'Haar depressie lijkt ongemerkt te zijn overgegaan in dementie' gevolg dat ook geen van de kinderen van haar hield. Behalve ik, een beetje.'' ,,Ik denk dat ik meer goede herinneringen aan mijn moeder heb. Ze ging met me naar de bibliotheek, las me voor uit Annie M.G. Schmidt, kriebelde in mijn nek als we bij de kerkdienst zaten. Ik was dan ook een braaf, blijmoedig meisje - misschien was dat mijn strategie. Maar kennelijk heb ik als enige ge noeg liefde van haar gehad om dat terug te kunnen geven toen ze oud was.'' Dat Renske uit een liefdeloos gezin kwam, zou veel kunnen verklaren. Oma Brak had verwarde periodes waarin ze in haar nacht pon op blote voeten langs het Amserdamse IJ zwierf. Maar hoewel de depressie gene tisch kan zijn, blijft haar moeder een raad sel, zegt Koelewijn. ,,Ik heb het er nog vaak over met mijn zusje Rinskje. Wat was er nou met haar? De laatste jaren was ze hele maal stil, er was nauwelijks contact met haar te krijgen. Waarom begon het in haar te kantelen? We weten het niet; ik kan al leen beschrijven wat we zagen.'' Wat ze zag: een labiele vrouw, getrouwd met een heel overheersende man, die te veel kinderen kreeg voor haar psychische gezondheid. Al met al een voedingsbodem voor depressie, die misschien ongemerkt is overgegaan in dementie. Koelewijn: ,,Dat los je niet op met medicijnen. En al hele maal niet met elektroshocks - die deden haar meer kwaad dan goed. Tragisch. Ik blijf het heel zielig voor haar vinden.'' ,,Rinskje is twaalf jaar jonger dan ik - ik was al uit huis toen het echt misliep. De drank, de hysterische buien, zij heeft het allemaal van dichtbij gezien. Het was niet tegen haar gericht, maar ze werd wel verwaarloosd. Mijn vader deed enorm zijn best dat op te vangen: hij nam haar mee naar zwemles, leerde haar de tafels, kookte het eten. En Rinskje was vaak bij mij en onze oudste zus. Ik ben zelfs verhuisd om bij haar en mijn ouders in de buurt te zijn. Ik voelde me verantwoordelijk.'' Op haar 67ste ging Renske alsnog weg bij echtgenoot Wim. Maar wat leek op een daad van verzet, was meer een halfslachtige poging, zegt Koelewijn. De rolverdeling van sterke man en afhankelijke vrouw was ook na haar vertrek niet te doorkruisen. Het heft in eigen hand nemen, ze deed het zo genaamd: veel verder dan drinken, dolen en in bed liggen kwam ze niet in haar nieuwe Waarom jij wel? Maar voor jullie was het ook zielig, zegt je zusje fijntjes in je boek. ZATERDAG 22 AUGUSTUS 2020 31

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 111