hh m plus tv gids Ode slimste fans 'Je aan iemand ergeren hoort erbij' MEDIA CULTUUR 23 Freek Bartels gaat weer de planken op: Geen zomer zonder het olijke seniorenduo Philip en Maarten op NPO2. Fans Gudo Tienhooven en Alexander van Eenennaam slaan geen aflevering over. Elke zaterdag blikken zij terug op De slimste mens. GT: Dit zeg ik niet vaak, maar: blij dat deze week voorbij is. Wat een niveau verschil met de rest van dit seizoen! Met de M-finale als absoluut dieptepunt. Heb hem bijna uitgezet. Kreeg jij ook het idee dat Philip de zelfde mening is toebedeeld? AvE: Niet alleen Philip! Zag je hoe Maarten zijn handen ten hemel hief toen Mo nica Geuze haar secon des zo liet weglopen? Ik zie hem anders nooit zo reageren. Het was niet Madonna is een schromelijk overschatte zangeres te geloven hoe Monica twee keer de finale overleefde tegen een betere tegenstan der. Maar inderdaad, wat een verschil met de uitzen dingen daarvoor. GT: Ik ken Monica vooral van naam, maar als ze in haar vlogs net zo vaak 'pas' roept als in haar Slimste-optredens, word ik geen fan. Toch kan je dat blijkbaar drie afleve ringen lang volhouden. Dat is wel drie keer drie kwartier ongemakkelijke televisie. AvE: Nou, zeg dat wel! Voor Johan, in het bezit van een depressieve kat, was het in tussen lekker, hij hoefde zich niet eens heel erg in te span nen. Wil je overigens nog te rugkomen op jouw eerdere voorspelling dat Astrid Kers- seboom het programma wint? GT: Was al bang dat je dit zou vragen. Ik denk dat zij en Jeroen Grueter qua feiten kennis aan elkaar zijn ge waagd. Die laatste beheerst het spel misschien be ter. Hij weet precies wanneer hij moet passen of nog even moet doorraden. Weet je, ik blijf voor dit NOS-duel bij Astrid. Wat jij? AvE: Nee, Jeroen gaat dit winnen en niet alleen omdat hij in de laatste uitzending instroomt. Hij kan pech heb ben met een galerij over pak weg Disney-prinsessen. Maar in tegenstelling tot Monica kent hij vast wel het verschil tussen Magere Hein en Piet Hein. GT: Je aan iemand er geren hoort er ook bij, zeg ik vaak. Maar tegen sommige kan- Curling is een opmerkelijk onnozele sport didaten van de afgelopen week zou ik toch willen zeg gen: 'Wil je ook zo'n Slimste mens-mok winnen? Download dan de app en speel mee.' Een soloshow stond al langer op het verlanglijstje van acteur Freek Bartels, maar het kwam er nooit van. Tot het ineens de ideale formule blijkt voor een voorstelling die coronaproof is. Vanaf 17 september staat hij op de planken met Buyer Cellar. acteur die nog hoopt op zijn grote doorbraak. Hij werkt in een van de ondergrondse winkels van Streisand en merkt dat werken met de perfectio nistische diva (ook gespeeld door Bartels, red.) een onverwachte prijs heeft. ,,Het is een mooie span ning tussen de gekte van zo'n enorme ster, de con- troledrang die zij heeft, en een acteur die zijn plek nog moet vinden", zegt Bartels. ,,Het is voor mij enorm schakelen tussen die personages, maar het is zo goed geschreven dat het eigenlijk vanzelf gaat." Intiemere setting Een groter contrast tussen dit soloproject en Hello Dolly! is er haast niet. ,,Dat was met een showtrap en alles erop en eraan. Nu is het alleen mij op een vrijwel leeg podium. Een veel intiemere setting", zegt Bartels. ,,Ik heb geen houvast van collega's, zo van: waar waren we ook alweer? In het begin dacht ik: hoe ga ik dit doen? Zeventig pagina's tekst. Maar nu begint er een structuur en logica in te komen. Ik spreek de teksten in op mijn telefoon en als ik boodschappen ga doen, zet ik mijn oortjes op om te oefenen. Soms word ik wel gek van mijn eigen stem." Ook niet-Streisandfans kunnen hun hart ophalen bij de voorstelling, zegt de Op zoek naar Joseph-winnaar. ,,Je hoeft niets van haar te weten om het toch interessant te vinden. Het draait om het icoon.Er zitten muziekfrag- mentjes in, maar je zal haar niet horen. Mij ook niet trouwens, ik zing in dit stuk niet." esloopt was-ie, Freek Bartels (33), de eerste dagen dat hij achter de schermen aan de slag ging voor zijn eerste solovoor stelling. ,,Ik had natuurlijk maanden thuisgezeten. Ik was bekaf, moest weer even leren doseren." Tegelijkertijd kon hij zijn geluk niet op. Nadat half maart de stekker vanwege de coronapandemie uit de komische musical Hello Dolly! werd getrok ken, was zijn agenda akelig leeg. Het niets doen met zijn stem en lichaam maakte hem onrustig. Maar ja, want kun je doen als acteur in deze tijd? Een terugkeer van Hello Dolly! zat er voorlopig niet in, met dertig man op het toneel. Toen ging de te lefoon. Of hij niet Buyer Cellar wilde doen, een succesvol solotoneelstuk uit Amerika. ,,Dat ik word gevraagd, wat een voorrecht. Dat wilde ik na tuurlijk wel. Ik ben toch een soort circuspaard dat niet te lang op stal moet blijven." Het stuk vertelt een verzon nen verhaal over de daad werkelijk bestaande kelder in het huis van superster Barbra Streisand in Malibu, waarin een ondergrondse winkelstraat is aange legd. Bartels, die meerder personages speelt, is onder an deren te zien als Alex More, een zaterdag 22 augustus 2020 GO Media&Cultuu r M Freek Bartels. FOTO MEDIALANE Een circuspaard kan niet te lang on stal bli ven' Marlies van Leeuwen Buyer Cellar is vanaf 17 september te zien in verschillende theaters in Nederland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 23