'Als steunmaatregelen stoppen, is het gevaar dat economie inzakt' HOUD LTUUR LEVEND! 18 ECONOMIE Zonder hulp alsnog een golf aan faillissementen, waarschuwen ondernemers Afgelopen week maakte het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS) bekend dat de werkloosheid in juli maar mondjesmaat omhoog ging. Het aantal faillissementen ligt dit jaar zelfs onder het aantal van vorig jaar. Zo op het oog lijken de gevolgen van de coronacrisis wel mee te vallen. Het is een beeld dat ook in andere Europese landen te zien is. In Europa is de werkloos heid zo'n 7,7 procent. Dat is niet heel veel meer dan voor de crisis. Uit een onderzoek van ING blijkt dat zonder de steunmaatregelen de werkloosheid in de EU rond de 11 procent zou hebben gelegen. Tij dens de kredietcrisis was dat overi gens 13 procent. ,,Toen bezuinigden de overheden als antwoord op de crisis. Dat is slecht voor de arbeids markt. Nu komen ze met steun maatregelen'', aldus ING-econoom Carsten Brzeski in een podcast over het onderzoek. Een ander voordeel is dat door de steunmaatregelen de koopkracht van de mensen op peil blijft. En dat helpt het herstel. Zodra de lock- downmaatregelen werden versoe peld, begonnen consumenten weer geld uit te geven. Vertrouwen Brzeski wijst erop dat de steun maatregelen in de meeste landen nog dit jaar aflopen. Omdat ze zo effectief zijn, is voortzetting gebo den, meent de econoom. ,,Zeker omdat de overheden nu goedkoop geld kunnen lenen om de steun te betalen. Maar belangrijker is dat de werknemers vertrouwen houden in de economie en niet bang hoe ven te zijn hun baan te verliezen. Daardoor zijn ze eerder bereid geld uit te geven.'' Er is nu sprake van herstel, aldus Brzeski. ,,Als de steunmaatregelen stoppen, is het gevaar dat de econo mie inzakt. Dan krijg je een dub bele dip.'' Nederland is tot nu toe relatief goed door de crisis gekomen. Maar MKB-Nederland, de belangen behartiger voor het midden- en kleinbedrijf, wijst erop dat nog steeds massaal steun nodig is. ,,Van het eerste pakket maakten 140.000 bedrijven met in totaal 2,4 miljoen werknemers gebruik'', aldus een woordvoerder. ,,Op het tweede steunpakket doen nog 36.000 bedrijven met in totaal 700.000 werknemers een beroep.'' In oktober lopen de Nederlandse steunmaatregelen af. Maar zonder een nieuw steunpakket dreigt een golf aan faillissementen, waar schuwt Hans Biesheuvel van ondernemersorganisatie ONL. ,,De overheid moet de schouders eron der zetten om banen te behouden. Dit vereist maatwerk en dus kennis van de specifieke situatie en noden in verschillende sectoren.'' Biesheuvel wil extra steun voor sectoren als de evenementen- en reisbranche. Als het virus onscha- delijk is gemaakt, kunnen ze weer prima gaan draaien. Tot die tijd moet de overheid bijspringen, meent Biesheuvel. Steun kan komen in de vorm van deeltijd-ww of een pauzefaillissement. ,,Dan worden de activiteiten van een bedrijf tijdelijk stilgelegd.'' Ruimhartig MKB-Nederland pleit voor ruim hartige afbetalingsregelingen voor belastingen en kredieten. Het kabi net geeft ondernemers de moge lijkheid om tijdelijk geen belasting te betalen. Banken bieden onderne mers de mogelijkheid om tijdelijk geen rente en aflossing te betalen. Zo houden de bedrijven geld in kas voor andere kosten. Maar het gaat om uitstel, geen afstel van betaling. Als dat betekent dat de ondernemer straks in één keer de schuld moet betalen komen veel bedrijven alsnog in de problemen. Gespreide betaling kan een uitkomst zijn. Ook moeten de bestaande regelingen zoals inko menssteun blijven bestaan, bepleit MKB-Nederland. Op dit moment staat duizenden cultuurmakers het water aan de lippen: ze kunnen door de corona-maatregelen hun projecten niet of maar deels uitvoeren. De nood wordt steeds hoger. Er dreigt veel verloren te gaan. Daarom is het Cultuurfonds een grote actie gestart om cultuurmakers te ondersteunen. Met uw hulp kunnen zij kunst, theater, mode, muziek en poëzie blijven maken. Kom met ons in actie en doneer! Deze actie wordt ondersteund door Jeangu Macrooy, Anton Corbijn, Dolly Bellefleur, Janne Schra, Jord Knotter, Micha Hamel, Urmie Plein en vele anderen. Kijk voor meer informatie op houdcultuurlevend.nl zaterdag 22 augustus 2020 GO Dankzij de ongekende steun maatregelen van de overheid herstelt de economie zich snel ler. Bonden en werkgevers pleiten er dan ook voor dat het kabinet de helpende hand blijft uitsteken. Peet Vogels Den Haag Op het eerste noodpakket deden 140.000 bedrijven een beroep. De werkloosheid in Europa ligt op 7,7 procent, niet veel meer dan voor de coronacrisis. Scan de QR-code voor een eenmalige gift aan de makers! Of maak uw bijdrage over op NL32INGB0000333318 t.n.v. Prins Bernhard Cultuurfonds o.v.v. 'cultuurmakers'. PRINS BERNHARD CULTUURFONDS houdcultuurlevend.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 18