De Jonge ziet positie als leider CDA bedreigd 7 Gerrit Zalm: Zorgen over schuldenberg r NIEUWS 3 Door dit boek wist ADELE haarlichaam én leven compleet te transformeren. Jongens, wat is hier gebeurd? Is het goed gegaan met de systemen? ZOMER NU AL VOORBIJ? De verkiezing van minister Hugo de Jonge tot CDA- lijsttrekker heeft tot onrust geleid in de partij. Binnen het CDA lijkt niet iedereen zich neer te leggen bij de uitslag. Minister van Volksgezondheid Hugo de Jonge was begin dit jaar géén voorstander van een lijst trekkersverkiezing. Hij vreesde dat de tegenstellingen in de partij zouden worden aangewakkerd. Die vrees wordt - een maand na de door het partijbestuur doorge drukte lijsttrekkersstrijd - be waarheid. Koud terug van vakan tie moet De Jonge zich verdedi gen tegen suggesties dat er ge rommeld is met de verkiezing. CDA-staatssecretaris Mona Keijzer, die derde werd, dringt aan op extra onderzoek naar het verloop van de verkiezingen. De Jonge won met slechts 258 stem- men verschil van Kamerlid Pieter Omtzigt. Keijzer - die volgens ingewij den geen goede verhouding heeft met De Jonge - herhaalde giste ren dat het CDA met Omtzigt als lijsttrekker méér stemmen zou kunnen halen dan met het hoofd van De Jonge op de verkiezings posters. Wel benadrukte ze: ,,Maar het is anders gelopen. En dan staan we met z'n allen achter de gekozen lijsttrekker.'' Toch vindt Keijzer het belang rijk dat het partijbestuur 'goed uitzoekt' wat er is misgegaan bij de verkiezingen. ,,Jongens, wat is hier nou gebeurd? Is het goed ge gaan met de onderliggende ict- systemen? Hoeveel stemmen zijn er uitgebracht, klopt dat wel?'' De opmerkingen van Keijzer zijn saillant omdat al direct na de verkiezingen door prominente CDA'ers werd gefluisterd dat er mogelijk was gesjoemeld. Tegen standers van De Jonge waren on tevreden met de uitslag. Het par tijbestuur benadrukt dat de uit slag is gecontroleerd door een no taris en dat er geen onregelmatig heden zijn vastgesteld. Deze week kwam echter in het nieuws dat zes CDA-leden heb ben geklaagd. Zo kreeg de vrouw van Pieter Omtzigt op haar com puterscherm de tekst 'Dank voor uw stem op Hugo de Jonge', ter wijl zij op haar echtgenoot dacht te hebben gestemd. Volgens het partijbureau zijn er bij de zes kla gers ook De Jonge-stemmers die de tekst 'Dank voor uw stem op Pieter Omtzigt' te zien kregen. Hoe dat kan, is niet bekend. Omtzigt zelf zei dat er ophelde ring moet komen. ,,Ik ga er niet vanuit dat er een fout is gemaakt, maar ik wacht op de uitleg.'' De Jonge benadrukt dat er geen tweespalt is binnen het CDA. ,,We behoren allemaal tot één team op weg naar de verkiezin gen van maart 2021.'' Maar na de nipte verkiezingsoverwinning ondermijnt de twijfel over de rechtmatigheid van de verkie zingsuitslag zijn gezag. Dat gezag zal hij de komende tijd nog moe ten bevechten. Een ingewijde be nadrukt dat de verkiezing 'pijn en wrevel' heeft gegeven. ,,We moe ten nu intern bespreken hoe het verder gaat.'' De oud-minister en oud-bankier is voorzitter van SchuldenlabNL. Hij maakt zich grote zorgen over de groeiende schuldenberg. Vooral voor mensen die nu in een econo misch kwetsbare positie zitten, waaronder zzp'ers, flexwerkers en mensen die net van school komen, houdt hij zijn hart vast. Uit eerder onderzoek van SchuldenlabNL, een samenwerkingsverband van onder andere gemeenten, banken, verze keraars en energieleveranciers, bleek al dat het aantal Nederlanders met schulden dit jaar van 1,3 mil joen huishoudens stijgt naar 1,9 tot 2,6 miljoen volgend jaar. Van die groep kan 41 procent niet op eigen kracht uit de schulden komen. ,,Doen we niets, dan belandt straks een hele grote groep in de schulden en het zal jaren duren voordat zij daar weer uit zijn.'' Vol gens Zalm is het zonneklaar dat ac tie nodig is. Daarom pleit hij voor een groot omscholingsprogramma voor mensen die werkzaam zijn in getroffen sectoren om ze te scholen voor beroepen waar een arbeidstekort is, zoals de zorg, de politie en in het onderwijs. ,,Mensen moeten pers pectiefhebben." Verder is de WD'er met zijn' SchuldenlabNL druk met het onderzoeken of het met publieke en private partijen een na tionaal opkoopfonds kan opzetten. Het fonds zou dan particuliere schulden - tegen korting - overne men van bijvoorbeeld telecombe- drijven en komt vervolgens zelf een terugbetaalregeling overeen met de schuldenaar. Daar staan begelei ding en tegenprestaties tegenover, benadrukt Zalm. Een van de tegen prestaties is volgens hem verplichte omscholing. De oud-bankier gaat ervan uit dat veel bedrijven mee zullen doen. Met zo'n fonds moet iemand sneller uit de problemen worden geholpen en levert het veel maatschappelijke besparingen op voor de samenleving, vult hij aan. Het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting steunt het plei dooi van Zalm om snel maatregelen te nemen tegen de groeiende schul denberg. Economie zaterdag 22 augustus 2020 Hoek van Holland was gisteren nog in zomerse sferen. fotos marco de zwart Na de hitte slaat het weer dit weekend om. Het wordt 'klassiek, oer-Hol- lands zomerweer'. Strand tenthouders hopen op een mooi naseizoen. Het is voorlopig gedaan met de zomerse hitte en bijbehorende plaknachten - vooral gisternacht was het 'absurd warm', met lo kaal 's nachts nog 25,7 gra den. Het kwik daalt de ko mende nachten naar een aangename vijftien graden. Overdag wordt het ook koeler. Vanaf morgen is het overal tussen de 19 en de 23 graden. Dat zal de rest van de week zo blijven. Wisselvallig ook, met hier en daar een bui en zo nu en dan zon. „Echt oer-Hol- lands klassiek zomerweer'', zegt meteoroloog Wilfred Janssen van Weerplaza. Stephan van der Stee, van Strand Nederland waarbij 340 strandpaviljoens zijn aangesloten, houdt deson danks moed. ,,We krijgen vast een mooi naseizoen'', klinkt het hoopvol. Hij is blij met het mooie weer van de afgelopen weken. Toch een klein beetje een goedma- kertje van alle corona-el lende, die kwam na een lange verplichte sluiting. ,,We hebben op het juiste moment mooi weer gehad. Mensen waren blij dat ze er weer even uit konden.'' Voor de strandtenthouders weer 'een hapje adem'. ,,Het is prettig als je weer facturen kan betalen. Het slaapt toch minder stress vol. En het is gewoon heel fijn als je weer gewoon je vak kunt uitoefenen in plaats van noodgedwongen thuis op de bank te zitten.'' Maar, waarschuwt hij, dat positieve verhaal geldt niet voor al zijn collega's. Hans van Soest Peter Winterman Den Haag - Mona Keijzer, verliezer lijsttrekkersverkiezing Hugo de Jonge, Mona Keijzer en Pieter Omtzigt tijdens het debat in de lijsttrekkersverkiezing. foto anp Verregaande maatregelen zijn nodig om te voorkomen dat een grote groep Nederlanders in fi nanciële ellende belandt als ge volg van de coronacrisis. Oud minister Gerrit Zalm sluit vandaag in deze krant een opkoopfonds voor particuliere schulden ZZ niet uit en pleit voor een groot omscho lingsprogramma. Natasja de Groot Den Haag Vind het lef om helemaal jezelf te zijn lennon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3