5 VLIEGVELD MIDDEN-ZEELAND COLLECTIE VAN AS GEVEILD Vele tientallen vliegtuigen, gyrocopters, een helikopter. Bij vliegveld Midden Zeeland staat een unieke verzameling vliegmachines te koop. Stembus Erfgoedprijs weer open zaterdag 22 augustus 2020 Jolanda van Tol staat op vliegveld Midden-Zeeland naast een Fairchild uit 1937 met daarop een foto van haar vader Richard van As. ,,Het was zijn lievelingstoestel." foto lex de meester Emile Calon Arnemuiden Het is triest, alles gaat weg. De hele collectie valt uit elkaar, zegt Hans Treebusch als hij vrijdag door een van de loodsen op vliegveld Mid den-Zeeland loopt. Treebusch zag de collectie groeien. De inwoner van Biggekerke was goed bevriend met Richard van As, de man die de verzameling bij elkaar bracht. Hij overleed echter november 2016 op 77-jarige leeftijd. Na lang wikken en wegen besloot zijn familie alles te veilen. ,,Want vliegtuigen moe ten vliegen", aldus dochter Jolanda van Tol. Er is belangstelling vanuit zo'n 48 landen voor al het materi aal. Potentiële kopers kunnen vrij dag met eigen ogen de staat van de toestellen en al het materiaal aan schouwen. Treebusch is zelf piloot en vloog regelmatig met enkele toestellen van Van As. Hij wijst naar twee Cessna's, die iets verderop in de grote loods staan. Maar hij vindt het vooral jammer dat enkele an dere toestellen vertrekken. De Ti ger Moth uit 1943 en een Fairchild uit '37. De eerste is een open twee- zitter en is door de Britse Royal Air Force nog gebruikt om Spitfi- repiloten op te leiden. ,,Echt een bijzonder toestel." Hij vertelt ver- volgens dat hij Van As veel hielp met het onderhoud van de toestel len en het opbouwen ervan. Want hij kocht vaak toestellen waar wat aan mankeerde zodat hij ze voor niet al te veel kon krijgen. Tree- busch: ,,Ik heb hier veel geleerd van Richard. Bijvoorbeeld moto ren reviseren. Dat kon hij heel goed." Mooie exemplaren Raymond Peeters is vanuit Haar lem afgereisd om de toestellen te bekijken. Hij werkt voor een luchtvaartbedrijf en heeft moge lijk belangstelling voor een van de gyrocopters. Volgens hem staan er hele mooie exemplaren bij. Welke? ,,Dat houd ik nog even voor me- We hebben het toestel samen uit elkaar gehaald, in kratten gestopt en hier is het weer opgebouwd - Jolanda van Tol zelf. Want de veiling is nog niet af gelopen." Andrej Pieterson van Troostwijk Veilingen is tevreden over hoe de veiling tot nu toe verloopt. ,,Er is al veel online geboden." Als voor- beeld wijst hij naar een reusach tige vliegtuigmotor, een Curtiss- Wright R3350-32WA, die onder een Neptune kan hangen. ,,Daar is tot en met vrijdag maar liefst 68 maal op geboden. Hadden we nooit verwacht." Jolanda van Tol loopt ook tussen de toestellen. Ze weet nog goed dat ze samen met haar vader de Fair- child kocht in de Verenigde Staten. ,,In Philadelphia. We hebben het samen uit elkaar gehaald, in krat ten gestopt en hier is het weer op gebouwd. Het was zijn lievelings toestel. Samen hebben we er ech ter maar één keer in kunnen vlie gen." Bij bijna elk toestel heeft ze een verhaal. Bijvoorbeeld de Piper uit 1954. ,,Dat was zijn eerste toestel. Die kocht hij veertig jaar geleden." Ze weet nog goed dat hij de Piper ook gebruikte om as van overlede nen uit te strooien. ,,Dat deed hij ook. Daar had hij een speciale con structie voor." Ze vertelt met een glimlach dat het een keer niet goed werkte. ,,Kreeg hij alles over zich heen." Op een serieuze toon: ,,Het apparaatje verkopen we echter niet. Want we zijn van plan zijn as ook nog eens uit te strooien." De online-veiling sluit dinsdag 25 augustus om 19.00 uur. ZIERIKZEE De stembussen voor de publieksprijs Erfgoed 2020 gaan weer open. Vanaf maandag 12.00 uur kunnen inwoners een duit in het zakje doen. Schouwen-Duive- land is één van de vier genomineer den voor de landelijke erkenning, toegekend voor behoud en gebruik van monumentaal erfgoed. De prijsuitreiking zou aanvankelijk 22 april plaatsvinden, maar werd ver schoven naar 22 september in ver band met de coronamaatregelen. Stemmen kan tot 21 september via de site: kunsten92.nl/activiteit/pu- blieksprijs2020. *t/m 12 september optiek de pnge 2"«child. BINNENKORT IN VERKOOP: LUXE RECREATIEWONINGEN -APPARTEMENTEN In hartje Limburg, daar waar de Maasplassen, het witte stadje Thorn en de prachtige omgeving elkaar ontmoeten, ligt Maasresidence Thorn. Een veelzijdig vakantiepark met schitterende recreatiewoningen en -appartementen, een jachthaven, dagstrand en uitgebreide centrumvoorzieningen. MAASRESIDENCE 'Vliegtuigen moeten vliegen' J Kijk op de site bij /video Lange Vorststraat 40, Goes www.optiekdejonge.nl Tel. (0113)21 12 72 Mob. 06 83 87 51 44 yvc/vf- Let opl U belegt buiten AFM-toezicht. Geen vergunningplicht voor deze activiteit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 33