VISSEN MET JAN tJÊmm., m 12 NIEUWS Minister Ank Bijleveld van Defensie krijgt van haar vader te horen dat de Defensiebegroting omhoog moet. Ze maakt zich zorgen dat jongeren de democratie vanzelfsprekend vinden. Gek dat wij het normaal vinden gewoon te mogen stemmen - e eerste sessie op het noordelijk ha venhoofd van Scheveningen valt letterlijk in het wa ter door de wolk breuk en de stroomstoring eerder deze week. Fo tograaf Guus Schoonewille probeert minister van Defensie Ank Bijleveld te verleiden in de donkergrijze stort regen te gaan vissen: ,,Dat is stoer!'' Bijleveld maakte het vaker mee dat ze 'geen droge draad' meer aan haar lijf heeft, maar vandaag bedankt ze voor de eer. Een dag later zien we elkaar een kwartier voor de afgesproken tijd onder een blauwe lucht. Al decennia woont Bijleveld met haar man en kinderen in Overijssel. De zee is iets waar ze als beginnend CDA-Kamerlid in 1989 tijdens reces sen aan toekwam. Daar denkt ze aan terug als ze tijdens 'de corona' strandwandelingen maakt om haar hoofd leeg te maken. ,,Ik had een ap partementje aan het Gevers Dey- nootplein. Mijn man Riekele en mijn zwager gingen weleens op makreel vissen. Als ze thuiskwamen gingen we dat schoonmaken, grillen en bak ken.'' Ze was commissaris van de koning toen CDA-onderhandelaar Sybrand Buma haar belde in de kabinetsfor matie van 2017. ,,Ik was bij de Military in Boekelo. Sybrand vond dat wel een goed event voor deze gelegenheid! Ik ging op de tribune zitten om hem te rug te bellen. Hij vroeg of ik minister van Defensie wilde worden. Ik ben naar zijn huis gegaan om verder te praten. Ik heb hem wel gevraagd, wat wordt er geïnvesteerd? Sybrand heeft daar nog een grap over gemaakt: ,,Als je zoveel extra mag investeren, dan moet er wel een vrouw aan het roer staan.'' ,,De telefoon is wel een ding. Als mi nister van Defensie kun je ook 's nachts worden gebeld. Mijn man vindt dat ik de iPhone wel iets meer kan laten liggen, maar dat is ingewik keld. Als minister heb ik nu weer een soort studentenhuwelijk. Ik zit door deweeks in Den Haag en probeer zo veel mogelijk mijn stukken af te wer ken, zodat ik thuis nog zo weinig mo gelijk hoef te doen. Thuis spreek ik af met vriendinnen met wie ik wat doe. Of ik doe lekker helemaal niks. Film kijken. Met boeken heb ik minder te genwoordig.'' ,,We hadden een huisje gehuurd in Normandië. Ik lag nog niet in bed en werd gebeld dat er een NH-90 heli kopter bij Aruba was neergestort. Van de vier militairen die aan boord wa ren hebben twee jonge dertigers het niet overleefd. Dat doet veel met zo'n schip en de organisatie. Ik ben me er van bewust dat mensen dit met ge vaar voor eigen leven doen. Ik ben voor hen verantwoordelijk. Dat sluit wel aan op wat ik van huis uit van mijn vader heb meegekregen.'' ,,Als dochter van een militair ben ik altijd strak keurig op tijd. Eerder te vroeg. Alles volgens de regels. Wij mochten met helemaal niets buiten de lijntjes kleuren! Op tijd zijn, door weer en wind naar school fietsen, je verantwoordelijkheid nemen. We zijn vaak verhuisd. Ik ben geboren in IJsselmuiden en we woonden door de standplaatsen van mijn vader in Woudenberg, Oosterhout en Wij- chen. We hebben op verschillende scholen gezeten. Uiteindelijk zijn mijn ouders bij Nijmegen blijven wonen.'' AAN DE HAAK ,,Ik ken de cultuur vrij goed. En alle rangen en standen. Wat ik echt mooi vind, is dat de jaargenoten van mijn vader nog altijd contact met elkaar hebben. Het zijn allemaal oude man nen, ze nemen altijd hun partners mee. Dat hoort er heel erg bij, het thuisfront erbij betrekken. Mijn va der vroeg of ik wilde komen vertellen waar ik mee bezig ben. Dat heb ik ge daan, in een restaurantje waar taart jes werden geserveerd. Wat ik ook mooi vond: de partners van de over leden mannen zijn ook uitgenodigd, ook die horen erbij. Dat zit heel diep in de cultuur. Het zijn allemaal men sen die heel goed weten dat ze met gevaar voor eigen leven werkten. Dan moet je dit ook heel goed doen: dat je voor elkaar zorgt. Een van hen zat in Indonesië, daar zamelden zij geld voor in. Ik wist niet dat zij dat zo de den.'' ,,Zeker. Hij vindt dat de Defensiebe groting 2 procent van het BBP (Bruto Binnenlands Product) moet zijn. Dat krijg ik wel te horen. Maar hij geeft ook goed advies: als ik wil horen wat er onder militairen leeft, praat dan van laag naar hoog. Je hoort meer als er geen superieuren bij zijn.'' ,,Ik was begin 20 toen ik met een groep maatschappelijk betrokken studenten in de mensa op een servet mijn naam schreef als kandidaat raadslid in Enschede. De lijst was verouderd en we wilden ertussen ko men. Ik werd het jongste raadslid in zaterdag 22 augustus 2020 Politiek verslaggever Jan Hoedeman gaat deze zomer elke week vissen met een politicus en praat met hem of haar over leven en politiek. De foto's zijn van Guus Schoonewille. GO 'Je moet heel goed opletten als je politiek wilt overleven' Jan Hoedeman Hoe schakelt een minister van De fensie af die 24/7 moet aanstaan? U kreeg een heftig telefoontje aan het begin van uw vakantie. Uw vader was beroepsmilitair, wat betekende dat voor uw jeugd? Wat is uw voordeel als minister van Minister van Defen sie Ank Bijleveld. foto's GUUS SCHOONEWILLE MEISJESDROOM ,,Ik wilde altijd juf worden op een mid delbare school. Ik wilde Frans stude ren, wat ik uiteinde lijk niet heb gedaan. Dan moet je altijd voor de klas staan. Ik heb graag met jongeren en kinde ren gewerkt, ik heb sportkampen geleid. Ik vind het nog steeds leuk met jon geren te praten en vrijheidscolleges te geven.'' Defensie mede te zijn opgevoed door een officier? Krijgt u kritiek van hem? Wat is voor u een belangrijke wis sel in uw leven geweest?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 12