Bouwer Heijmans slaat zich goed door coronacrisis II Barnier: geen beweging in onderhandelingen brexit ECONOMIE 17 Voor eind oktober moet er een akkoord zijn, waar schuwde Barnier. Zo moet het Europees Parlement het verdrag nog goedkeuren. De Fransman zei 'verbaasd' te zijn over het gebrek aan am bitie aan Britse zijde, omdat premier Boris Johnson in juni nog had gezegd dat het tempo van de onderhandelingen omhoog zou gaan. Barnier zei deze maand wel veel contact met zijn Britse tegenhanger David Frost te hebben gehad. In een verklaring zei Frost dat een akkoord 'nog steeds mogelijk is en ons doel is, maar het is duidelijk dat dit niet gemakkelijk bereikt zal worden'. Hij noemde de dis cussies 'nuttig', maar erkent dat er 'weinig vooruitgang is geboekt'. Frost wijt dat aan de opstelling van de EU over staatssteunregels en de visse rij. „Brussel wil dat we het hierover eens worden voordat we andere substantiële onder werpen afhandelen." De Britten zijn sinds i fe bruari uit de EU, maar er geldt tot 31 december een over gangsperiode waarin Londen de EU-regels nog volgt en er wordt geprobeerd een han delsverdrag te sluiten. Op tafel liggen de handel in goederen en diensten, de rol van het Eu ropees Hof van Justitie en geschillenbeslechting. Ook over transport, sociale zeker heid en politie- en justitie samenwerking zijn de EU en de Britten nog in gesprek. Toch had Heijmans ook last van de gevolgen van de pandemie. „Natuurlijk ondervinden ook wij hinder van Covid-19, in het bij zonder omdat materialen en arbeid afkomstig van buiten Ne derland moeilijker beschikbaar zijn geweest", zei topman Ton Hillen. Maar volgens hem zijn er geen projecten stilgevallen en ook de beschikbaarheid van mensen en materialen kreeg Heijmans 'linksom of rechtsom' geregeld. Wat volgens Hillen in de voor bije periode meehielp is dat Heij- mans afgelopen jaren al verande ringen heeft doorgevoerd en scherpe keuzes heeft gemaakt. De halfjaaropbrengsten liepen op tot 839 miljoen euro en het bedrijfsresultaat kwam uit op 41 miljoen euro. Onder de streep bleef er net als een jaar eerder 15 miljoen euro winst over. Daarmee deed Heijmans het heel wat beter dan bouwbedrijf BAM. Dat maakte eerder deze week een verlies van honderden miljoenen bekend, onder meer door tegenvallers bij infrastruc turele projecten. Op dat terrein deed Heijmans het juist heel goed. Voor de lange termijn is er echter wel zorg en onduidelijkheid, als gevolg van het overheidsbeleid rond de problemen met stikstof. Heijmans ziet de in juli aange kondigde tegemoetkoming van de overheid op het gebied van uitstoot van stikstof als een eer ste stap voor de korte termijn. Onzekerheden De Brabantse onderneming is ook actief in het vastgoed en de woningbouw. Van januari tot en met juni kwam het aantal ver kochte woningen uit op 1075, wat min of meer in lijn is met een jaar terug. Heijmans geeft verder aan dat de impact van het coronavirus de bedrijfsvoering onzeker kan ma ken. De snelheid waarmee het economisch herstel zich ontwik kelt, is relevant voor de vooruit zichten op de middellange termijn. Voor heel 2020 rekent het bouwbedrijf voorlopig op een omzet en bedrijfsresultaat die minimaal gelijk zijn aan vorig jaar. De grootste zorg echter is hoe we dit organisatorisch van de grond krijgen. Er zijn veel partijen bij be trokken en er zijn veel soort schul den." ,,Daar heb je begeleiding en een tegenprestatie voor nodig. De schuldenaren zullen het schuld bedrag wel weer terug moeten be talen, afhankelijk van in hoeverre dat in hun vermogen ligt. Daar naast is het van groot belang dat zij weer aan de slag kunnen. Je moet mensen perspectief bieden." ,,We zien nu een vrij massale stij ging van de werkloosheid en het kan best dat de werkgelegenheid in sommige sectoren niet meer het peil bereikt dat we gewend waren. Dat geldt bijvoorbeeld voor de horeca maar ook voor de reis branche. Belangrijk is dat er een groot omscholingsprogramma komt. Naast de getroffen sectoren zijn er sectoren waar veel arbeids krachten nodig zijn. Zorg is er één van, en ook politie en onderwijs." ,,We kunnen niet alles doen, he laas. Dit is een rol voor het minis terie van Sociale Zaken om op te pakken. Het is aan de regering om dit te stimuleren." ,,Ja dat is een van de tegenpresta ties die we willen." ,,Dat denk ik wel. Mits hij voorbij zijn schaamte gaat en zich meldt. Dat het mogelijk is, hebben we ge zien bij een ander succesvol initia tief: het Jongeren Perspectief Fonds. Daar worden schulden van jongeren weggesaneerd en moeten ze verplicht weer naar school of aan het werk. Met strakke coa ching werkt het en kan terugval worden voorkomen." ,,Voor een deel is dat soms zo, maar dat wil niet zeggen dat je mensen maar moet laten wegrot- Het draait niet alleen om de schuldvraag, maar het gaat er ook om dat mensen niet terugvallen ten. Mensen moeten een kans krij gen om hun zaakjes weer op orde te brengen. Het draait niet alleen om de schuldvraag, maar ook hoe zij eruit komen en hoe we zorgen dat zij niet terugvallen. VVD'ers zijn van de eigen verantwoorde lijkheid, maar mensen kunnen door omstandigheden in een situ atie komen waarin ze uitzichtloos in schulden blijven hangen en de schulden zich opstapelen." ,,Ja, die ken ik maar daar wil ik ver der niet op ingaan." ,,Mijn drijfveer is dat ik iets goeds wil doen. Ik ben officieel met pen sioen, maar ik heb nog een aantal functies. Ik zit in de board van Shell, Danske Bank, ik ben voor zitter raad van toezicht van de re actor in Petten en ik ben nog be trokken bij de raad van advies van het CBS. Het zijn allemaal interes sante dingen. Sommige betalen goed en sommige betalen wat minder. Het is ook goed om iets pro Deo te doen voor een belang rijk maatschappelijk vraagstuk. Het hoort erbij, ik zie het als mijn burgerplicht." ,,Ik vind het een goede zaak dat ze de rentestanden hebben verlaagd. Maar roodstand is iets wat je niet wilt stimuleren. Een flinke rente weerhoudt mensen om steeds rood te staan. Een persoonlijke le ning biedt wat dat betreft veel meer maatwerk en een lagere ren testand." ,,Ik was er één jaar financieel di recteur. Terugblikkend kan ik zeg gen dat je vooral het belang van de klant moet dienen, dat is een goed businessmodel. Dan blijf de klant je trouw." zaterdag 22 augustus 2020 GO BRUSSEL Er zit nog steeds geen schot in de onderhan delingen tussen de Euro pese Unie en het Verenigd Koninkrijk over een handels verdrag per 1 januari 2021. De zevende onderhandelings ronde in Brussel heeft niet tot voldoende vooruitgang geleid, zei EU-hoofdonderhandelaar Michel Barnier na afloop. Bouwbedrijf Heijmans heeft weinig last van de coronacrisis. De aannemer wist zowel de omzet als het bedrijfsresultaat met ruim een tiende op te krik ken. Voor de komende tijd zit er nog voor 2 miljard aan opdrachten in portefeuille. ANP Rosmalen BI De opbrengsten van het eer ste halfjaar van Heijmans liepen op tot 839 miljoen euro. Dreigt niet het gevaar dat men sen zich daarna weer in de schulden steken? Perspectief bieden zal niet mak kelijk zijn met de oplopende werkloosheid. Gaat SchuldenlabNl dat om scholingsplatform oprichten? Wilt u verplichte omscholing als voorwaarde stellen bij het opko pen van schulden? Denkt u dat de schuldenaar daarvoor te porren is? Er zijn ook mensen die denken 'ach, je hebt zelf schulden ge maakt, los het maar zelf op'. Kent u mensen in uw persoon lijke omgeving met schulden? U lijkt nogal gegrepen door het onderwerp schuldenproblema tiek. Waar komt die motivatie vandaan? Wat vindt u ervan dat banken hun rentepercentages voor rood staan pas verlaagden na een op roep van de minister van Finan ciën? Als een bank goed was met het verleiden van klanten om schul den aan te gaan, dan was het DSB. U was daar financieel advi seur en later financieel direc teur. Als u erop terugkijkt, zijn er dan lessen te trekken?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17