voor de tiende keer als speaker zou optreden bij de La dies Run en voor de achtste keer bij de Wandelmarathon. „Tijdens het weekend van de Kustmara thon zie je altijd het mooiste in mensen bovenkomen", vertelt ze. ,,Als je met z'n allen ergens voor gaat, in dit geval een prachtig eve nement neerzetten, krijg je een soort 'wij-gevoel'. Dat trekt mij erg aan." De Arnemuidse beschrijft de positieve spanning die de uren voor de start, op de vrijdag met de Ladies Run, in Zoutelande hangt. ,,Het is één grote glimlach, eigen lijk. Klinkt misschien overdreven, maar zo voelt het écht. Op de za terdag en de zondag is die glim lach er nog steeds." Normaal ge sproken begint rond deze tijd, vanaf half augustus, het 'kustma- rathongevoel' bij Schuit te komen. ,,Ook omdat mensen mij er dan op aan beginnen te spreken. 'Heb je er al zin in?', vragen ze dan. 'Slaap je weer in Zoutelande?' 'Doe je zelf nog mee?' Anderen vertellen dat ze zelf mee gaan doen, dat die of die meedoet of la ten weten waar aan het parcours ze precies willen gaan staan." Venijn Bij Jos Boot komt het kustmara- thongevoel al een stuk vroeger. Niet in de laatste plaats omdat hij Zoutelande woont. ,,Je voelt het en je ziet het. Veel deelnemers weten inmiddels dat het venijn in de staart zit: op het duinstuk van Domburg en Westkapelle naar Zoutelande toe zie je soms in juni al grote groepen trainen. Een paar weken van tevoren hangen hier op de strook boven op de dijk al vlaggen op. Ook op de Facebook- pagina leeft het de maanden voor afgaand enorm." Groot reüniegehalte Terwijl Boot de Kustmarathon loopt en Schuit de boel vaardig en humoristisch aan elkaar praat, be weegt Kees Bierens, voorzitter van de Ondernemersvereniging Zoutelande, zich het hele week end aan de andere kant van de dranghekken. Als bewegen erin zit trouwens. Want zeker in de Langstraat is het volgens getuigen vaak dringen geblazen tussen het volk dat een glimp wil opvangen van de uitgeputte familieleden en vrienden - het parcours van de Kustmarathon staat met al dat zand, die duinen en de vele trap jes bekend als lóódzwaar - die over de finish komen. ,,Het reü niegehalte is hoog, met name op de dag van de Wandelmarathon, wat mij betreft de leukste dag van het weekend. Je ziet Zoutelande dan vanaf een uur of twee volstro men met papa's, mama's, opa's en oma's van deelnemers. Aan de statafels bij de café's komen men sen die elkaar één keer per jaar zien tegen. Dat sociale element vind ik heel belangrijk." ,,Familie en vrienden van deel nemers willen allemaal bij de fi nish staan; dat is een gedrang en geduw van hier tot gunter", ver telt ook Boot. ,,Overal om je heen hoor je: 'hé, ben jij er ook?' We hebben natuurlijk een groot con tingent Zeeuwse deelnemers - de één kent iemand van de voetbal, een ander van de muziek en een derde van de bridgeclub. Dat soci ale element is heel sterk. Aan de ene kant is het een wedstrijd, aan de andere kant heeft de Kustma rathon een hoog reüniegehalte." ZATERDAG 22 AUGUSTUS 2020 GO VERVOLG VAN PAGINA 3 Lein Lievense, de man achter de Kustmarathon, vangt Liselotte van den Berg op na haar zege in de editie van 2018. foto roelant van vliet Jos Boot heeft aan alle 17 edi ties van de Kustmarathon mee gedaan. FOTO LEX DE MEESTER Het beeld voor de Kustmara thon in Zoutelande. FOTO LEX DE MEESTER Kees Bierens zorgt dat alles achter de hekken goed verloopt FOTOLEX DE MEESTER Jos Boot

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 52