Edgar Davids, ooit sterspeler van Ajax en Juventus, is 20 SJOERD MOSSOU Verbazing alom, afgelopen week in Velsen- Zuid. Uit het niets meldde oud-international Edgar Davids (47) zich daar als nieuwe assistent-trainer van het bescheiden Telstar. Een impressie vanaf Sportpark Schoonenberg. Column Al die dertigers verdienen tussen zeven en twintig miljoen euro, salarissen die geen club ter wereld kan of wil betalen Nog niet zo lang geleden was Maikel Stevens, zoon van Huub, de zaakwaarne mer van Alfred Schreuder. Tot deze week althans, want Schreuder kon bij FC Barcelona de assistent van Ronald Koeman worden. Belangrijke voorwaarde: Koemans zaakwaarnemer Rob Jansen zou de deal doen, niet Stevens. Take it or leave it. En ja hoor, gisterochtend al stond Schreuder vrolijk te stralen naast Jansen, monter op de site van diens makelaarskantoor Wasserman. Zo gaan die dingen in de wereld van het topvoet bal. Loyaliteit bestaat niet, iedereen gaat lekker voor zijn eigen hachje en geld is de maat van alle dingen. (Medelijden met Stevens hoeft u niet te hebben, trouwens. De volgende keer lopen de ha zen precies andersom.) In bredere zin is zo'n trainersdealtje klein bier natuurlijk. Je zou maar de technisch directeur van FC Barcelona zijn nu, en worden opgezadeld met die zogenoemde 'grote schoonmaak'. Dat spelers als Busquets, SuSrez, Piqué, Vidal, Rakitic, Cou- tinho en Jordi Alba weg mogen omdat ze te oud of onbruikbaar zijn, klinkt vrij logisch. Klein probleempje: wie gaat ze in vredes naam kopen, of zelfs maar transfervrij over nemen? In Barcelona verdie nen al die dertigers tussen de pakweg ze ven en twintig miljoen euro per jaar, salaris sen die vrijwel geen club ter wereld kan of wil betalen. Zelfs in China of Qatar begin nen ze er amper nog zaan. Hun megacontracten lopen vrolijk, no way dat de zaakwaarnemers wat miljoentjes toegeven om Bar^a een handje te helpen. Coronacrisis? Een miljard euro aan miskopen in de laatste vijf jaar? Pech gehad. Als Ajax pakweg vier miljoen salaris zou willen betalen aan SuSrez (die nu ongeveer vijftien miljoen euro per jaar ver dient), mag Barcelona eerst eventjes het verschil bijleggen. Oh ja, en dan is er ook nog het dossier-Lionel Messi. Volgens voorzitter Josep Bartomeu wordt Messi een sleutelspeler in het elftal van Koeman. De vraag is nog of hij dat zelf kan opbrengen, maar be kijk alleen al de zakelijke kant. Een club die Messi wil kopen, moet volgens zijn contract nu een af koopsom van 700 miljoen euro betalen. Stoere clausule wel, maar zolang de ster dat con tract de komende tijd niet verlengt, loopt hij vol gend jaar voor exact nul euro de deur uit. Onge kende kapitaalvernietiging dreigt. In dat krachtenveld begint Ronald Koeman aan zijn 'droombaan'. De eerste dagen zindert de vro lijkheid en de opwinding, en begrijpelijk ook, maar straks daalt het besef neer van een riskante monsterklus. Vergeleken bij dit project was Koemans mislukte opruimkarweitje bij Valencia (2007-2008) of de make-over van Oranje (2018-2020) kinderspel. Het instituut Bar^a is vele malen groter, de spelers die gedumpt moeten worden zijn regelrechte wereld sterren, het geld is pervers en het politieke machts spel is oneindig veel complexer. Koeman is ouder en wijzer, dat scheelt. Hij heeft het krediet van een clubheld. Maar als Sneeuwvlokje deze janboel vlot trekt, is hij niets minder dan een tovenaar. REPORTAGE iedereen in Velsen-Zuid kent Jeroen Schoonakker. Betreed op een willekeurige dag sportpark Schoonenberg en de clubvrijwilliger zit hoog in het scorebord achter het doel, druk in de weer met de vis- mandjes waarmee bij Telstar de tussenstand wordt aangegeven. Maar vandaag, op de eerste werk dag van Edgar Davids, is dat allemaal anders. De chef mandjes stiefelt nu voortdurend de trai nerskamer in en uit met een dien blad. Of meneer Davids misschien nog wat lekkers had gewild? Hoofdcoach Andries Jonker, later: ,,Jeroen is goud waard voor ons. Maar thee brengen in de trainers kamer? Nee, dat heb ik hem nog nooit zien doen." De komst van Edgar Davids naar Telstar brengt nogal wat teweeg. Hij, de voormalige wereldster van onder meer Ajax, AC Milan, Ju ventus, Inter en Tottenham Hot spur, die als assistent-trainer neer strijkt bij de club met de dunste portemonnee van het betaald voetbal? Het is niet direct een logi sche combinatie. De verbazing en verwondering zijn dan ook zichtbaar. Bij Dennis Bliek, de vriendelijkste perschef van Nederland, die in plaats van één opeens dertig bekertjes koffie moet uitdelen aan toegestroomde journalisten. Bij Redouan El Yaa- koubi, de verdediger uit Utrecht, die Davids alleen van televisie kende. Of neem aanvaller Lesly de Sa, als proefspeler vechtend voor een contract bij 'de Witte Leeu wen'. In Amsterdam zag hij 74- voudig international Davids gere geld over straat lopen, maar nooit durfde hij hem aan te spreken. En die man, zijn jeugdheld, rijdt nu op een klamme woensdagmorgen plotseling de parkeerplaats van Sportpark Schoonenberg op in zijn bolide. ,,Ik herkende hem meteen aan zijn grote bril'', zegt voormalig Ajax-talent De Sa. ,,Dat ik nu met hem op één veld mag staan, is ongelooflijk. Een droom die uitkomt, werkelijk waar.'' Baas boven baas, zou je zeggen. Want hoe anders verging het Jon ker tijdens diens entree in Velsen- Zuid, nu ruim een jaar geleden. Toen de Amsterdamse coach 's ochtends vroeg de parkeerplaats op kwam rijden voor zijn vuur doop, was er niemand. Geen enkel bestuurslid. Niet de vaste Telstar- watcher van wijkkrant De Jutter. Zelfs de fiets van voorzitter Pieter de Waard stond nog niet tegen de stadiongevel. Uitstraling ,,Voor Telstar is het natuurlijk fan tastisch dat Edgar hier aan zijn trainerscarrière wil werken'', zegt Jonker nu. ,,Alleen al zijn aanwe zigheid betekent een geweldige boost voor de uitstraling van de club.'' Wijzend naar het forse persleger: ,,Dankzij Edgar zijn we eindelijk een serieuze club.'' Terwijl Jonker glunderend ver haalt over zijn goede band met Da vids, waait een bloemige walm zaterdag 22 augustus 2020 GO @sjoerdmossou 'Nee, ik voel me Dennis van Bergen Velsen-Zuid jpüSRj -A,; -d',7 •- :/v. ytSfrïft' Hoofdtrainer Andries Jon ker (rechts van Davids) kijkt toe. foto MARCO OKHUIZEN Edgar Davids geeft het tempo aan tijdens zijn eerste werkdag bij Telstar. FOTO MARCO OKHUIZEN 1.R

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 20