De nieuwe historische roman van Arthur Japin Belagen parlementariër Omtzigt is 'onbeschoft' 10 NIEUWS 23, INTERVIEW HISTORICUS PIET EMMER^ Piet Emmer is de kop van Jut bij nogal wat Black Lives Matter- sympathisanten. De historicus vindt dat ten onrechte wordt gedaan alsof het slavernijverleden de oorzaak is van alle racismeproblemen. ,,We moeten niet de Verenigde Staten kopiëren.'' istoricus Piet Emmer (75) schreef twintig jaar geleden het standaardwerk Geschiedenis van de Nederlandse slavenhandel. Collega-historici ver wijten hem daarin de ernst van de slavenhandel en de rol van Nederland te bagatelliseren. Zelf verwijt hij zijn tegenstanders juist 'activistisch' om te gaan met geschiedenis. „Daardoor is er geen ruimte meer voor nu ance in het huidige racismedebat", zegt hij. „Geschiedenis is als wetenschap - meer dan bij voorbeeld wiskunde - gevoelig voor modegril len. Zo waren er veel historici die het commu nisme ophemelden, terwijl toch duidelijk is dat dat tot vreselijke dingen heeft geleid. Dat zie je nu ook in het debat over slavernij en racisme: er wordt selectief met feiten omgegaan.'' ,,Ik begrijp dat het erop lijkt dat ik dingen baga telliseer. Maar dat is niet zo. Alleen ben je al snel fout als je niet in elke zin benadrukt dat de sla vernij verschrikkelijk was. Natuurlijk was het dat, daarvoor hoef je niet te hebben gestudeerd. Als historicus ben je er niet om morele oordelen te vellen, maar om dingen in perspectief te zet ten zodat je de geschiedenis beter begrijpt. En om te snappen waarom Europeanen zich met slavenhandel inlieten, is het dus belangrijk te kijken hoe er in Europa in die tijd tegen onvrije arbeid werd aangekeken. Veel Engelse mijnwer kers waren bijvoorbeeld min of meer eigendom van de eigenaar van de mijn. Wie geen werk had, kon als landloper gedwongen worden el ders te werken, net als weeskinderen en strafge- vangenen, desnoods in een verre kolonie. En de omstandigheden waaronder veel volwassenen en kinderen hier tot in de 19de eeuw moesten leven, waren echt niet altijd beter dan die van slaven in Suriname en op de Antillen.'' ,,Ik stel het een niet gelijk aan het ander, ik pro beer alleen dingen inzichtelijk te maken. Hoe kon het dat een continent dat slavernij had afge zworen, het wel accepteerde dat slaven in an- dere landen werden gehouden? Daarbij moet je vergelijken. Toen ik onderzoek deed naar hoe veel ruimte slaven hadden tijdens het vervoer op slavenschepen, vergeleek ik dat met vrije mi granten uit die tijd en met de ruimte die wij nu hebben in een vliegtuig, economy class. Ieder een weet hoe krap dat is. Ik zei erbij: maar wij zijn na een paar uur weer uit het vliegtuig, ter wijl slaven zes weken in vaak tropische tempe raturen op zo'n kleine ruimte zaten. Toch ver weten mijn critici mij dat ik slavernij gelijk stelde aan een vakantiereis. Onzin. Op schepen met Europese landverhuizers was de ruimte per persoon trouwens soms nog krapper. Overigens waren er ook toen al dominees in Zeeland die zich keerden tegen de slavernij. Maar door an deren werd de slavernij goedgepraat met een verwijzing naar het Bijbelboek Genesis, waarin Noachs zoon Cham werd gestraft en voortaan zijn broers moest dienen. Cham zou donkerder zijn geweest dan zijn broers.'' ,,Om een beter beeld te kunnen krijgen van wat er écht gebeurd is vroeger. Bijvoorbeeld: na de oorlog had iedereen het gevoel dat we ons fel hadden verzet tegen de Duitse Jodenvervolging. Totdat iemand eens ging vergelijken hoeveel jo den er na de oorlog eigenlijk nog in leven waren en dat vergeleek met andere bezette landen. Toen bleek dat er nergens zo'n groot percentage joden is vermoord als hier. Dat zegt iets over Arthur Japin De CDA'er werd eergisteren van dichtbij aangeraakt en toege schreeuwd door mensen die boos zijn vanwege het coronabeleid van het kabinet. De demonstran ten kwamen ook hardhandig in aanraking met handhavers. De premier nam het op voor de politieagenten. ,,De politie in Ne derland is geweldig, ze zijn goed opgeleid en hebben ervaring. Ze verschijnen bij gevaar en onrust voor ons in het veld. Ik heb daar onbeperkt respect voor.'' Volgens Rutte moeten we ons keren tegen geweld in iedere vorm. ,,Je mag best kritiek hebben, maar dege nen die Omtzigt belaagden zijn onbeschoft en onopgevoed." Volgens een woordvoerster noemt de Kamervoorzitter de be laging van Omtzigt 'onbeschoft en onacceptabel'. Op beelden van het treffen is te horen dat Omtzigt verwensingen naar zijn hoofd ge slingerd krijgt als: 'Ik zal je dood slaan, mongool'. Dat leidde tot de aangifte bij de politie. ,,Het in on gelooflijk schandalig wat daar is gebeurd", aldus Arib. Arthur Japin zaterdag 22 augustus 2020 'Er is geen ruimte voor nuance in het racismedebat' Hans van Soest U wordt zelf verweten de geschiedenis te verdraaien om de rol van Nederland in de sla venhandel te verfraaien. Vorige week nog in deze krant door uw collega Karwan Fatah- Black. Begrijpt u dat? Slavernij is toch niet hetzelfde als armoede? Waarom is vergelijken zo belangrijk? LIBRIS h Mrs. Degas Parijs, 1912. Edgar Degas, de schilder, is blind geworden. Een vrouw helpt hem zijn archieven te ordenen, echter zij is niet diegene wie zij beweert te zijn en in het geheim brengt zij verslag uit, waarbij zij Degas' herinnering wekt aan de liefde van zijn leven: zijn blind geworden nichtje Estelle. Degas probeert Estelle's gezicht te vangen in een allerlaatste wassen beeld. Maar hoe vind je een gezicht terug dat je bent vergeten? Gebonden 99 7*24\ Boeken bestellen bij je lokale boekhandel - via Libris.nl. Geen bezorgkosten voor boek- vuuly bestellingen vanaf €15,00. Kijk voor een Libris of BIz.-boekhandel in de buurt op Libris.nl DEN HAAG Premier Rutte vindt het onacceptabel dat de monstranten donderdag op het Plein in Den Haag parlementa riër Pieter Omtzigt hebben be laagd. Kamervoorzitter Arib heeft zelfs aangifte gedaan van het incident.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10