60% 62% 5% 66% 4 ENQUÊTECORONA Een halfjaar geleden trok corona ons land binnen. Waar het land toen nog sidderde, hebben we als volleerd amateur-virologen inmiddels allemaal onze eigen 'mening' over het virus. Deze krant liet er onderzoek naar doen. Een bloemlezing. Ouderen, werklozen en arbeids ongeschikten denken vaker dat ze extra kwetsbaar zijn Ik ben bang voor een tweede golf zaterdag 22 augustus 2020 Sander van Mersbergen U mag niet op vliegvakantie Wij lieten ons testen Corona is wél erger dan griep BANG? Bijna een kwart van de Nederlanders (24 procent) heeft (heel) veel angst dat naasten in het ziekenhuis terechtkomen als gevolg van corona. Eenzelfde percentage is bang dat een goede bekende overlijdt aan het vi rus. Voor hun eigen lot hebben mensen wat minder angst. 18 procent is bang voor een ziekenhuisopname, 16 procent vreest te sterven aan corona. Vrouwen zijn over het algemeen wat banger dan mannen. Ouderen hebben meer vrees dan jongeren: 22 procent van de 55-plussers heeft veel of heel veel angst om te sterven aan corona. Uitgesplitst naar po litieke voorkeur valt op dat Groenlinks stemmers niet bang zijn dat henzelf iets ernstigs overkomt, maar dat ze juist ex treem bezorgd zijn voor hun naasten. Mo gelijk speelt de jonge leeftijd van Groen links-stemmers hierbij een rol. RISICOGROEP 44 procent van de Nederlanders denkt tot de risicogroep te behoren wat betreft het coronavirus. Niet geheel verrassend scoren de gepensioneerden (82 procent) erg hoog. Ook werklozen en arbeidsonge schikten denken vaker dan gemiddeld dat ze extra kwetsbaar zijn. Van de jongeren (18 tot 34 jaar) plaatst 22 procent zich in de risicogroep. Uit het beeld dat tot nu toe van de ziekte oprijst, blijkt inderdaad dat vooral ouderen slachtoffer worden. Ook mensen met luchtwegaandoeningen en/of obesitas be horen relatief vaak tot de slachtoffers. IMMUNITEIT 28 procent van de Nederlanders denkt niet (meer) besmet te kunnen worden met corona. Vooral mensen tussen de 35 en 54 jaar geloven in hun eigen immuniteit: 34 procent voelt zich veilig. De 'gevoelsim- muniteit' contrasteert nogal met onder zoek naar antistoffen dat bloedbank San- quin eerder deed. Uit de meest recente studie, die begin juni werd gepubliceerd, bleek dat 5,5 procent van de Nederlanders antistoffen heeft. Ook internationaal wordt 28 procent immuniteit nergens ge haald. Uitgesplitst naar politieke voorkeur ge loven vooral Forum-aanhangers die de en quête invulden dat ze geen corona kunnen oplopen: 58 procent. CORONAGEHAD? Van de ondervraagden heeft ongeveer 5 procent zich laten testen op corona. Onder de overige 95 procent bevindt zich echter een grote groep die denkt het virus óók onder de leden te hebben gehad. 5 procent van de niet-testers is daar zelfs van over tuigd. Ongeveer 21 procent denkt het virus 'misschien' te hebben gehad. Vooral man nen en jongeren hebben dat vermoeden. Ook mensen in het zuiden van ons land denken relatief vaak dat ze misschien of zeker corona hebben gehad: 32 procent. Dat hoge percentage is verklaarbaar. Tijdens de eerste golf sloeg corona hard toe in het zui den, maar waren er weinig tests beschik baar. WAAROM NIET GETEST? Interessante vraag: waarom stapten mensen die dachten dat ze corona hadden, maar niet zijn getest, niet naar de GGD? Voor 49 procent gold dat dit nog niet mo gelijk was toen ze zich ziek voelden. Zij waren dus wellicht slachtoffers van de eer ste golf. Sinds 1 juni is het testbeleid ver ruimd en mag iedereen met klachten zich laten testen. En inderdaad: in het zuiden ligt het percentage dat deze reden aanvoert met 61 procent een stuk hoger dan in de rest van het land. Ruim 21 procent van de niet-testers zag ervan af omdat het te veel gedoe was, de wachttijd bij de GGD te lang werd bevon den of omdat ze geen zin hadden in qua rantaine te gaan. Nog eens 19 procent was snel weer beter en zag er daarom van af. REGELS 76 procent van de Nederlanders zegt zich goed aan de coronaregels te houden. Vrouwen vinden zichzelf met 80 procent nog wat gedisciplineerder dan mannen. Van de jongeren zegt 60 procent zich er goed naar te voegen, bij de ouderen is dat 87 procent. In het noorden (85 procent) is de discipline een stuk groter dan in het westen (71 procent). Ondernemers en zzp'ers scoren ook bovengemiddeld: bijna 9 op de 10 ondervraagden uit die groep geeft zichzelf een pluim. Bij studenten en mensen in loondienst is het allemaal een stuk losser. Ook op dit punt lijken Forum-aanhan gers zich heel anders op te stellen dan de meeste anderen. Liefst 56 procent van hen geeft aan hun leven niet of slechts in heel kleine mate aan te passen vanwege het co ronavirus. Bij het CDA is dat slechts 7 pro cent. KWETSBARE PERSONEN 85 procent van de Nederlanders zegt goed of heel goed rekening te houden met kwetsbare personen in de omgeving. Ruim 12 procent doet dat 'een beetje'. Bij jonge ren zijn de percentages iets anders: 80 pro cent houdt goed rekening met hun kwets bare naasten, 18 procent een beetje. Opvallend hier is hoe VVD'ers hun eigen gedrag beoordelen. Liefst 97 procent zegt goed of heel goed rekening te houden met kwetsbare personen. Geen andere partij komt ook maar in de buurt. TWEEDE GOLF 71 procent van de bevolking denkt dat de kans op een tweede golf groot is. 60 pro cent maakt zich zorgen over een tweede golf. Vooral ouderen (72 procent) zijn er bang voor. Ook mensen in Noord-Neder land, tot nu toe redelijk gespaard, zijn bo vengemiddeld bang. Kiezers van Forum (33 procent) en de kleine christelijke partijen maken zich minder zorgen. GO Zo denkt Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4