8 NIEUWS In de klopjacht op de dan nog voortvluchtige Ridouan Taghi ontvangt de geheime dienst van de politie in juni 2019 een opmerkelijke tip: advocaat Nico Meijering zou naar Dubai vliegen om Taghi te ontmoeten. Het is de start van een hoogst ongebruikelijke politieoperatie. Een reconstructie. MARENGO POLITIEONDERZOEK - Maart 2018. De moord op Reduan B. komt als een schok voor Nederland. Een week nadat het Openbaar Ministerie Nabil B. als kroongetuige heeft gepre senteerd in het liquidatieproces Ma rengo, wordt zijn onschuldige broer overrompeld door een huurmoorde naar. De brute moord is tegelijk een oorlogsverklaring aan de Nederlandse politie. Die heeft maar één verdachte op het oog: de voortvluchtige Ridouan Taghi, over wie Nabil B. tientallen be lastende verklaringen heeft afgelegd. Vanaf dat moment is Taghi staatsvij and nummer één, die koste wat kost ge pakt moet worden. Met een lange liquidatiereeks heeft Ridouan Taghi volgens het Openbaar Ministerie de bakens in de onderwereld verzet. Hij wordt inmiddels verdacht van zes onderwereldmoorden en nog een aantal mislukte moordpogingen. De achtergrond van deze bloeddorst is een strijd om de macht in de internatio nale cocaïnehandel. Taghi, in 1977 gebo ren in Marokko, maar als kind met zijn familie verhuisd naar het Utrechtse Vianen, groeit aan het begin van dit de cennium uit tot één van de grotere co caïnehandelaren. Dat alles buiten het zicht van politie en justitie. Tot enkele jaren geleden is Taghi een totale onbe kende voor de opsporingsdiensten. Uitleveringsverdrag Daar komt begin 2017 verandering in, wanneer Nabil B. uit de organisatie van Taghi overloopt naar justitie. In maart 2018 wordt hij gepresenteerd als kroon getuige en worden Ridouan Taghi en zijn rechterhand Saïd Razzouki in één klap uit de anonimiteit gehaald. Zij worden, mede op basis van de tiental len verklaringen van B., op de interna tionale opsporingslijst geplaatst. De maatschappelijke verontwaardi ging over de moord op Reduan B. zet het politieteam dat op Taghi jaagt onder grote druk. Taghi, en in diens kielzog Saïd Razzouki, móeten worden opge spoord. Maar waar verschuilt de topcri mineel zich? Bij het OM is bekend dat hij zich in 2009 heeft laten uitschrijven bij de burgerlijke stand, met als reden dat hij zich in Marokko zou vestigen. Veel informatie komt uit honderddui zenden chatberichten die de politie heeft kunnen ontsleutelen. Al snel ko men er locaties in beeld, zoals een villa aan de Marokkaanse kust bij Cabo Ne gro, in de buurt van de kuststad Té- touan. Naarmate het onderzoek vordert, komt steeds nadrukkelijker Dubai in het vizier. Het schiereiland in de Perzi sche Golf is de afgelopen jaren uitge groeid tot een luxe toevluchtsoord voor criminelen. Het klimaat is er goed, de oliedollars klotsen er tegen de plinten en belangrijker nog: het emiraat kent geen uitleveringsverdrag met Neder land. Door de informatie uit de chatge- sprekken, maar ook door afgeluisterde telefoongesprekken van Taghi's familie leden, is de politie ervan overtuigd dat Taghi zich in de Golfstaat schuilhoudt. De grote vraag blijft: waar predes? Taghi is niet de enige man in Dubai die wordt geassocieerd met de top van de drugshandel. De Amerikaanse op sporingsdienst DEA rapporteert in 2017 over het huwelijk van Daniel Kinahan, de zoon van één van Europa's grootste drugshandelaren ooit. Van Daniel wordt aangenomen dat hij de organisa tie van zijn vader Chrissy heeft over genomen. In het exclusieve hotel Burj Al Arab zien de DEA-agenten dat de top van de misdaadwereld bij het aansnijden van de taart aanwezig is. Onder hen ook de voortvluchtige Italiaan Raffaele Imperiale, die eerder fortuin maakte in de Amsterdamse onderwereld. Tip Diezelfde DEA meldt later aan de Nederlandse politie dat Kinahan, Im periale en Ridouan Taghi samenwer ken aan drugstransporten. Een poli tiebron bevestigt in 2019 aan deze krant dat in de jacht op Taghi alle vingers wijzen naar Dubai. ,,Taghi zit daar zeer waarschijnlijk, maar vrijdag 21 augustus 2020 GO UlLkUiUUUMUHMMaa 2 !ra*alTH.ikJi»IUrfUNbMKU UBBHmmBQnjBDBUUu^ B -• Yelle Tieleman en Koen Voskuil Amsterdam Hoe de politie twee advocaten tot in Dubai liet schaduwen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8