f j jp ,it A 16 ZEELAND FOTO-EXPOSITIE Duizenden Nederlanders spelen als hobby de geschiedenis na. Ook deze zogeheten re- enactors merken de beperkingen van corona, juist nu 75 jaar bevrijding gevierd zou worden. Ze vervullen hun historische rol nu maar thuis. Menno Bausch fotografeerde ze. Het resultaat is te zien in Renswoude. at hadden ze dit jaar graag nage speeld hoe het was: de bevrij ding van Neder land, 75 jaar geleden. Maar het zat er door corona allemaal niet in. Reden voor de Zeister fotograaf Menno Bausch (49) zogenaamde re-enactors thuis op te zoeken en hen als historische figuren in een eigentijdse setting vast te leggen. Bausch snapt het als geen ander: in het dagelijks leven is hij foto graaf, met een eigen winkel aan de Weeshuislaan in Zeist. Maar in zijn vrije tijd kruipt hij in de huid van een Amerikaanse oorlogsfoto graaf: hij is re-enactor. Er zijn er duizenden van in Ne derland. Ze hebben gemeen dat ze de geschiedenis naspelen. En de genen die zich daarbij specialise ren in de Tweede Wereldoorlog en de bevrijding, hadden dit jaar hun hart kunnen ophalen. Normandië Zoals Bausch dat vorige zomer nog zelf deed toen hij werd gevraagd naar Normandië in Frankrijk te komen om daar drie dagen mee te doen aan Save the Breakout, een groot evenement waarbij een deel van de invasie werd nagespeeld. Corona gooide dit jaar roet in het eten: alle festiviteiten rond de viering van 75 jaar bevrijding wer den afgelast en daarmee ook de zo waardevolle ontmoetingen tussen re-enactors,,Ik las op Facebook hoe de evenementen werden gemist. De ontmoetingen, de trainingen. De meeste mensen in het wereldje kennen elkaar, niemand zag elkaar meer'', zegt Bausch. ,,Wat kan ik daarmee?, vroeg ik mezelf af.'' Heel serieus Het antwoord werd een fotoserie, gemaakt bij mensen thuis. Want daar stond hun hobby, hun le vensstijl niet stil. ,,De meeste mensen zijn heel serieus met hun hobby bezig. Ze hebben zich de af gelopen tijd verder ingeleefd in die tijd en in hun karakter. Ze hebben hun collectie uitgebreid of histori sche voertuigen onderhouden. Ik trof een veldradio aan die in de schuur uit elkaar lag om aan te worden gewerkt, een jeep waaraan werd geklust..." Historie aan huis leverde bijzon dere foto's op, die in het nieuwe Grebbelinie-bezoekerscentrum in Renswoude te zien zijn. Ikea ,,Een Britse Airborne-soldaat die uit het raam van de eerste verdie ping van zijn huis springt, een Duitse soldaat die zijn kledingkast exact conform de regels heeft in gedeeld, maar dan wel een kast van Ikea", zegt Bausch lachend. ,,Of een koppel dat doet alsof het terugkomt van het front. Ze zien er allebei uit zoals toen, maar staan wel op de oprit van een modern huis met een auto van nu." De eerste reacties op de ten toonstelling zijn lovend. ,,Ik trof een opa en oma die er zelfs een spel van hebben gemaakt voor hun kleinkinderen. Ze moesten uitzoe ken wat er niet klopte aan de fo to's. Een computer in beeld? Nee, dat was er nog niet in de Tweede Wereldoorlog." Een opa en oma hebben er een spel van gemaakt voor hun kleinkinderen Zelf heeft Bausch zich de afgelo pen tijd ook niet meer getransfor meerd tot de oorlogsfotograaf die hij soms is. Nou ja, één keer, voor de opening van zijn tentoonstel ling. ,,Geen pretje met deze warmte, maar in de tentoonstel lingsruimte zelf is er gelukkig airco." -b, vrijdag 21 augustus 2020 VL Re-enactors spelen de bevrijding nu maar thuis na Maaike Kooistra Renswoude W ▲Op verkenning: wat doen de buren? Sluipschutter in zijn eigen tuin. fotos menno bausch - Menno Bausch, fotograaf De foto's van Menno Bausch zijn tot en met 5 september te zien in een tentoonstelling in het nieuwe Grebbelinie-bezoekerscentrum op Fort aan de Buursteeg in Rens woude. ▲Thuiskomst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 55