'Geen ventilatie? Dan het raam open' 'Tholen liep miljoenen euro's mis door slechte deal met distributiereus DSV' 4 Wethouder: lokalen hadden voldoende gelucht moeten worden MIJN DORP, MIJN STAD Joeri Wisse Goes Zo'n 450 kinderen van de Prinses Beatrixschool, de Zuidwesthoek en de Wereldwijzer moeten noodge dwongen nog een week langer va kantie houden, werd gisteren dui delijk. Pas als over een week alle vloeren chemisch gereinigd zijn kunnen de leerlingen weer veilig naar school. De GGD meet of de luchtvochtigheid in orde is, maar niet of er schimmelsporen in de lucht aanwezig zijn. De vraag is nu of de ellende had kunnen worden voorkomen. En nog belangrijker: wat moet gebeu ren om herhaling te voorkomen. Volgens Van der Reest heeft de oorzaak alles te maken met het warmte-koudeopslagsysteem (wko) in de wijk Ouverture waar ook de Symfonie op is aangeslo ten. ,,Daar zijn veel mankementen mee geweest, die na veel vijven en zessen zijn opgelost." Systeem was op orde Begin dit jaar kwam de gemeente erachter dat daarop ook het kli maat- en luchtbehandelingssys teem van de brede school moest worden aangepast. ,,Er moest wat aan de instellingen gebeuren, ook omdat er klachten waren dat het veel te warm was in de school. Daarin heeft de gemeente een stuk verantwoordelijkheid genomen. Het was niet eenvoudig, maar voor de zomervakantie hadden we het systeem op orde." x.Vlli* Totdat Nederland getroffen werd door de hittegolf en het systeem het schoolgebouw ging koelen met wa ter uit het wko-systeem. Van der Reest: ,,Op het moment dat je een omgeving waar het heel warm is Je kunt de ramen wel openzetten, maar daardoor gaat het vocht niet weg met koud water gaat koelen, ont staat er condensvorming. Daardoor is die schimmel ontstaan. Als de school voldoende gelucht en ge ventileerd had, had die schimmel vorming niet plaatsgevonden. Ik ga ervan uit dat in de toekomst wel goed met het systeem wordt omge gaan en dat dit probleem zich dan niet meer voordoet." Software aangepast ,,Nou, als het zo simpel wasre ageert Pim van Kampen van scho lenkoepel Albero. ,,De vochtig heidsgraad buiten was de afgelopen tijd even hoog als binnen. Dan kun je de ramen wel openzetten, maar daardoor gaat het vocht niet weg." Volgens hem zit het probleem in een combinatie van factoren. ,,De vloertemperatuur had bijvoorbeeld hoger moeten zijn." De installateur heeft volgens hem nu de software aangepast. ,,Als de luchtvochtig heid boven een bepaald percentage komt, dan zorgt het systeem nu dat de vloer wat warmer wordt." Bij de kinderopvang, die ook in de Symfonie zit, zijn overigens geen problemen. Kibeo heeft een ander systeem en geen tapijt op de vloer. Hoe de ventilatie van de 15 ba sisscholen in de gemeente Borsele exact geregeld is, weet de gemeente niet. Maar duide lijk is wel dat de meeste scho len het moeten doen met het openzetten van ventilatie- roosters, ramen en deuren. Een paar scholen hebben een modernere vorm van ventila tie. Nu steeds meer bekend wordt over de rol van ventila tie bij de verspreiding van het coronavirus wil de fractie van D66 weten hoe het zit op de Borselse scholen. Uit het ant woord op de vragen blijkt dat 10 van de 15 scholen ruim voor 2000 gebouwd zijn en toen was een modern ventilatiesys teem nog niet verplicht. ,,In de meeste situaties hebben de ra men wel een ventilatieroos- ter", zegt wethouder Marga van de Plasse. ,,En de ramen en deuren kunnen open." Daar mee voldoen de scholen vol gens Van de Plasse aan de hui dige adviezen van het RIVM. Zij ziet voor de gemeente geen rol om de situatie te ver anderen. Sinds 2015 zijn de schoolbesturen verantwoor delijk voor het onderhoud en daar hoort volgens Van der Plasse ook het verbeteren van de ventilatie bij. Bovendien heeft de gemeente geen geld. In het schriftelijk antwoord op de vragen van D66 staat: 'We zien geen mogelijkheden om zelf actie te ondernemen om de ventilatie in de scholen te verbeteren. Het ontbreekt ons hiervoor aan menskracht en budget.' ,,Dat is wel iets te gemakkelijk", zegt vragenstel ler Annet van de Ree van D66 in een reactie. ,,Dit is een be langrijk punt." Zij had liever een actieve rol van de ge meente gezien. Tholen Sloot Tholen een beroerde deal toen het vorig jaar 15 hectare grond ver kocht aan distributiegigant DSV? Zeker weten, vindt Algemeen Be lang Tholen (ABT). Volgens de lo kale partij is er een veel te lage grondprijs gerekend waardoor Tho- len miljoenen misliep. De overeenkomst leverde onge veer 13,2 miljoen euro op voor Tho len. In ruil daarvoor mocht DSV een gebouw van 90.000 vierkante me ter neerzetten op bedrijventerrein Welgelegen. De deal zorgde mede voor gunstige jaarcijfers voor de ge meente. Wat ABT betreft had er echter meer ingezeten. Volgens de lokalen was een grondprijs van 24 miljoen euro veel realistischer ge weest. 'Dramatisch lage prijs' ABT baseert zich op 'informatie van vastgoedexperts' en eigen onder zoek. Ten tijde van de transactie was er in Zuid-West-Nederland bijna geen grootschalige industrie kavel beschikbaar, legt fractievoor zitter Han van 't Hof uit. Het gaf Tholen daarom een uitzonderlijke positie. ,,Een grondprijs van grof weg 161 euro per vierkante meter was haalbaar geweest in plaats van de nu overeengekomen, dramatisch lage prijs van 87 euro. De Thoolse gemeenschap - de belastingbetaler - mist zo het niet geringe bedrag van circa 11 miljoen euro. We drei gen te moeten spreken over onge oorloofde staatssteun. Want deze transactie leidt tot oneerlijke con currentie en een economisch voor deel voor DSV." Van 't Hof komt tot die bereke ning door de vergelijking te trekken met Bergen op Zoom, waar volgens hem de laatst gehanteerde grond prijs op industrieterrein Noordland ongeveer 161 euro per vierkante me ter bedroeg. ,,Een prijsvergelijking is reëel, omdat die locatie op drie ki lometer ligt." De gemeente wilde nog niet reageren op de kwestie. Zij wil eerst ABT te woord staan. Zaterdag Zondag zaterdag 22 augustus 2020 BE 'Ventilatie had schimmel in school voorkomen' Had de explosieve schimmel groei in de vloeren van brede school De Symfonie in Goes kunnen worden voorkomen door de lokalen beter te ventileren? Wethouder André van de Reest zegt van wel. Maar volgens scholenkoepel Albero komt er veel meer bij kijken dan wat raampjes openzetten. mm T' '.l' Ard van Pelt (adviseur milieu en gezondheid van GGD Zeeland) meet de vochtigheid van de vloer in de Goese brede school De Symfonie. foto marcelle davidse -Pim van Kampen, Albero Melita Lanting Heinkenszand Michiel Bouwman COLIJNSPLAAT Atelier Albert Groen- heyde, Gallery Mari time, overdag: 'Kunst- spoor Noord-Beve land' GOES Markt, 09.00 16.00 uur: Week markt; Galerie Goese Kade, Grote Kade 2, 13.30-16.30 uur: Gastexpositie Co de Bruijne, Helma Kou- toun en Wil Wester weel KAPELLE Fruitteelt museum, 13.00-17.00 uur: Rondleidingen; Boekhandel Lectori, 14.00-16.00 uur: Sig neersessie Heleen Dekker en Jan J.B. Kuipers OUD-VOSSEMEER Eind van de Sluispol- derweg, 11.30-13.30 uur: Laarzentocht THOLEN Bergse Diepsluis, 12.00 16.00 uur: Rondvaart 'Zeehondentocht'; Oude Stadhuis, 15.30 uur: Viride Kwartet WEMELDINGE Cen trum, 08.00-12.00 uur: Weekmarkt HANSWEERT West- havendijk, 09.00, 11.00 en 16.15 uur: Af vaart zomerveer KATS Galerie Kats, ateliers van Kristiane Reinhardt en Onno de Graaf, overdag: Aangepaste editie 'Kunstspoor Noord- Beveland' KATTENDIJKE Oude Zeedijk, 13.00-15.00 uur: Slikkentocht THOLEN Bergse Diepsluis, 12.00 16.00 uur: Rondvaart 'Zeehondentocht' YERSEKE Reeweg, 10.00 uur: Excursie; Haven, 12.00-14.30 uur: Zeehondentocht. Voor veel activiteiten moet worden gere serveerd. Check vooraf of u nog kunt deelnemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 131