II <0 5 HAVENDAGEN ZIERIKZEE PROMOTIE De mosseleter vergrijst. En dus beginnen kwekers, handelaren en producentenorgani satie volgende maand een landelijke campagne om jongvolwassenen aan het zwarte goud te krijgen. Daarvoor wordt 1,2 miljoen euro uitgetrokken. Stembus Erfgoedprijs weer open Commercials op televi sie en internet, kook demonstraties live en online, foodbloggers; alle kanalen die 25 tot 35-jarigen regelmatig bezoeken, worden in de strijd gegooid om de Zeeuwse lekkernij onder de aan dacht te brengen. Het gaat om een generatie die steeds bewuster met eten omgaat, zegt mosselkweker Jan Schot uit Zierikzee. ,,Ze eten minder vlees, maar het vlees dat ze eten,kopen ze het liefst rechtstreeks van een boerde rij. Vis net zo, dat halen ze bij voorkeur niet in de supermarkt. De mossel past perfect in dat pa troon. Hoe duurzaam wil je het hebben? En mosselen zijn ook nog eens hartstikke makkelijk en snel te bereiden." De campagne gaat drie jaar draaien. 'Brussel' betaalt 75 procent van de kosten. ,,Heb je van de week de persconferentie van premier Rutte gezien? Aan het eind zag je even een blokje mosse len voorbij komen. Dat soort din gen zal je de komende drie jaar va ker zien." Niet dat het slecht gaat met de mossel, schetst Schot de ontwikkelingen. De oudere gene ratie doet z'n best en neemt zowel thuis als in de restaurants gretig af, maakt de vissersvoorman op uit de cijfers. Onder normale omstandig heden zou hij zijn verhaal doen voor een breed publiek van be stuurders - onder wie de commis saris van de koning - en andere speciale gasten tijdens de officiële opening van de Havendagen in Zierikzee. Die gaan, voor het eerst sinds het feest 33 jaar geleden nieuw leven werd ingeblazen, niet door. Net zoals de coronamaatre- gelen ook een streep haalden door het jaarlijkse hoogtepunt in Brui- nisse en Yerseke. Mosselen zijn ook nog eens hartstikke makkelijk en snel te bereiden Waar normaal gesproken op vrijdagavond het feestgedruis in Zierikzee losbarst, om pas zondag in de vroege uurtjes weer tot rust te komen, is het nu ongewoon stil aan de Nieuwe Haven. Drie sche- pen van de Zierikzeese mossel- vloot zijn zelfs achtergebleven op het wad om te vissen. ,,Anders proberen we het zo te plannen dat ze tijdens de Havendagen terug zijn", zegt Schot. ,,Maar dat is nu niet nodig." Zaadvisserij in juli Op dat wad is trouwens iets bij zonders aan de hand, vertelt Schot. ,,We zijn in juli begonnen met zaadvisserij; anders begint dat al tijd pas in het najaar. Op een aan tal plekken is al een kleine hoe veelheid zaad gevallen, maar we zagen ook een enorme zeesterren- vraat. Dus die jonge mosselen moeten daar weg. Als we wachten, hebben we straks niks meer." In samenspraak met het minis terie van LNV is een visplan opge steld en besloten tot snelle actie, aldus Schot. In clusters van tien schepen worden de jonge mosse len opgevist en uitgezaaid over de kweekpercelen in de Waddenzee, die vrij zijn van zeesterren. ,,Vol- gende week doen we nog een laat ste sessie en dan is het meeste zaad voor nu wel gewonnen. Dan kij ken we in het najaar weer verder wat er ligt." Ook de situatie in de Oosterschelde ziet er weer gezond uit, zegt Schot. ,,Vorig jaar hadden we een moeilijk seizoen door de mosselsterfte. Het blijft gissen waardoor dat werd veroorzaakt. We hopen het niet meer mee te maken." ZIERIKZEE De stembussen voor de publieksprijs Erfgoed 2020 gaan weer open. Vanaf maandag 12.00 uur kunnen inwoners een duit in het zakje doen. Schouwen-Duive- land is één van de vier genomineer den voor de landelijke erkenning, toegekend voor behoud en gebruik van monumentaal erfgoed. De prijsuitreiking zou aanvankelijk 22 april plaatsvinden, maar werd ver schoven naar 22 september in ver band met de coronamaatregelen. Stemmen kan tot 21 september via de site: kunsten92.nl/activiteit/pu- blieksprijs2020. optiek de |onge BINNENKORT IN VERKOOP: MAASRESIDENCE zaterdag 22 augustus 2020 Alle pijlen op de jonge mosseleter Marcel Modde Zierikzee Mosselkweker Jan Schot van de ZZ-7 in de ongewoon kale haven van Zierikzee rond de vierde zaterdag in augustus. foto marieke mandemaker - Jan Schot, mosselkweker Lange Vorststraat 40, Goes www.optiekdejonge.nl Tel. (0113)21 12 72 Mob. 06 83 87 51 44 't/m 12 september LUXE RECREATIEWONINGEN -APPARTEMENTEN In hartje Limburg, daar waar de Maasplassen, het witte stadje Thorn en de prachtige omgeving elkaar ontmoeten, ligt Maasresidence Thorn. Een veelzijdig vakantiepark met schitterende recreatiewoningen en -appartementen, een jachthaven, dagstrand en uitgebreide centrumvoorzieningen. Let op! U belegt buiten AFM-toezicht. Geen vergunningplicht voor deze activiteit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 130