EEN ZOMER IN NEDERLAND NIEUWS 15 Van een armoedig dorp op het veen werd Schoonebeek na de oorlog ineens een rijk dorp dankzij de olie die op grote diepte werd aangetroffen. Toerisme is er nauwelijks, met slechts één hotel. Al begint dat in de buurt op te komen. p de terugreis van familiebezoek in de buurt van Ham- burg, in de jaren 60 en 70, was het al tijd een van de hoogtepunten. We konden een zuidelijker route nemen, via Twente, maar leuker was het om bij het Duitse Meppen de grens over te gaan, naar Coevorden. Langs de tweebaansweg speelde zich een fasci nerend schouwspel af, kilometer slang wisselden de donkere appara ten elkaar af die, dreigend afgetekend tegen de lucht, als mechanische sla ven onophoudelijk op en neer bewo gen. Ze leken ons te verpletteren als we te dichtbij zouden komen. De herinneringen van een kind maken de dingen altijd groter dan ze in werkelijkheid waren. Zo reusach tig als de jaknikkers boven het olie veld van Schoonebeek leken, blijken ze niet te zijn geweest. En ze zijn niet zwart, zoals ik dacht, maar groen. Om dat te constateren moet ik anno 2020 wel een beetje zoeken, want ze zijn er bijna niet meer, de vierhonderd ja knikkers zijn vrijwel allemaal ver dwenen. De eerste keer dat ik langs het cen trale plein van Schoonebeek rijd, een parkeerplaats met wat winkels erom heen, zie ik hem niet eens staan, ver stopt achter bomen en de zonne schermen van een terras. Ik had hem hier ook niet verwacht, op de stoep voor een bakker en een snackbar. Hij staat er als herinnering aan dat re cente verleden, beweegt ook nog con stant, maar pompt geen olie meer op. Een vogel heeft er haar nest gebouwd. Buiten het Drentse dorp zijn nog twee of drie jaknikkers te vinden; zij staan stil. ,,Laatst was ik met mijn man in Delfzijl en omgeving, en daar merk ten we bij de mensen hoe groot hun woede jegens de NAM is. En dat ter wijl de NAM bij ons geen kwaad kan doen. Vrijwel alles hier hebben we aan het bedrijf te danken", vertelt Marietje Büter. De NAM is de Neder landse Aardolie Maatschappij; vijf tien jaar voordat het Groningse gas- veld werd ontdekt dat nu al jaren Bij ons kan de NAM geen kwaad doen. Vrijwel alles hebben we aan het bedrijf te danken voor aardbevingen, schade en onge ruste bewoners zorgt, werd onder Zuidoost Drenthe een immens olie veld ontdekt, het op een na grootste van het Europese vasteland, dat de NAM met zijn jaknikkers ging ex ploiteren. Museum Marietje Büter zit samen met Eddy Seinen in Zwaantje Hans-Stokman's hof, een tot museum omgebouwde boerderij. Ze wachten op de enige vier bezoekers die voor deze dag heb ben gereserveerd; Schoonebeek, met Herberg de Witte Olifant als enig ho tel, is geen toeristische trekpleister. Al is de groene streek ten noorden van het dorp volop in beweging. Er liggen veel 'minicampings' en aan het Stieltjeskanaal zorgt tv-reiziger Floortje Dessing sinds de opening van haar camping BuitenLand in 2017 voor bekendheid en nieuw leven. In het museum is een vaste expositie over de oliewinning in en rond Schoonebeek. ,,Die veranderde het dorp volledig", zegt Seinen. ,,Er wer den huisjes voor de arbeiders ge bouwd, en iets grotere voor de elite, zoals wij ze noemden, de chefs. En De Boo, een recreatiecentrum met zwembad voor alle werknemers van de NAM." Schoonebeek was een dorp op veengrond, en dat stond gelijk aan zwaar werk en armoede. De olie maakte het dorp rijk. De arbeiders huisjes, die er nog staan, waren niet piepklein, maar zelfs twee-onder- een-kapwoningen met een verdie ping plus zolder. Op een gegeven moment verkocht het bedrijf ze aan de bewoners. ,,Voor 16.000 gulden kon mijn vader het kopen" ,zegt Bü- ter. ,,Later had hij spijt dat hij er niet vier of vijf had gekocht." Aan de Juli- analaan staat er nu eentje te koop, met zes kamers, voor 179.500 euro - gezien de huidige prijzen in Neder land nog altijd een koopje. Marietje Büter en Eddy Seinen lei den me naar een ander deel van het museum, want Schoonebeek was niet alleen olie. Het museum heet ook de Zandstrooiboerderij. Rond de tafel in de eetkamer en keuken ligt in sierlijke vormen zand op de grond. Daar was Zwaantje-Hans Stokman, die hier woonde, een kunstenares in. Met het tijdelijke zandtapijt wilden de boerinnen hun keuken mooier maken. Het doet in de verte denken aan de zandmandala's van de boed dhistische monniken. Maar ik ben toch vooral voor die ja knikkers gekomen, die in 1996 stop ten met pompen. In 2010 werd de aardoliewinning hervat, maar met modernere, visueel minder machtige machinerie. Daarvoor moet ik even de grens over, richting Emlichheim, waar er tientallen tussen de maisvel- den onverdroten hun werk doen. 4*-Van der Valk hotel Amersfoort incl. ontbijt \0 traveldeal zaterdag 22 augustus 2020 GO Miljoenen Nederlanders herontdekken deze maand hun eigen land. Edwin Winkels is een van hen. Hij doet dagelijks verslag. Vandaag: Deel 19 Schoonebeek Olie maakte Schoonebeek rijk Eddy Seinen en Marietje Büter bij een zandtapijt in museum de Zandstrooiboer- derij in Schoonebeek. FOTO'S EDWIN WINKELS - Marietje Büter traveldeal.nl/K08221 Van der Valk Hotel Amersfoort-AI 2 of 3 overnachtingen in een comfort kamer V 2 of3x uitgebreid ontbijt y Hotel gelegen op 10 minuten van het centrum y Gratis gebruik van Wi-Fi en parkeren Prijzen zijn exclusief reserveringskosten a 19,95, toeristen belasti ng en/of servicekosten. boek online of bel tussen 10.00 -16.00 uur I C 088-0331506 M Net over de grens, bij het Duitse Emlichheim, staan ze nog: de jaknik kers die olie oppompen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15