'Mijn rugtas komt uit de containers die het mega- vrachtchip Zoe vorig jaar verloor' gen en zijn weinig romantisch; het zijn vooral kindertekeningen. Bijzonder zijn de twee aangespoelde fles- senbrieven van een en dezelfde Engelsman. Hij schrijft over zijn leven en zoekt contact. Iedere afzender krijgt antwoord, en soms komen afzenders dan langs om hun brief terug te zien. Het is de spanning of hij iets zal vinden die jutten verslavend maakt. ,,De opwin ding die door je lichaam gaat als je in de verte de contouren van iets onbekends ziet liggen. De hoop op een prehistorisch bot, het naambord van een boot, een boei.'' Zijn mooiste vondsten? ,,Een oud stuk mensen schedel. En een linksdraaiende wulk, heel zeldzaam. Een vriend van mij vond zo'n slakkenhuis in 1969. Ik was enorm jaloers. Na veertig jaar zoeken vond ik er ook een, ik was superblij. Inmiddels heb ik er drie.'' Minder idyllisch zijn de vondsten die afkomstig zijn van de megavrachtschip MSC Zoe, dat begin vorig jaar ten noorden van de Waddeneilanden honderden contai ners verloor. De Boer: ,,Heel wat dorpsge noten dragen jassen en schoenen van de Zoe. En een rugzak van het merk Skechers. 5 x Jutten voor beginners De boot naar Schier monnikoog vertrekt vanuit Lauwersoog. De auto mag niet mee. Een stan daardretour kost €14,20, een fiets €8,65. Mond kapje verplicht. Op het eiland is één camping, met alleen ten ten. Alle accommodaties, zoals huisjes, hotels en logeerplekken bij de boer, staan op de site van de VVV, net als alle restau rants, winkels en activitei ten. Kijk, heb ik ook. Ze zaten per drie verpakt. Goeie rugzak, hoor.'' Sinds de wandeling met Thijs de Boer voelt elk strandvondstje bijna als een schat. Want een zwart brokje dat voorheen ge woon 'troep' was, kan inderdaad een stukje ijzer of harde olie zijn, maar ook hout, steenkool of een kogel met roestvorming. Of een brok turf, waarin bij het openbreken nog plantenresten blijken te zitten. Boven dien, waar turf ligt, kun je soms barnsteen vinden - het goud van de zee - want die twee hebben hetzelfde gewicht en gedra gen zich daardoor op de zeebodem en in het water hetzelfde. Met dat jutten heeft Schiermonnikoog er weer een natuurlijke attractie bij. Terwijl er al zoveel waren. Op de Wassermannbun- ker, op de hoogste duintop van het eiland, zie je dat meteen. Behalve de eindeloze stranden en het modderige wad zijn er brede, groene duinen, weiden, loofwoud, naaldbomen. En het is allemaal, behalve de oostkant in het broedseizoen, vrij toegan kelijk. Dat is wennen voor Randstedelijke toeristen, die niet beter weten dan dat dui nen verboden gebied zijn, want bescher ming tegen het water. Op Schiermonnik oog staan vrijwel nergens hekken ofborden met verboden toegang. Dat dreigde ooit te veranderen, want toen het hele eiland in 1989 Nationaal Park werd, vonden de instanties dat daar afrasteringen rond kwetsbare gebieden bij hoorden. 'Die kun je wel plaatsen, maar zodra jullie op de boot naar huis zitten, halen we ze weg', zei den de eilanders. Dat hielp: er is geen meter hek bijgekomen en toch blijven vrijwel alle 1 Uit een omgewoelde zeebodem komen spullen los. Jut daarom een aan tal dagen na een storm. 2 Per locatie verschilt wat een gunstige wind richting is: op Schiermon nikoog zijn dat noord en oost, in Zeeland heb je meer aan zuidwest tot noordwest. 3 Zoek vroeg en bij af gaand tij. Struin langs de lijn tot waar het hoog water de laatste keer is geweest. 4 Neem een touw mee om vondsten te kunnen verslepen, en een zak om afval op te ruimen. 5 Officieel moet je waar devolle vondsten melden bij de gemeente. Praktisch Ook jutten met Thijs? Aanmelden kan aan de VVV-balie of via vvvschiermonnikoog.nl. Meer informatie over Thijs' Schelpenmuseum Paal 14, met veel jutters- vondsten: schelpen- museum.nl. Meedoen met yoga aan zee kan op donder dag en zondag. Kijk op de VVV-agenda. ZATERDAG 22 AUGUSTUS 2020 41

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 121