MEDIA CULTUUR 25 'Tijd voor een Televizier-Ring' voor.' Ik had veel ellende gezien door de reisprogramma's die ik had ge maakt. In Mexico, op de Filipijnen, India, Oost-Afrika. Ik heb kinder prostitutie, drugsbendes en jonge dode mensen gezien. Ik heb letterlijk in mensenbloed gestaan. Heavy shit. Ik heb ook Je Zal Het Maar Hebben ge maakt, een programma waar som mige mensen ook overleden. Ik dacht dat ik wel iets gewend was, maar bij Over Mijn Lijk moest ik wel een tandje bijschakelen." ,,Je rol van interviewer vervalt best snel. Over Mijn Lijk is meer dan een programma. Buiten het programma om heb ik ook veel contact. Je praat veel. Belt, appt, deelt belevenissen, foto's. Er ontstaat een band en soms een vriendschap. Wat ik belangrijk vind: ik zit er niet in met voorbehoud. Zo van 'ik houd afstand, want dan wordt het minder pijnlijk'. Nee dus. Je vraagt aan iemand alles te geven voor het overlijden en dan doe je dat zelf niet. Dat is niet eer lijk. Met Over Mijn Lijk probeer je een bed te spreiden waarin men sen veilig kunnen pra ten. Zelf moet je zorgen dat je fit bent. Ik sport veel, creëer rust om de draaidagen heen. Je kunt het niet maken om er niet helemaal bij te zijn. Over Mijn Lijk kun je niet op 80 of 90 procent doen. De mensen wil len nog iets zeggen te gen de wereld, of een do cument nalaten. Ik wil in dienst staan, op de achter grond." Tatoeages Tim Hofman had vooraf zijn twijfels. Niet dat hij het pro gramma niet zou kunnen maken. Maar hij is ook de man van Boos, het platform waarop hij sten nis schopt als mensen worden bena deeld ('David tegen Goliath'). De gene die misstanden bij televisie programma De Villa aan de kaak stelde en (met succes) streed voor (verruiming van) het kinderpar- don. ,,Kom ik fel uit de hoek, ja. Niet voor mezelf, maar voor een jochie van 9 dat naar Irak ge trapt wordt. Ik heb tatoeages, een baard, doe wel eens een oorbelletje in. Mensen kunnen dat lastig vinden. Dat mag, maar mijn grootste zorg was dat dit het programma niet in de weg zou zitten. Ik heb in het begin ook even lange mouwen gedragen in het pro gramma, maar menselijkheid gaat toch boven alles?" Zijn zorgen bleken ongegrond. Bewierookt werd Hofman. Zijn be trokken houding viel op. ,,Soms moet je niets zeggen. Ik weet nog dat PRIJS Jeroen een slechte uitslag kreeg. Dan houd je elkaar alleen even vast." ,,Ik ben er nog minder bang voor, al voelde ik me de eerste paar maanden heel vreemd. Ik dacht er nog meer over na. Is dit het dan? Gewoon ver drietig dat je een keertje doodgaat. Gelukkig heb je als maker een team om je heen, kun je bij een psycho loog terecht en heb ik veel aan mijn Had ik in Op1 galanter kunnen zijn? Ongetwijfeld. Heb ik veel te leren? Zeker! Ik ben niet wars van zelfkritiek moeder. Ze werkt al veertig jaar in de zorg. Ze stond tijdens de beginperi ode van corona in de frontlinie. Ik heb met Jeroen en Lotte anderhalf jaar gehad, zij heeft met patiënten kortere routes naar de dood. Allebei heel intens." ,,Ik weet niet of dat alleen door het programma komt, maar ik heb min der haast, zo lijkt het. Denk minder vooruit. Het klinkt zwart, maar mor gen is niet beloofd. Vandaag mag er zijn. Als mediamaker is Over Mijn Lijk wel het summum. Het mooiste wat ik kan bedenken." Hij mijmert. ,,Soms besef ik ook niet helemaal dat ze er niet meer zijn. Mirjam, Lotte, Fabienne met wie ik zo vreselijk kon lachen. Nu heb ik dat bij Jeroen heel erg. Zo kortgeleden. Ik heb wel goed afscheid van hem kun nen nemen. Heb een uur bij hem ge zeten. Dat scheelt. Bij Lotte was dat anders. Dat ging per telefoon. Ik was op weg naar haar toe toen ze besloot tot euthanasie." En toen vroeg BNNVara of Hof man wilde invallen bij Op1, de talk show van de publieke omroep. De re acties op zijn optredens - drie in to taal - varieerden. De talkshowhost was 'enthousiast', 'verfrissend' maar ook 'agressief', zo klonk het. ,,Ik snap dat ik veel te leren heb. Dat ik een jonge telg ben. Dat het gemid delde publiek dertig jaar ouder is dan ik. Er waren twee werelden. Op mijn Instagramaccount liep het storm met reacties van millennials en ook ou dere mensen die het fijn vonden om dit te zien. De cijfers waren ook hoog. De mensen op Twitter, tja, dat ging stroef. Maar die hebben vaker moeite met mij." ,,Ik kan stevig zijn, maar zeker aan zo'n tafel moet het journalistiek zijn. Ik ben nul keer gaan freewheelen, heb me netjes aan redactieafspraken gehouden. En ik heb niet de preten tie dat ik Jeroen Pauw of Matthijs van Nieuwkerk ben. Maar als ik tegen over een beleidsmaker, politicus of machthebber zit en ik merk een inconsistentie in zijn verhaal, nou, sorry, dan ga ik niet voor een miljoen kijkers 'ja en amen' zeggen. Dan vraag ik door. Daar zit ik voor. Kan dat galanter? Ongetwijfeld. Heb ik veel te leren? Zeker! Ik ben niet wars van zelfkritiek hoor, dus ik heb de volgende dag met de eindredacteur gebeld, met collega's, mijn baas, maar ik heb niet gehoord: 'Nou, nou, dat moet je nooit meer doen.' En inhou delijk vond ik ook niet dat ik ernaast zat. En laten we ook niet overdrijven, hè. Ik heb daar drie keer gezeten, niet driehónderd. Zoiets moet ook je jas worden." ,,Een pak aan doen en vragen stellen, ja, dat ligt me wel. Vorig jaar heb ik er al aan geproefd toen ik voor Human de Staat van het Klimaat maakte. Ik lees al vijftien jaar elke dag de krant, ken veel dossiers. Als ik echt goed wil worden moet ik daar elke week of elke dag gaan zitten. Kijk naar Mat- thijs. Die was nog jonger dan ik nu en al hoofdredacteur van Het Parool. En Eva had al Het Journaal gedaan. Ik heb een route en ambities, maar dat is wel lange termijn, hoor. Ik denk dat ik het wel zou kunnen, maar het moet gestaag. Laat mij eerst nog maar even meters maken." zaterdag 22 augustus 2020 GO MA Tim Hof man met deel nemers aan Over Mijn Lijk, Lotte, Jeroen en Fabienne (vlnr). FOTO'S BNNVARA Hoe heb je dat gedaan? Natuurlijk vindt Tim Hofman dat Over Mijn Lijk de Gouden Televizier-Ring moet winnen. Het programma, dat al acht sei zoenen draait, won nog nooit. ,,Ik kreeg nog een appje van een fa milielid. 'Jullie gaan 'm wel win nen toch?' Het zou een mooie kroon op het werk zijn. Ik denk dat als je het Yentl (tweelingzus van de overleden Fabienne, red.) zou vragen, dat ze zou zeggen: 'Dat had Faab wel mooi gevon den.' Het zou mooi zijn om alle mensen in en rond het pro gramma te eren." Het nieuwe seizoen van Over Mijn Lijk is be gonnen met zes in plaats van vijf deelnemers. ,,Het was de bedoe ling dat de uitzendingen korter zouden worden, maar ze blijven uiteindelijk vijftig minuten. Het wrange is: dan weet je dat je wel iemand extra gaat verliezen." Ben je anders tegen de doodgaan aankijken? 44 En tegen het leven? Wat vond je zelf? Het ging voornamelijk over je wijze van interviewen. Is dat een jas voor de toekomst, of voor komende jaren? Over Mijn Lijk, vanaf 26 augustus zes keer te zien op woensdag en vrij dag op bnnvara.nl/overmijnlijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 25