'De sleutel voor dit project is in handen van de provincie' Deel bewoners flat Hogeweg moet tijdelijk weg vanwege herstelwerk 4 Zaak camping Arnemuiden MIJN DORP, MIJN STAD HERSTEL MOLEN DE HOOP SINT LAURENS Geld voor het opknappen van de romp van de molen, dat is het maximale wat er bij de provincie te halen is. Dus niet voor het plaatsen van de kap en wieken. Deze boodschap kreeg de Stichting Molen Sint Laurens gisteren tijdens een gesprek met de provincie. „Maar een molen zonder kap en wieken fs geen molen." Gisteren hadden eigenaar Bas van 't Westeinde van de kampeerboerde rij, woordvoerster van de jaarplaats houders Judith de Kok en wethou der Chris Simons crisisoverleg. ,,De vraag is of de eigenaar nu door kan en wil met zijn plan. Wil hij het ri sico nog nemen?", zegt Simons. Van 't Westeinde heeft die finale beslis sing nog niet genomen. ,,Ik ga eerst uitwegen bedenken om te kijken of we het economisch en sociaal toch voor elkaar krijgen een nieuwe plek te maken voor jaarplaatshouders." Met name voor hen vindt hij het niet terecht dat na jaren van praten en plannen maken nu alsnog blijkt dat de provincie tegen uitbreiding is. ,,Dat hadden ze ook wel eerder kunnen zeggen." Hij voelt zich de dupe van een 'politiek steekspel'. Klap in gezicht Voor de jaarplaatshouders is dit 'een klap in het gezicht', zegt Judith de Kok van Aktiegroep De Witte Raaf op het standpunt van de pro vincie. ,,Ik weet nog niet hoe ik dit aan de jaarplaatshouders moet ver tellen. Deze kink in de kabel komt als een behoorlijke verrassing." ,,De angel zit 'm in de opvatting van de provincie", stelt Simons. De provincie zegt stellig: dit is geen verhuizing van een camping naar een andere locatie, maar de ont wikkeling van een nieuwe cam ping. De Kruitmolen is nu namelijk alleen een kampeerboerderij, en er zouden maximaal 150 kampeer plaatsen bij moeten komen om de jaarplaatshouders te kunnen huis vesten. Maar een 'nieuwvestiging' past niet binnen de huidige regels. Dat kan pas als in de nieuwe Gebiedsvi- sie Veerse Meer de locatie van De Kruitmolen is aangewezen als een toeristisch 'aandachtsgebied'. Maar zover is het nog niet. Daarop wach- De provincie zegt stellig: dit is geen verhuizing, maar de ontwikkeling van een nieuwe camping ten duurt te lang, omdat de jaar- plaatshouders deze zomer voor het laatst op De Witte Raaf mogen zijn. Volgend jaar moeten ze weg, maar dan is er - als de provincie voet bij stuk houdt - nog geen nieuwe camping bij De Kruitmolen. Simons, Van 't Westeinde en De Kok treffen elkaar volgende week opnieuw. ,,Wij blijven zoeken naar argumenten om duidelijk te maken dat het geen nieuwvestiging is, maar een verplaatsing", zegt Si mons. ,,Maar de kans dat dat mis lukt bij de Raad van State, is groot. En dan is dus de vraag of we wel door moeten gaan met dit plan. Ik heb echt een zwart scenario moe ten presenteren." Dit jaar hoeft de stichting niet op geld van de provincie te rekenen. ,,Onze subsidieaanvraag voor vol ledig herstel van de molen is afge wezen, maar daar hebben wij be zwaar tegen aangetekend", zegt Frits van Borrendam van de stichting. ,,Een onafhankelijke commissie doet eind september uitspraak." Volgend jaar zou zich een nieu we kans voordoen, maar alleen voor het opknappen van de romp van Molen De Hoop aan de Noordweg in Sint Laurens. Al blijft het de vraag of die aanvraag dan wel wordt goedgekeurd; dat hangt ook af van het geld dat de provincie heeft en hoeveel subsi dieaanvragen binnenkomen. ,,En eigenlijk heeft dat ook voor ons geen zin", zegt Van Borren- dam. ,,Een molen zonder kap en wieken is economisch niet haal baar. Dat is commercieel niet in teressant voor een ondernemer en dan trekken we geen grote aantallen bezoekers." Een complete molen En dat is wat de stichting wel wil: een complete molen, die kan draaien, waarin een ondernemer zich kan vestigen en waarnaast een multifunctioneel gebouw kan komen. Dat project kost 900.000 euro, maar dan is het ook levensvatbaar, vindt de stichting. Daarom is voor het totale plan geld gevraagd aan de provincie. Die volgt echter het standpunt van de Rijksdienst voor Monu mentenzorg om geen molens te herbouwen, maar alleen in stand te houden wat er is. ,,Daarom is ons gevraagd waarom we niet al leen voor de romp geld vragen", zegt Van Borrendam. Dat is alleen relevant als het de start is van de fasegewijze vol tooiing van het plan zoals dat er ligt, denkt de stichting. Maar daarover bestaat twijfel. ,,De pro vincie wil eerst een Zeeuwse mo lenvisie opstellen en moet daar nog mee beginnen." Ook is het niet zeker dat de provincie uitein delijk geld heeft voor de molen. ,,En als zij niet meebetaalt, hoe ven we ook niet bij andere fond sen aan te kloppen", schetst Van Borrendam de klem waarin Stichting Molen Sint Laurens zit. ,,De sleutel voor dit project is in handen van de provincie." De gemeente Middelburg is wel enthousiast over het plan voor Molen De Hoop en wil de uitvoering mogelijk maken. Maar de gemeente heeft geen geld en staat onder financieel toezicht van de provincie. Voor een bij drage aan projecten als dit moet Middelburg toestemming vragen aan de provincie. Een ontplofte zuurstofcilinder kostte de 64-jarige bewoner René Bijl eind juli het leven. De zware explosie zorgde voor zo'n ravage, dat een aantal bewoners van an dere appartementen elders moest worden ondergebracht. Woning corporatie L'Escaut en bouwbedrijf Joziasse begonnen deze week met intensieve herstelwerk aan de flat. Door de kracht van de explosie zijn de muren van de rechterkant van de middelste portiek (portiek 2) en aan de linkerkant van de rechter- portiek (portiek 3) een paar centi meter naar buiten gekomen. Een deel van de voorgevel van de flat moet worden vervangen om muurscheuren te voorkomen. Ook worden er nieuwe voordeu ren en kozijnen geplaatst en staan er schoonmaak- en schilderwerk- zaamheden op de rol. De verwach ting is dat het werk begin oktober klaar is. Tot die tijd krijgen de be woners van vier woningen aan de rechterkant van portiek 2 elders onderdak. De bewoners van de lin kerkant van portiek 2 kunnen tij dens de werkzaamheden wel in hun woningen blijven. Opvang Het werk zal voor (geluids) overlast zorgen. Daarom biedt L'Escaut ook aan huurders die in hun woningen kunnen blijven een tijdelijke op- vanglocatie aan. Daar kunnen zij overdag, tijdens de werkzaamhe den, gebruik van maken. Zaterdag Zondag zaterdag 22 augustus 2020 Lot vaste gasten is ongewis De hoop is nog niet vervlogen, maar een nieuwe toekomst voor de jaarplaatshouders van cam ping De Witte Raaf op Kampeer boerderij De Kruitmolen bij Ar- nemuiden hangt wel aan een dun zijden draadje. De uitbrei ding van de kampeerboerderij lijkt onhaalbaar door een bot sing van procedures. Maurits Sep Middelburg Maurits Sep Sint Laurens Voor het herstel van de door brand getroffen flat aan de Ho geweg in Vlissingen moeten de bewoners van vier appartemen ten tijdelijk ergens anders gaan wonen. De bewoners van drie appartementen die meteen na de brand hun woningen moes ten verlaten, kunnen voorlopig nog niet terugkeren. Raymond de Frel Vlissingen DOMBURG Strand 'Watertoren Oost', 09.30-10.30 uur: Beach Yoga; MIDDELBURG Plein ZB, gehele dag: Pop up tentoonstelling De Tweede wereldoor log in 50 foto's; Markt, 07.30-16.00 uur: Weekmarkt: De Kruitmolen, 10.00 15.00 uur: Repair Café; RITTHEM Welzings- eweg 2c, 10.00-16.00 uur: Open dag tuin derij Plantalia; Fort Rammekens, 11.00 17.00 uur: Open; SEROOSKERKE Het oude Brandspuit huis, 13.00-17.00 uur: Brandweeractivitei ten en expositie; VEERE Kaai, 10.00 16.00 uur: vis- en ver smarkt; Stadhuis en diverse luisterplek- ken, 19.00 uur: Zo meravondconcert stadsbeiaardier David van der Vlies; VROUWENPOLDER Haven, 10.30-13.00 uur: 'Wierenwande ling Plus'; VLISSINGEN Wal- straatpromenade, 08.00-15.00 uur: Versmarkt; WESTKAPELLE Pol derhuis, 10.00-17.00 uur: Speurtochten; MIDDELBURG Koudekerkseweg 139, 14.00-17.00 uur: Gastspelers welkom bij Jeu de Boules; OOSTKAPELLE Duin- vlietweg 8, 10.30 uur: Rondleiding bij Kas teel Westhove; VROUWENPOLDER Haven, 11.00-13.00 uur: Wierenwande ling. Voor veel activiteiten moet worden gere serveerd. Check vooraf bij de organi satoren of u nog kunt deelnemen. gen (zie impres sie rechtsboven) FOTO LEX DE MEESTER Molen De Hoop heeft nu geen wieken; Stichting Molen Sint Lau rens wil daar ver-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 32