16 ECONOMIE 1^ INTERVIEW GERRIT ZALM rosus Als minister van Financiën hield Gerrit Zalm (68) zich bezig met het op orde brengen van de overheidsfinanciën, nu probeert hij als voorzitter van SchuldenlabNL particulieren van hun schulden af te helpen. Door de coronacrisis verwacht hij een 'boeggolf' van mensen met schulden. Kort Turkije doet grote gasvondst Turkije heeft een gasveld ontdekt in de Zwarte Zee. Het gaat om de grootste gas vondst uit de Turkse geschiedenis en er zijn nog meer gebieden in de Zwarte Zee waar mogelijk gas zit. Het gasveld heeft een om vang van 320 miljard kubieke meter en in 2023 moet het eerste gas worden gewonnen. De gasbel in Slochteren is ter vergelijking bijna negen keer zo groot. De gasvondst moet Turkije onafhankelijker maken. Nu moet het land nog veel gas en olie importe ren. Ook in de Middellandse Zee zoekt Tur kije naar gas. Dat heeft geleid tot oplopende spanningen met aartsrivaal Griekenland, omdat Turkije ook onderzoek deed in wate ren die Griekenland als zijn exclusieve eco nomische zone beschouwt. Mediq staat in de etalage Advent International overweegt de Neder landse medisch leverancier Mediq in de eta lage te zetten. Dit meldt persbureau Bloom berg op basis van ingewijden. Mocht het tot een deal komen, dan zou daarmee meer dan 1 miljard euro gemoeid kunnen zijn. Mediq levert medische hulpmiddelen en andere zorgdiensten aan medische centra en bij patiënten thuis. Er werken meer dan 2500 mensen. Advent kocht Mediq begin 2013 voor bijna 800 miljoen euro. SLECHTE LENINGEN KOSTEN GELD Winst Triodos Bank gedaald Triodos Bank kreeg in de eerste helft van het jaar te maken met een stevige winstdaling door de coronacrisis. Er moest extra geld op zij gezet worden voor leningen die mogelijk nooit terugbetaald worden. Onder de streep bleef 6,7 miljoen euro over, wat neerkomt op 63 procent minder winst. De bank zag de totale baten wel licht oplopen. Dat was te danken aan hogere rente-inkomsten en ge stegen kredietvolumes. Volgens Triodos Bank, dat zich vooral richt op duurzaam bankieren, is er voor de tweede helft van het jaar nog veel onzeker. Voor de lange termijn verwacht de bank te kunnen profiteren van de trend naar duurzaamheid. Prosus Euronext Boskalis Adyen Het aantal huishou dens met schulden stijgt van 1,3 miljoen dit jaar naar 1,9 tot 2,6 miljoen huishoudens volgend jaar, geven ramingen van SchuldenlabNL aan. Maar liefst 41 procent zou niet op eigen kracht uit de schulden komen, is de voorspelling. Gerrit Zalm, voorzitter van SchuldenlabNL, houdt vooral zijn hart vast voor mensen die nu al in economisch kwetsbare posities zitten, zoals flexwerkers, zzp'ers en mensen die net van school ko men. ,,Doen we niets, dan komt straks een heel grote groep men sen in financiële problemen en het zal jaren duren voordat zij daar weer uit zijn", voorspelt de voormalige minister van Finan ciën en ex-topman van ABN Amro. ,,We hadden al een grote groep met risicovolle en problematische schulden. Daar komt nu nog een nieuwe, grote groep schuldenaren bij. We verwachten een boeggolf. En we weten dat mensen met schulden jaren onzichtbaar kun nen blijven. Ze vragen vaak pas om hulp als ze in een hulpeloze situatie zitten. De schulden zijn dan al opgestapeld door incasso kosten en boetes. Daar is niemand bij gediend. Niet de schuldenaar, niet de schuldeiser en de maat schappij ook niet. Nu al kosten schulden de samenleving 11 mil jard euro. Belangrijk is daarom dat mensen met schulden zich mel den en dat we ze hulp kunnen bieden." ,,Wat we proberen is om projec ten voor schuldenaren die lokaal goed werken, bewezen effectief zijn, landelijk uit te rollen. Tot mijn genoegen en verbazing is de bereidheid om mee te werken groot. Grote partijen, van verze keraars, banken, telecombedrij- ven tot de Belastingdienst, en het justitieel incassobureau, hebben zich aangesloten en financieren projecten." ,,Iemand had gesuggereerd dat ik een geschikte voorzitter zou zijn, gezien mijn ervaring met schul den. Ik heb in mijn ministerstijd Doen we niets, dan komen veel mensen in de problemen en het duurt jaren voor ze er weer uit zijn veel gedaan met dak- en thuislo- zenproblematiek en daar zaten veel schuldenproblemen bij. Ove rigens lag het destijds ook niet voor de hand dat ik dat als minis ter van Financiën deed." ,,Ik werd bezocht door kolonel Ine Voorham van het Leger des Heils, die zich beklaagde dat het zo'n doolhof was voor mensen die van de rails geraakt waren en dat nie mand daar wat aan deed, en of ik ideeën had. Uiteindelijk heb ik er een ambtenaar voor vrijgesteld die er fanatiek in ging en toen hebben we met succes die zaken aangepakt in de vier grote steden. Na de economische crisis ver slofte het beleid helaas." ,,We lobbyen om de termijn van wettelijke schuldsanering van drie jaar naar één jaar terug te brengen, anderhalf jaar zou al een stap vooruit zijn. Drie jaar op een sociaal minimum leven is echt veel te lang. Maar dat is iets wat via wetgeving moet worden aan gepast. Een nieuw onderwerp dat we onderzoeken, is een opkoop fonds voor schulden." ,,Wat je vaak ziet is dat instellin gen als telefoonmaatschappijen de vordering verkopen aan een incassobureau tegen een percen tage van de oorspronkelijk waar de. Die gaan daar mee aan de slag. Dat verkopen van schulden is een vrij dure aangelegenheid en bo vendien is een deel oninbaar. Dat opkoopfonds zou dan de schulden opkopen, tegen korting uiteraard, en een regeling maken voorde schuldenaar." ,,Of het gaat lukken, is de vraag. We vermoeden dat partijen, zoals telecommaatschappijen, bereid zijn om mee te werken. Zij zijn al partner en ze zien het belang om mensen niet dieper de schulden in te duwen. Een zorg zal zijn dat we een startkapitaal moeten heb ben om de schulden op te kopen. GASVELD IN DE ZWARTE ZEE PRIJSKAARTJE VAN 1 MILJARD EURO O zaterdag 22 augustus 2020 GO De techinves teerder profi teert van de populariteit van techaandelen. Het beursbedrijf wil een over name in Italië doen. De maritiem dienstverlener leverde een deel van de winst van donderdag weer in. De top verkocht voor 693 miljoen euro aan aan delen in het bedrijf. a> E o 47% Je moet mensen niet laten wegrotten' Natasja de Groot Den Haag Dreigt een deel van Nederland door de coronacrisis weg te zakken in een schuldenmoeras? Wat doet SchuldenlabNL precies? Wat deed u eigenlijk besluiten om voorzitter te worden? Toch best verrassend voor een VVD'er. Hoe kwam het dat u het onder werp toen oppakte? Hoe wil SchuldenlabNL die snel groter wordende groep schul denaren helpen? U wilt schulden van particulie ren gaan opkopen? Dat klinkt baanbrekend. Zien die bedrijven dat zitten? En wie gaat dat betalen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 16