Zo breed en leeg als op Schiermon nikoog zijn onze stranden nergens. En toch verveel je je er geen moment. Zoekend naar wat de zee op het zand achterlaat, glijden de uren voorbij. ,,Mooi joh, bij laag water is het zand keihard'', zegt gids Thijs de Boer, Schier- monnikoger in hart en nieren, met wie we 's ochtends vroeg aan het jutten zijn. De Boer groeide hier op als zoon van een vuur torenwachter. In de lokale Tox Bar werd hij verliefd op een toerist, met wie hij later trouwde, werd onderwijzer 'aan de over kant'- in Leeuwarden en op Curasao - en keerde terug naar zijn geboortegrond om er gids te worden. Van kinds af aan is jutten zijn passie. Hij wordt er gewoon gelukkig van, zegt hij. Zijn gezicht is één grote glimlach als hij erover vertelt; over de dichte duindoorn waaronder je je vondsten kunt verstoppen om ze later, in het donker, te komen op halen. Over de grootste kans om barnsteen te vinden (bij oostenwind). En over de flessenpost die hij geregeld vindt. In zijn museum, Paal 14, heeft hij een map vol. De brieven komen niet van schipbreukelin- De monniken zijn terug 40 Uit in Nederland Wassermannbunker Paal 14 wonen er weer monniken in grijze pijen op Schier monnikoog. Ze komen uit de abdij Sion, in de buurt van Deventer. Vorig jaar kocht het groepje de herberg Rijsbergen, ooit het woonhuis van de fami lie Von Bernstorff. Het pand wordt momenteel verbouwd en opent begin volgend jaar zijn deuren als klooster en retraite- verblijf. Schiermonnikoog dankt zijn naam aan zijn eerste bewoners: cisterciënzer monniken die er in de 15de eeuw een kloos terboerderij bouw den. Ze droegen grijze (schiere) kleding. In 1580 werd Friesland protestants en vielen alle eigendommen van de ka- tholieken toe aan de Staten van Friesland. Zes- tig jaar later verkocht Friesland het eiland en was het in bezit van achtereenvolgens de families Stachouwer, Banck en de Duitse graaf Von Bernstorff. In 1945 nam de Nederlandse staat het in beslag. Sinds kort

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 120