Jan Vantoortelboom Ongelezen In het nieuws Uit het nieuws 'Blij dat het normale leven weer begint' 'Een beetje bluf hoort er gewoon bij' DEZE WEEK IN Z. 'Hoop niet dat we een mondkapje moeten dragen Ik had hem eigenlijk terug moeten passen li 2 Als ik vroeg zou komen te sterven, wilde ik ze een stem vanuit het graf geven V 9 MELS IS IN HET 6SCHAPEN HELPEN CHARLOTTE WEEKEND ONTSPANNEN ACTEUR 12 AMBITIE NEKTE KAMERLID RAEMAKERS Vroeger had ik op mijn kamer een instabiel vuren houten rekje vol boeken. Het stond tegen de wand en ik kende alle titels van buiten. Nu heb ik twee prachtige stalen boekenrekken voor hon derden boeken, met zo weinig mogelijk verloren ruimte, want de stalen platen zijn gemaakt op de doorsnee romanafmetingen. Als de boeken echt groot zijn, kan ik ze nog horizontaal op elkaar leggen. De rekken zijn gemaakt door mijn schoonvader, een man met gouden handen. En het mooiste is de buiging erin, alsof de wand rond is. schilder Peter Paul Rubens. Ik heb de rekken opgebouwd in mijn nieuwe schrijfkamer en gevuld met boeken. Zelfs mijn zonen hielpen mee. Zoveel mogelijk boeken liet ik door mijn handen glijden, om de titels te onthouden, om een herinnering boven te halen, om het verhaal en de persona ges weer tot leven te wekken. En om het stof eraf te vegen. Het werd een lange, barre tocht, want ik ben gezegend met een slecht geheugen. En erger: het merendeel van de boe ken dat ik door de jaren heen heb verzameld, heb ik nog niet eens gelezen. Dat stemde me niet vrolijk. Op het tempo waarop ik lees, zal ik ze dan wellicht ook niet meer kunnen uitlezen. Dat komt vooral omdat ik zelf boeken schrijf. Hoe meer ik schrijf, hoe minder ik lees. En omdat ik plannen heb om straks een nieuwe roman te beginnen, weet ik dat lezen voor een aantal jaren op een nog lager pitje zal komen te staan. omdat hij niet weet hoeveel tijd hij heeft. Filosofen en wetenschappers beweren dat het streven naar onster felijkheid, het ontrafelen van wat ouderdom precies is en hoe dat tegen te gaan, een van de grootste speerpunten van deze eeuw zal worden. En stel dat we deze eeuw niet de onsterfelijkheid ont rafelen, maar wel de gemid delde leeftijd optrekken naar bijvoorbeeld 130 jaar, dan zou ik dat toejuichen, vooral omdat ik dan mijn gekochte boeken zal kunnen uitle zen. Voor de rest is dat een van de slechtste ontwikke lingen die we als mensheid maar kunnen wensen. Er zijn al te veel mensen. Waar moeten al die superbejaar den dan naartoe? dan zou ik er dus meer kunnen lezen. Maar een van de rede nen waarom ik ben gaan schrijven, waren mijn kinderen. Als ik vroeg zou komen te sterven, wilde ik ze een stem vanuit het graf geven: personages waarbij ze misschien een karaktertrek van hun vader zouden herkennen, gebeurte nissen die herinneringen zouden aanwakkeren omdat ik ze het ooit had verteld, etc. Ze zouden me herontdekken en er wat moeite voor moeten doen door de boeken grondig te le zen en te ontcijferen. Niets voor niets. zouden worden, dat ze met een grote boog om boeken heen zouden lopen. Maar er gloort dus hoop aan de horizon: als die overmoedige wetenschappers ervoor kunnen zorgen dat de mensen langer gaan leven en misschien wel 130 jaar zul len worden en het spreekwoord 'het verstand komt niet voor de jaren' niet aan kracht heeft ingeboet, dan kan ik erop rekenen dat mijn kinderen alsnog mijn boeken zullen gaan lezen lang nadat ik onder de zoden lig. Na een lange en onzekere periode gaan aankomende week de Zeeuwse middelbare scholen weer volledig open. Hoewel de middelbarescholieren voor de va kantie nog deels naar school kon den, was dat toch anders. Doris Duinkerken (15) uit Middelburg gaat aan het derde jaar vwo begin nen op Nehalennia en heeft er zin in. ,,Ik kijk er echt naar uit dat het normale leven weer gaat begin nen", vertelt ze. ,,Het is fijn om gewoon weer de routine van school te hebben en daarna bij voorbeeld af te spreken met vrienden. Voor de vakantie was het heel onzeker en hadden we de ene dag wel school en de andere dag niet. Die onzekerheid hebben we straks gelukkig niet. Ook kijk ik er natuurlijk heel erg naar uit om mijn vrienden weer te zien." Tijdens de vakantie hield Doris zich misschien iets minder aan de coronaregels, maar dat gaat ze op school veranderen. ,,Ik ga zeker af stand houden van de leraren. Het is afwachten op de regels van school, maar ik hoop niet dat die al te streng worden. Voor de va kantie mochten we niet naast ie mand zitten en dat was toch wel heel erg saai, dus ik hoop niet dat dat straks ook zo is. Ik hoop ook niet dat we een mondkapje moe ten dragen. Dan zou ik er wel te genop zien. Ik realiseer mij wel dat ook ik het virus kan overdragen, dus zal ik respect hebben voor de regels." Cruijff en Olsen, Neymar en Icardi en Messi en Suarez en nu ook Jas per Impens en Steve Schalkwijk van HSV Hoek: deze duo's scoor den een strafschop door een pass opzij te geven. Dat idee ontstond toen Schalkwijk een filmpje op Facebook zag van Neymar en Mauro Icardi van Paris Saint Ger main, die dat ook deden. ,,We had den het nog niet geoefend, maar toen we de strafschop keken en ik de bal aan Impens gaf, keken we elkaar aan en wisten we genoeg", vertelt Schalkwijk. Hij scoorde met deze strafschop de 3-2 tegen Patro Eisden Maasmechelen. ,,Vooraf wist niemand dat we dit zouden doen. Onze teamgenoten vonden het allemaal prachtig, maar de tegenstander hoorde ik wel vloeken. Het was leuk om te doen. Je moet het een beetje span nend houden en het publiek iets leuks geven. Gelukkig ging hij erin." Dat bleek nog niet zo makkelijk. ,,De keeper dook wel, maar stond vrij snel op en kwam op mij af. Ik had hem eigenlijk terug moeten passen, maar ik ben een spits en een egoïst, dus schoot ik hem er zelf in." Of ze dit nog een keer gaan doen? ,,Ik denk het wel. Tegen een club als Goes zal het lastig zijn, want die weet misschien nu wel dat ze dit kunnen verwachten. Maar ei genlijk is het juist dan leuk om te doen. Je moet soms een beetje ri sico nemen. Een beetje bluffen hoort er gewoon bij." Jl ZATERDAG 22 AUGUSTUS 2020 GO Ronde vormen zijn zachte vormen. Vraag maar aan de Een mens heeft tijd tekort Als ik ervoor zou kiezen geen boeken te schrijven, Alleen had ik er nooit op gerekend dat het geen lezers V rj "S.V Je kunt je kont nét keren KIEK! P10 12 Janice Deul 'A-sociaal gedrag' wordt nu omarmd 16 Belarus Relaas over de hang naar vrijheid 18 Zomeruniversiteit De ideale huisarts

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 50