RECENSIE De hoofdrol voor een slaaf QPURIIlfER I CCQT tekst peter sierksma uuliniJVCn Lttul foto marlies wessels 'Het is absurd om te denken: die oorlog hebben we nu wel gehad' Van Kees Jansma (73) verscheen deze zomer Sneijder, de biografie van voetballer Wesley Sneijder. Ik lees nu Verslonden in mijn jeugdjaren Het boek dat mijn leven heeft veranderd Het boek dat ik wil herlezen Gelachen om JloAda i3"™? De Marokkaans-Amerikaanse Laila Lalami is een groot vertel ler. La Florida (Nieuw Amster dam, €23) vertelt het bijzondere verhaal van een zwarte slaaf aan boord van een Spaanse expedi tie. In een oud reisverslag stuitte Lalima in een bijzin op de aanwezigheid van een Marokkaanse slaaf: 'de vierde is Estebanico, een Arabier van Azemmour'. In 1527 was ont dekkingsreiziger Panfilo de Narvaez met zeshonderd man vertrokken uit Andalusië met de bedoeling het zuiden van de Verenigde Staten te veroveren. Slechts vier van hen overleef den de tocht die acht jaar zou duren: drie Spanjaarden en Es- tebanico. Onthutst was Lalima dat ner gens in de geschiedenis Esteba- nico's verslag was opgetekend, en wel dat van de andere man nen. En daarom deed zij het. Ze schrijft het verhaal van de eer ste zwarte ontdekkingsreiziger en doet dat prachtig. De stijl is die van een oud scheepsverslag, aanvankelijk taai, maar al snel voert het je mee op avontuur op zee en later door het onbekende binnenland. Door verkeerde beslissingen van de expeditie leiders en door honger, koorts en strijd met inheemse stam men sterven steeds meer man nen. De expeditie mislukt, maar Estebanico groeit in zijn rol als ontdekkingsreiziger. Hij sluit vriendschap met de india nen, waardoor de laatste man nen kunnen overleven. Een grotendeels verzonnen verhaal, maar met zoveel kracht geschreven dat het de geschie denis herovert. E.ANNIE PROULX Scheeps berichten Lichter dan ik Martin Bril Lichter dan ik Dido Michielsen ,,Over Isah, een jonge Javaanse vrouw. Eind 19de eeuw ont snapt ze aan het hof van de sultan door in de armen te vluchten van een Nederlandse officier. Deze verwekt bij haar twee dochters om daarna weer 'keurig' naar zijn vrouw in Nederland te vertrekken. Op latere leeftijd gaat Isah op zoek naar haar uit het oog verloren dochters. Een prachtige debuut roman. Aangrijpend, maar ner gens melodramatisch." De Kameleon Hotze de Roos ,,Dé boeken van mijn jeugd. Heerlijk, al die avonturen van de Friese tweeling Hielke en Sietse. De belhamels! Alleen dat woord al, belhamels. Nee, ze zijn echt met niemand te vergelijken, deze - nou, vooruit dan - Sneijder en Van der Vaart avant la lettre.'' De bezetting Lou de Jong ,,Toen ik jong was, waren mijn ouders bijna obsessief bezig met de verwerking van de Tweede Wereldoorlog. Lou de Jong was verplichte kost. De bezetting werd ook op tv uit gezonden. Die serie heeft me gevormd. Nog altijd lees ik veel over de oorlog, ik hoop dat ik niet de enige ben. Het zou ab surd zijn als we na 75 jaar zou den denken: die oorlog, dat hebben we nou wel gehad.'' Scheepsberichten Annie Proulx ,,Ik weet niet of ik dit nu nog zo goed zal vinden als in 1995, toen ik het las. Misschien struikel ik over de lange zin nen en vraag ik me af waarom ik het zo overweldigend vond. Maar ik denk van niet. De manier waarop Proulx Newfoundland beschreef: adembenemend. En dan gaat het ook nog over een afge dankte journalist. Je begrijpt, dat spreekt me ook wel aan.'' De zon schijnt Martin Bril ,,Dit lees ik met een grijns. Niet uitbundig of hardop, meer binnenpret om die droge humor van Bril. Ik was verslaafd aan zijn stukjes in de Volkskrant, die in deze bundel zijn verzameld. Vaak leek het wel of Bril met zijn originaliteit iets van zijn in gewikkelde leven te boven kwam. Dat raakte. Was hij ook niet de uitvinder van het fenomeen 'rokjesdag'? Ja, hoe verzin je zoiets.'' ROMAN Laila Lalami —Maaike Lange 3 IpWENiusr ROMAN Winnaar Pulitzer Prize en National Book Award ZATERDAG 22 AUGUSTUS 2020 33

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 113