'Ik kan niet zonder mijn papegaaien' Bewoners door brand getroffen flat moeten tijdelijk weg 4 Wethouder: lokalen hadden voldoende gelucht moeten worden MIJN DORP, MIJN STAD Joeri Wisse Goes Zo'n 450 kinderen van de Prinses Beatrixschool, de Zuidwesthoek en de Wereldwijzer moeten noodge dwongen nog een week langer va kantie houden, werd gisteren dui delijk. Pas als over een week alle vloeren chemisch gereinigd zijn kunnen de leerlingen weer veilig naar school. De GGD meet of de luchtvochtigheid in orde is, maar niet of er schimmelsporen in de lucht aanwezig zijn. De vraag is nu of de ellende had kunnen worden voorkomen. En nog belangrijker: wat moet gebeu ren om herhaling te voorkomen. Volgens Van der Reest heeft de oor zaak alles te maken met het warmte-koudeopslagsysteem (wko) in de wijk Ouverture waar ook de Symfonie op is aangeslo ten. ,,Daar zijn veel mankementen mee geweest, die na veel vijven en zessen zijn opgelost." Systeem was op orde Begin dit jaar kwam de gemeente erachter dat daarop ook het kli maat- en luchtbehandelingssys teem van de brede school moest worden aangepast. ,,Er moest wat aan de instellingen gebeuren, ook omdat er klachten waren dat het veel te warm was in de school. Daarin heeft de gemeente een stuk verantwoordelijkheid genomen. Het was niet eenvoudig, maar voor de zomervakantie hadden we het systeem op orde." x.Vlli* Totdat Nederland getroffen werd door de hittegolf en het systeem het schoolgebouw ging koelen met wa ter uit het wko-systeem. Van der Reest: ,,Op het moment dat je een omgeving waar het heel warm is Je kunt de ramen wel openzetten, maar daardoor gaat het vocht niet weg met koud water gaat koelen, ont staat er condensvorming. Daardoor is die schimmel ontstaan. Als de school voldoende gelucht en ge ventileerd had, had die schimmel vorming niet plaatsgevonden. Ik ga ervan uit dat in de toekomst wel goed met het systeem wordt omge gaan en dat dit probleem zich dan niet meer voordoet." Software aangepast ,,Nou, als het zo simpel wasre ageert Pim van Kampen van scho lenkoepel Albero. ,,De vochtig heidsgraad buiten was de afgelopen tijd even hoog als binnen. Dan kun je de ramen wel openzetten, maar daardoor gaat het vocht niet weg." Volgens hem zit het probleem in een combinatie van factoren. ,,De vloertemperatuur had bijvoorbeeld hoger moeten zijn." De installateur heeft volgens hem nu de software aangepast. ,,Als de luchtvochtig heid boven een bepaald percentage komt, dan zorgt het systeem nu dat de vloer wat warmer wordt." Bij de kinderopvang, die ook in de Symfonie zit, zijn overigens geen problemen. Kibeo heeft een ander systeem en geen tapijt op de vloer. VLISSINGEN Voor het herstel van de door brand getroffen flat aan de Hoge- weg in Vlissingen moeten de bewoners van vier ap partementen tijdelijk el ders gaan wonen. Daar naast kunnen de bewoners van drie appartementen die meteen na de brand hun woningen moesten verlaten, voorlopig nog niet terugkeren. Een ontplofte zuurstofci linder kostte de 64-jarige bewoner René Bijl eind juli het leven. De zware explo sie zorgde voor zo'n ravage, dat een aantal bewoners van andere appartementen elders moest worden on dergebracht. Woningcor poratie L'Escaut en bouw bedrijf Joziasse startten deze week met herstel werkzaamheden aan de flat. Een deel van de voor gevel moet worden vervan gen om op de langere ter mijn scheuren in de muren te voorkomen. Ook worden er nieuwe voordeuren en kozijnen geplaatst en staan er schoonmaak- en schil derwerkzaamheden op de rol. De verwachting is dat het werk begin oktober klaar is. Tot die tijd krijgen de bewoners van vier wo ningen elders onderdak. De bewoners aan de andere kant van dezelfde portiek kunnen tijdens de werk zaamheden wel in hun wo ningen blijven. Het werk zal voor overlast zorgen. Daarom biedt L'Es- caut ook aan huurders die in hun woningen kunnen blijven een tijdelijke op- vanglocatie aan, waar ze overdag gebruik van kun nen maken. Eén van Saars favoriete plekjes is de Scheldedijk. Ze zit er geregeld op een bankje bij het Hampshire Churchill Hotel. ,,Veel mensen ko men hier langs, lopend of de fiets. Dat vind ik leuk en de papegaaien ook. Ze houden van aandacht." 'Naantje', roept de grijze, ge naamd Rocky. 'Naantje?' Saar ver staat hem. Wat wil je ook, Rocky was nog maar vijf weken toen hij bij haar kwam. Nu is hij achttien jaar. ,,Banaantje, bedoelt hij", vertaalt Saar, ,,maar j e moet hem geen bana nen geven, die eet hij zeker niet op." Zo spraakzaam als Rocky is, zo zwijgzaam is zijn groene maat Kie- bus. Hij praat nauwelijks. ,,Waarom weet ik niet, maar hij is door zijn eerste eigenaar zo mishandeld dat hij niks meer kan zeggen. Z'n strot tenhoofd is kapot." Saar heeft Kie- bus, naar schatting even oud als Rocky, iets meer dan twee jaar. Papegaaien zijn gevoelige dieren. Hoe gevoelig, merkte ze toen haar man in 2014 overleed. ,,Mijn man had anderhalf jaar op bed gelegen in de woonkamer met Rocky aan zijn voeteneinde. Nadat hij was ge storven, is Rocky nog jaren chagrij- ÜJ nig op me geweest. Even een snauw geven, van die dingen, want ik had zijn kameraad weggehaald." Saar leeft met haar papegaaien. Ze vragen veel aandacht. Alleen de avonden zijn voor haarzelf. Maar je moet er wat voor over hebben, vindt Saar. Ze vertelt nooit op va kantie te gaan. Het hoort er volgens haar bij. ,,Ik kan niet zonder ze." Zaterdag Zondag zaterdag 22 augustus 2020 SD 'Ventilatie had schimmel in school voorkomen' Had de explosieve schimmel groei in de vloeren van brede school De Symfonie in Goes kunnen worden voorkomen door de lokalen beter te ventileren? Wethouder André van de Reest zegt van wel. Maar volgens scholenkoepel Albero komt er veel meer bij kijken dan wat raampjes openzetten. Ard van Pelt (adviseur milieu en gezondheid van GGD Zeeland) meet de vochtigheid van de vloer in de Goese brede school De Symfonie. foto marcelle davidse -Pim van Kampen, Albero Saar Watkinson en haar pape gaaien zijn een bekende verschij ning in Terneuzen. Vrijwel dage lijks trekken ze er samen op uit. ,,Na het middageten zegt die grijze altijd 'vrouwtje, fiets pak ken' en dan gaan we." Harmen van der Werf Terneuzen BROUWERSHAVEN Strand Den Osse, 09.00 uur: Strandyo- ga door Yogamundo; BURGH-HAAMSTEDE Bewaerschole, 14.00 17.00 uur: Tentoon stelling Verande rende Grenzen: Expo Dave Meijer; Kerk Burgh, 14.00-17.00 uur: Expositie; Par keerterrein Krieke- meet, 09.00-12.00 uur: Inzameling oud papier; ELLEMEET Strand paviljoen Corazon, 10.00-11.00 uur: Strandyoga; NIEUWERKERK Theetuin de Stok roos, 11.00-20.00 uur: Wandeling door het maïsdoolhof; RENESSE Camping Julianahoeve, gehele dag (ook zondag): di verse kermisattrac ties; Landgoed Slot Moermond, gehele dag: Wandelroute Ka- bouterbos; ZIERIKZEE Vissers- dijk 2, 11.00-12.30 uur: Storytrail; BURGH-HAAMSTEDE Natuur- en trampoli necentrum, vanaf 11.00 uur: Plompe Toren Skeltertocht; BURGHSLUIS Passagiersschip de Onrust, 11.00 en 13.45 uur Familie- rondvaart laagwater; ELLEMEET Strand paviljoen Corazon, 10.00-11.00 uur: Strandyoga door Yo- galena; RENESSE Beachclub Perry's, 10.00 uur: Strandyoga Yoga- mundo; Landgoed Slot Moermond, ge hele dag: Wandel route Kabouterbos; Voor veel activiteiten- moet worden gere serveerd. Check vooraf of u nog kunt deelnemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 129