m 5 Rommelroute in Ovezande TO OP Z KWEKERIJ WESTHOF GROEIENDE VRAAG NAAR NOTENBOMEN Walnotenbomen zijn gewild. Zeker nu de voedselbossen in opkomst zijn en er meer bos moet komen in Nederland, merkt kwekerij Westhof in 's Heer Abtskerke een groeiende vraag. ,,En niet alleen vanuit Nederland", zegt Peter van 't Westeinde. Hij runt samen met zijn broer Jack het familiebedrijf. i en voedselbos is meestal een initiatief van particulieren. Het .bos is qua opbouw ver- I gelijkbaar met een bos rand. Met lage eetbare planten, struiken en bomen die vruchten dragen. ,,En walnoten en hazelno ten horen daarbij", zegt Van 't Westeinde. Maar de opkomst van particuliere initiatieven is zeker niet het enige waardoor de vraag stijgt. Ook bedrijven zijn geïnte resseerd in het planten en beheren van walnotenboomgaarden op landbouwgrond omdat dit past in de plannen voor meer bos. En in België is subsidie beschikbaar voor deze zogeheten 'Agroforestry', waarbij landbouw of veeteelt wordt gecombineerd met het planten of beheren van bomen. Hier gaat het gelijk om grote aan tallen, zoals bij een klant van Van 't Westeinde die 30 hectare wil be planten met walnoten. Kwekerij Westhof levert vijftien verschillende rassen. Grote bo men, kleinere soorten, zelfbestui- W- vende bomen, bomen die lang houdbare noten geven of juist niet, zoals de Axel. En de broers hebben zelf een kleine soort ont dekt, die laag blijft en ook heel ge schikt is om in een grote pot te zetten: de Westhofs dwarf. De bo men worden niet gezaaid, maar geënt. Bij een bedrijf in Brabant worden de onderstammen gezaaid en opgekweekt en na een of twee jaar komen ze naar 's-Heer Abts kerke waar het gewenste ras wordt geënt op de onderstammen. Door te enten dragen de bomen veel sneller vrucht. Bij zaaien kan het wel 10 jaar duren en geënte bomen dragen vaak al vrucht na twee tot Walnoten houden muggen en vliegen op afstand vier jaar. Bovendien kan je zo het ras en de eigenschappen veel beter bepalen. Van de totale bomenpro- ductie gaat zo'n 20 tot 30 procent naar de particuliere markt. De rest gaat naar bedrijven. Dat kan in Ne derland zijn, maar ook in Dene- marken, België, Zwitserland, In dia, Bangladesh en een beetje Duitsland en Frankrijk. ,,En we hebben zelfs een klant in Grieken land." Kwekerij Westhof bestaat sinds 1871. Eerst als een gemengd bedrijf met bomenkweek en sinds de Tweede Wereldoorlog begon de opa van Peter en Jack met walno ten. Hij legde een unieke botani sche verzameling aan van verschil lende walnotensoorten. Een ver zameling die tot op de dag van vandaag nog in het hart van de kwekerij staat. ,,Hij heeft een ad vertentie gezet in de boerderij waarin hij vroeg om materiaal. Hij kreeg noten binnen en enthout en zo is hij begonnen met kijken welke rassen het goed doen en commercieel interessant zijn." Hij vertelt dat vroeger op vrijwel alle boerenerven een kastanjeboom en een walnoot stonden. ,,De kastan jes helpen tegen koliek bij paarden en walnoten houden muggen en vliegen op afstand." Tegenwoordig worden notenbomen vaak bij ter rassen geplant om de prikmuggen en vliegen op afstand te houden. Naast de walnoten worden bij Westhof ook hazelnootstruiken gekweekt. Dat is de tweede poot van het bedrijf en er staat nog een perenboomgaard. OVEZANDE Op zaterdag 12 sep tember wordt een rommelroute ge houden in Ovezande. Om mee te kunnen doen moeten de inwoners zich vooraf aanmelden. Dat is ver plicht in verband met het naleven van de coronaregels. Alle overbodig geworden spullen zoals kastjes, speelgoed of zelfgemaakte schilde ren kunnen voor een leuk prijsje worden aangeboden vanuit de ei gen tuin, de garage of oprit. De rommelroute is van 10.00 tot 16.00 uur. Aanmelden om mee te doen kan via kreahoek@zeelandnet.nl of even langslopen in de winkel. optiek de pnge BINNENKORT IN VERKOOP: MAASRESIDENCE zaterdag 22 augustus 2020 BE De walnoot stijgt in populariteit Melita Lanting 's-Heer Abtskerke Peter van 't Westeinde tussen de walnotenbomen. foto marcelle davidse -Peter van 't Westeinde, kweker *t/m 12 september Lange Vorststraat 40, Goes www.optiekdejonge.nl Tel. (0113)21 12 72 Mob. 06 83 87 51 44 LUXE RECREATIEWONINGEN -APPARTEMENTEN In hartje Limburg, daar waar de Maasplassen, het witte stadje Thorn en de prachtige omgeving elkaar ontmoeten, ligt Maasresidence Thorn. Een veelzijdig vakantiepark met schitterende recreatiewoningen en -appartementen, een jachthaven, dagstrand en uitgebreide centrumvoorzieningen. Let op! U belegt buiten AFM-toezicht. Geen vergunningplicht voor deze activiteit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 132