Alleen bij de vrouwen is het NK echt een NK 21 sinds deze week assistent-trainer bij Telstar VDP is toch weer favoriet hem tegemoet. In juni bracht Tel star het parfum Frankie Number Six op de markt. Het is een eerbetoon aan clubicoon Frank Korpershoek, die aan de vooravond staat van zijn vijftiende seizoen als speler in Vel- sen-Zuid. En sinds de drogiste rijen in IJmuiden en omgeving vol liggen met het parfum, is rondlo pen op Sportpark Schoonenberg een aparte ervaring. Of het nu keeperstrainer Cor Varkevisser is, verzorger Clement Uittenbogaard of twittercoryfee @missTelstar61 (Marja Korbee), die zich al 38 jaar belangeloos inzet voor 'de Witte Leeuwen', iedereen bij Telstar ruikt naar Frank Korpershoek. Het tekent de club, die al bijna net zo lang eerstedivisiestamgast is als Davids oud is. Die jarenlang adverteerde met de slogan 'Voor hetzelfde geld winnen we'. Een club, kortom, waar relativering en ironie altijd op de loer liggen. Maar voor de vroegere 'Pitbull' is dat geen obstakel, zo laat Davids na zijn eerste training weten. ,,Een open, warme club'', noemt hij Tel star. Een club ook waar hij 'een bij drage kan leveren' en waar hij kan samenwerken met de door hem hooggeachte Jonker, ook een kind van Amsterdam-Noord. ,,Nee, ik voel me niet te groot voor Telstar'', zegt hij in het hem kenmerkende Davids-staccato. ,,Waarom?'' Gewend aan de weelde van San Siro en Camp Nou zal het voor hem niettemin wel even wennen worden in Velsen-Zuid. Vraag het Jonker, die dat proces eveneens heeft moeten doormaken. Als rechterhand van Louis van Gaal bij FC Barcelona en Bayern München maakte hij nooit mee dat in de rust van een wedstrijd een toeschou wer de kleedkamer binnenwan delde. Dat gebeurde hem bij Tel star wel. Wat hij in hemelsnaam kwam doen in de Telstar-kleedka mer, vroeg Jonker aan de voor hem onbekende gast. 'Gewoon, plas sen', antwoordde de man, onder tussen de knopen van zijn broek lospeuterend. Zijn aanwezigheid alleen al is een enorme boost. Dankzij Edgar zijn we eindelijk een serieuze club Wat vaststaat: Edgar Davids is ook bij Telstar gewoon de Edgar Davids zoals de voetbalwereld hem kent. Het type dat zich vooral senang voelt binnen de lijnen. Daarbuiten is hij nog steeds de ge reserveerdheid zelve, blijkt na zijn eerste training. Bijvoorbeeld wan neer naar zijn mening over het vertrek van Ronald Koeman naar Barcelona gevraagd wordt. Dan houdt Davids het erop dat Koe man het 'exceptioneel goed ge daan heeft' bij het Nederlands elf tal. Geconfronteerd met de vraag of Van Gaal de beste trainer is die hij als voetballer heeft meege maakt, antwoordt hij met: ,,Ja, on der anderen zeer zeker.'' Daarom ook maar even de stem ming peilen bij preses De Waard. Daar gaan bij Telstar geen inge wikkelde interviewverzoeken in drievoud aan vooraf. 'Komt u voor Telstar? Druk op de bel op het ta feltje en dan komen wij eraan', meldt het bordje bij de entree. En hup, zeven seconden later staat de meest markante voorzitter van het betaald voetbal in vol ornaat bij de hoofdingang. Ook voor hem is de komst van Davids een verrassing. Afgezaagd ,,Edgar is puur, altijd in de aanval en rechtdoorzee'', somt De Waard op. ,,Dat zijn niet per se eigen schappen waarmee je jezelf een dienst bewijst in het voetbal. Ster ker: als Van Gaal met zijn karakter nu een beginnend trainer was ge weest, hadden de media hem afge zaagd. Maar bij Telstar houden we juist van dat soort pure, eigenzin nige karakters. Als het aan mij ligt, blijft Edgar hier nog vijftig jaar.'' In heel Velsen-Zuid is er, lijkt het, slechts één man die een kleine kanttekening plaatst bij de aanwe zigheid van Davids. Dat is levende Telstar-legende Korpershoek. „Prachtig", noemt ook de captain het dat hij nu onder zo'n voetbal grootheid mag werken. Alleen vreest hij wat voor zijn eigen pr- waarde. Want stel je voor dat ook Davids besluit een eigen parfum op de Velser markt te brengen. ,,Ik hoop dat Edgar dat laat'', zegt Kor- pershoek. ,,Want om in aanmer king te komen voor een eigen luchtje, moet je toch wel ten min ste veertien seizoenen het shirt van Telstar hebben gedragen.'' Normaal vindt Annemiek van Vleuten (37) het NK niet zo heel leuk. De strijd om die 'mooie trui' en het kampioenschap zelf wel natuurlijk. Maar een overwegend vlak parkoers, dat is niet waar de regerend wereldkampioene haar voldoening uit haalt. Het rondje van zeven kilometer vandaag in Drenthe, met twee keer de VAM- berg per omloop, maakt haar wél enthousiast. Het NK bij de vrouwen is so wieso prestigieuzer dan bij de mannen. Een écht NK. Kijk eens naar het deelnemersveld van dit jaar. Bij de vrouwen zijn alle top pers present, bij de mannen is het schrapen om de favorieten op een rijtje te zetten. Renners die naar de Tour gaan (zoals Tom Dumou- lin, Robert Gesink, Wout Poels, Dylan van Baarle en Cees Bol) zijn er niet. Zo gaat dat al jaren. ,,Daar hebben wij geen last van, omdat onze kalender anders in el kaar zit'', zegt Van Vleuten die net terug is uit Italië waar ze na de winst van Strade Bianche bleef trainen op hoogte. In haar keuze om het NK te rijden speelt ook een ander argument mee: de on zekere coronatijden. Vandaag we ten we niet of een koers morgen doorgaat. Van Vleuten: ,,Pakken we je pakken kunt dus. Na het NK rijd ik Plouay, het EK en La Course. Allemaal binnen een week. Misschien niet de wedstrij den die op mijn lijf zijn geschre ven, maar het is koersen wat je koersen kunt.'' Wél met een kanttekening: bij de vrouwen rijden dit jaar als co ronamaatregel alleen de profs, niet de 'clubrijdsters'. Het peloton bestaat daardoor maar uit slechts 64 rensters. ,,In een groter peloton was ik niet van start gegaan op het NK'', zegt Van Vleuten die acht jaar geleden Nederlands kampi oen werd op de weg. ,,Het zijn al- lemaal smalle weggetjes. Het wordt dringen. In een groot pelo ton had ik het risico te groot ge vonden.'' Chantal Blaak (30, winnaar in 2017 en 2018) legt het grote ver schil uit tussen de mannen- en vrouwenwedstrijd op het NK. ,,Er zijn zoveel goede Nederlandse vrouwen die je verslaat als je Ne derlands kampioen wordt. Bij ons is het voor iedereen wel een doel. Bij de mannen zit bijvoorbeeld een klimmer niet echt te wachten op een NK.'' Lorena Wiebes (21) verdedigt vandaag haar nationale titel. Maf genoeg ook haar eerste wedstrijd voor Team Sunweb, waar ze op 1 juni tekende. Ze koerste voor het team nog niet in het roodwit- blauw alle coronaperikelen. ,,Een aardige eerste koers'', zegt ze met een lach. ,,Ik ben voor het eerst op hoogtestage geweest in het Oos tenrijkse Kühtai. Benieuwd wat dat gaat opleveren. Mentaal is het natuurlijk een gekke periode zon der wedstrij den. Maar ik heb mijn plek wel gevonden in Sittard, bij het topsportcentrum van de ploeg. Het parkoers in Drenthe is zwaar, maar ik hoop mijn trui ze ker met succes te verdedigen.'' MANNEN - zaterdag 22 augustus 2020 GO niet te groot' -Andries Jonker, trainer Telstar In Drenthe wordt vandaag (vrouwen) en morgen (man nen) gefietst om de nationale titel. Het is inmiddels traditie: bij de vrouwen is het een écht NK met alle toppers. Daniël Dwarswaard Daan Hakkenberg Wijster WIJSTER Het was de anoni miteit die je niet bij Mathieu van der Poel verwacht. In de vijf Italiaanse klassiekers van augustus kwam hij niet verder dan een derde plek in Gran Piemonte. Bij het NK in Drenthe is hij morgen niette min weer topfavoriet. ,,Ik hecht veel belang aan een kampioenschap. Het is toch altijd leuk in een trui te rij den, dus ik ga wel proberen om kampioen te worden'', zegt hij over de nationale ti telstrijd. ,,Een kampioen schap winnen is wel heel lastig, want je bokst tegen de blokken van de grote ploegen op.'' Lorena Wiebes won vorig jaar het NK bij de vrouwen en hoopt haar trui op en rond de VAM-berg te verdedigen. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 21