KATTENKWAAD Jarig! Het begon allemaal in 1945 met Pippi Lang- strump, het eerste deel in wat een driedelige serie over Pippi zou worden. Auteur Astrid Lindgren (1907-2002) bedacht het grappige, onverschrokken meisje toen ze haar zieke dochter Karin een ver haaltje wilde vertellen. Het boek, in 77 talen vertaald, werd een instant succes en was zijn tijd ver vooruit. Lindgren was pleit bezor ger van de anti-autoritaire opvoeding, waarvan Pippi de belichaming is. De meeste Nederlanders maakten kennis met haar toen in 1972 de tv-serie werd uitgezonden (nadat in 1969 een eerste deeltje te zien was). Ter gelegenheid van haar 75ste verjaardag ver scheen Pippi Langkous is jarig, in Nederland op de markt gebracht door uit geverij Ploegsma. De uit gave is onderdeel van de internationale campagne voor ontheemde kinderen, waarbij wordt samenge werkt met Save the Chil dren Nederland. Later dit jaar verschijnt een heruit gave van Pippi en de dan sende kerstboom; het manuscript daarvan werd ontdekt na het overlijden van Astrid Lindgren. WANDA DE KANTER (61) longarts Waar zag u de serie? „Tussen 1969 en 1971 woonden we in Soedan, en kwamen we een keer per twee jaar naar Neder land. Tijdens dat verlof ging ik voor Pippi zitten, samen met mijn broer en ouders. Pippi en later Avro's Toppop, dat was het enige dat ik zag.'' Welke eigenschap van Pippi had u willen heb ben? ,,Ik ben een soort van jaloers op haar nooit aflatende stralende glim lach. Op haar mentaliteit van 'die niet waagt, die nietwint'. En op haar ongevoeligheid voor autoriteit." Lijkt u op haar? „Vanaf mijn 12de zat ik alleen op kostschool in Nederland, zonder ouders. Zij bleven in het oerwoud van Borneo, en daar had ik een sterk Pippi Langkous-gevoel bij. Grappig: mijn geboor tedatum is dezelfde als die van Inger Nilsson, de actrice die Pippi speelde, 4 mei 1959. Mijn dochter Froukje heeft als bijnaam Pippie/ Pipje. Zij gaat met haar vriendin en dochter Jipke wonen in ecodorp Hazelhoeve, naast Bol derburen. Dat zijn ook namen van plekken uit de boeken van Astrid Lindgren.'' Wat is u bijgebleven? ,,Dat er geen ouders in de buurt waren, dat zij in een heel groot romantisch huis woonde met een paard en aapje en dat zij twee hartsvrien den had. En dat ik de na- synchronisatie lelijk vond klinken. Onecht. Annika en Tommy hadden vreemde, schrille stem men. Ik denk dat je ook af en toe zag dat beeld en geluid niet met elkaar klopten, en dat het daar om onnatuurlijk over kwam." Wat maakte de meeste indruk? ,,Haar onverwoestbaar positieve houding. Ze was altijd in voor iets leuks, zat vol kattenkwaad, maar nooit ten koste van anderen. Ook mooi: haar autonomie en absolute drang naar vrijheid.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 100