'Ze brak met de twee dingen die mijn vader het belangrijkst vond' RECENSIE Weg met Canada's brave imago 'vrije' leven. Er volgden moeilijke jaren waarin altijd wel iets aan de hand was, zegt Koelewijn. Maar meer dan van haar moe ders paniektelefoontjes over angstaanvallen of een vermeend hartinfarct had ze last van haar slachtofferschap. ,,Het erbij laten zit ten, de apathie, dat verdroeg ik slecht.'' Toch vergeeft ze haar alles. ,,Ik weet zeker dat ze haar best heeft gedaan, vooral toen ze jong was. Dat ze het heel graag wilde, een leven met ons, en het echt geprobeerd heeft. Ze kón het gewoon niet. En nogmaals, ik heb als klein meisje genoeg moederliefde gehad om er onbeschadigd uit te komen. Nee, ik heb er géén last van!'' Ze lacht: ,,Dat had ik iets minder stellig moeten zeggen, dan was het overtuigender geweest.'' ,,Hij was tiranniek en eigengereid, maar de laatste tien jaar kon ik goed met hem pra ten. Als ik vroeg naar zijn eigen dominante aandeel in zijn huwelijk, dan daalde dat wel bij hem in. Maar de volgende dag was-ie het gewoon weer vergeten. Wat moest hij ook? Als ik er nu over praat, heb ik er geen ver driet van. Ik moet er zelfs om lachen. Dat bijna uitgestorven menstype is toch feno menaal? Het is mede dankzij zijn karakter eigenschappen dat hij tot het allerlaatst op zijn scootmobiel door de stad reed, blind en wel. En ons zo wist te manipuleren dat we nog met hem naar Parijs gingen. Al heb ik dat laatste vooral volgehouden door te ob serveren. Daarom ook dit boek: door over mijn ouders te schrijven als personages, creëer ik afstand en kan ik de gebeurtenis sen duiden.'' De laatste jaren voor zijn dood sprak Koele- wijn ook veel met haar vader over het gere formeerde geloof. Voor hem was dat geen kwestie van gevoel, maar van verstand, al leidde dat soms tot twijfel. Want is Jezus nu wel of niet echt opgestaan uit de dood? ,,Hij geloofde het niet, maar kon er ook geen af scheid van nemen. Dan zou hij alles ontken nen waarvoor hij had geleefd. Daarom vond hij het ook zo vreselijk dat zijn vrouw brak met het geloof en daarna met hun huwelijk: de twee dingen die hij het allerbelangrijkst vond en waarmee ze hem het hardst trof. Zelfs toen ze was vergeten dat ze waren ge scheiden en ze weer min of meer samen waren, bleef hij het haar kwalijk nemen.'' Als kind deed Koelewijn, net als haar moe der, alsof ze in God geloofde. Elke zondag werd ze tweemaal daags naar de kerk ge sleept. „Stomvervelend was dat, maar ik vond zingen leuk en heb daar goed leren noten lezen. Rond mijn 13de ging ik niet meer. Toen ik doorkreeg dat mijn vader daar niks tegen kon doen, was zijn macht over mij voorbij. Maar ik vind het geloof nog wel een interessant cultuurverschijn sel.'' ,,Dat zag ik gaandeweg in. Ook na de schei ding hebben ze elkaar nooit echt losgelaten. Hij bleef zich verantwoordelijk voelen en kon heel verliefd doen. De laatste jaren ging hij elke dag naar haar kamer, waar mijn moeder trouw bij de deur stond. Daar wachtte ze, net als de andere bewoners met dementie. Maar zij was de enige die werd opgehaald.'' De stripreportages van journa list Joe Sacco staan in toon aangevende media als Time en The Guardian. Voor eerdere boe ken ontving hij al diverse prij zen. Waar hij tot nu toe vooral verslag deed van brandhaarden als het Israëlisch-Palestijnse conflict en de Joegoslavische burgeroorlog, doet hij in Terug aan het land (Concertobooks, €30) verslag van de dagelijkse worsteling van de oorspronke lijke inwoners van Canada, de Dene. Hun strijd om zelf beschikking blijkt fascinerend. Canada heeft een braaf imago, maar daar brengt Sacco met zijn boek verandering in. Hij vertelt over hoe het land tot halverwege de jaren 90 van de 20ste eeuw nog een agressief assimilatieprogramma voor de inheemse bewoners kende. Onder het mom van 'recht op scholing' werden kinderen uit dunbevolkte gebieden in het noorden bij hun ouders weg gehaald en in christelijke inter naten ondergebracht. Sacco interviewde tientallen personen, van politici tot ge wone mensen. Ze vertellen over onderlinge ruzies, over wijd verbreide alcoholverslaving en kindermisbruik. Maar bovenal is Terug aan het land een verhaal geworden over een cultuur die langzaam uitsterft omdat - zo als op veel plaatsen in de wereld - de oliewinning iedereen ver andert. Uiteindelijk willen ook de Dene in de Canadese Nor thern Territories zich liever ver voeren per sneeuwscooter dan per hondenslee. Daarmee staat hun verhaal symbool voor dat van veel natuurvolken. 32 Lezen Je vader beschrijf je als bij vlagen tiran niek, iemand die het liefst zichzelf hoort spreken. Het is soms moeilijk geen he kel aan hem te krijgen. Ondanks alles hield je vader veel van je moeder, schrijf je. Fresia's voor mevrouw Brak verschijnt bij Van Oorschot (€22,50). GRAPHIC NOVEL Joe Sacco Terug aan het land —Hans van Soest

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 112