4 Een jaar nadat Tjeerd de Groot (D66) voorstelde om de veestapel te halveren, zit het stikstofdossier muurvast. De boeren winnen elke slag in de strijd tegen landbouw- maatregelen. Winnen ze de oorlog? STIKSTOFDOSSIER ACTIEVOEREN trijders. The world is yours: de voermaatre- I gel is van ta fel!'' Aan spierballen- taal geen gebrek bij Farmers De fence Force (FDF). Voorman Mark van den Oever en zijn bestuur be dankten woensdag uitgebreid hun 'strijders' voor alle acties tegen de omstreden maatregel van land bouwminister Carola Schouten. Afgelopen maand stoomden de trekkers opnieuw op richting Den Haag en het RIVM-hoofdkwartier in De Bilt om de beleidsmakers te weerhouden van een verplicht eiwitarm dieet voor melkkoeien. De relatie tussen Schouten en de FDF was al niet best, maar volgens Van den Oever was de veevoer- maatregel de bekende druppel. Hij eist haar vertrek. ,,Zij smeet het genereuze aanbod van dertien be langenbehartigers, verenigd in het Landbouw Collectief, in ons ge zicht terug. We willen wel mee denken, maar dan is het wel cruci aal dat boeren zelf de keuzes kun nen maken die het beste bij hun bedrijfsvoering passen.'' FDF vindt dat Schouten heeft la ten zien niet geschikt te zijn voor haar job. ,,Als je onze uitgestoken hand zo afslaat, ben je ongeschikt. Geen veren voor Schouten, maar een rubberen laars.'' De harde woorden zijn teke nend voor de polarisatie tussen overheid en agrarische sector. In gezet door de uitspraak van de Raad van State, vorig jaar mei, die rigoureus een streep zette door het Nederlandse stikstofbeleid. Om te voorkomen dat onder meer de (wegen)bouw stil komt te liggen, moet het kabinet werk maken van stikstofreductie. Daarbij is de landbouwsector, verantwoordelijk voor ruim 40 procent van de uit stoot, nadrukkelijk in beeld. Boeren voelden de bui al hangen en vreesden nieuwe regelgeving. Het pleidooi van D66-Kamerlid Tjeerd de Groot, die een jaar gele den in deze krant pleitte voor een halvering van de veestapel, werkte vervolgens als een rode lap op een stier. Het Haagse Malieveld stroomde vol op 1 oktober. Joris Wisse, fruitteler uit Zee land, was erbij. Wisse is geen man die snel op de barricades gaat, maar de uitspraken van De Groot wekten ook bij hem woede op. ,,Een gevoel van 'tot hier en niet verder.' Ik voelde die dag echt ver broedering. Natuurlijk moet de agrarische sector bijdragen aan re ductie van stikstof, maar als een politicus van een coalitiepartij vervolgens roept dat de helft van onze dieren weg moet? Tja, dan kom je voor elkaar op.'' D66'er De Groot heeft geen spijt van het interview. ,,Ik sta nog steeds achter elke zin in dat arti kel'', zegt hij. ,,Het was heel genu anceerd.'' Het interview leidde tot woedende reacties en dreigemen ten aan zijn adres. ,,Dat hoort he laas bij dit vak. Maar ik vind het niet normaal. Iedereen moet ge woon z'n werk kunnen doen.'' Het afgelopen jaar slaagde de FDF er regelmatig in de publieke opinie te domineren. Soms ging het er daarbij nogal grof aan toe. Voorman Van den Oever vergeleek de overheidsaanpak van boeren met de Jodenvervolging. In juni deed een voorstel om demon- Het stikstof probleem schuift door naar de formatie na de verkiezingen stranten bij een Vion-slachterij ('vegagekkies') naar hun huizen te volgen, stof opwaaien. En vorige week nog lekte het plan uit om Kamerleden thuis met een be zoekje te vereren. Je kunt ervan vinden wat je wilt, maar het lijkt wel effectief. Het af blazen van de voermaatregel is - in elk geval in de beeldvorming - weer een succes voor het felle boe renprotest. Jaco Geurts, Kamerlid voor 'boe renpartij' CDA, ziet dat anders. Het is niet aan het boerenprotest te danken dat de maatregel niet doorgaat, zegt hij. Volgens hem was het intrekken van de maatre gel 'de enige juiste oplossing'. ,,Feiten, dialoog en gezond boe renverstand hebben de doorslag gegeven'', aldus Geurts. ,,Met overal keihard 'nee' tegen roepen, krijg je geen succes." Ook zijn collega De Groot (D66) zegt niet rouwig te zijn om het in trekken van het plan. ,,Ik laat daar geen traan om. Ik was nooit fan van die maatregel, omdat het niets te maken heeft met inkrimping van de veestapel of stappen rich ting een kringlooplandbouw.'' De vraag is wat er dan wél ge beurt. De Tweede Kamerverkie zingen zijn al in maart. Haagse bronnen zeggen dat de landbouw sector de komende zeven maan den niet hoeft te vrezen voor nieuwe, ingrijpende maatregelen. Coalitiepartijen CDA en VVD wil len de boeren niet nóg meer in het harnas jagen, zo klinkt het. ,,Het stikstofprobleem schuift door naar de formatie'', aldus een bron. ,,Daar moet de nieuwe coalitie grote stappen gaan zetten.'' Het versterkt het beeld van een weifelende overheid. Ook De Groot vindt dat minister Schouten te weinig haast maakt. Maar tege lijk, zegt hij, is het beeld dat de co alitie het stikstofprobleem onder druk van de felle protesten voor zich uitschuift, onterecht. ,,Voor het eerst in twintig jaar is er inge grepen in de varkenssector'', zegt hij. ,,En niet zo'n beetje ook. Zo'n 10 procent van de varkensstapel verdwijnt. Daar hebben ook CDA en VVD hun handtekening onder gezet. Zij hebben er ook voor gete kend dat de stikstofuitstoot in de melkveehouderij fors omlaag gaat.'' Hij zegt niet rouwig te zijn om Uiteindelijk heb je de door FDF vervloekte overheid toch nodig de boerenprotesten die ons land al een jaar in de greep houden. ,,De protesten hebben ertoe bijgedra gen dat de toekomst van de land bouw hoger op de politieke agenda is gekomen. Dat is echt wel een goede zaak. Het was heel lang pap pen en nathouden, nu hébben we 9 september 2019 13 mei 2019 1 oktober 2019 29 mei 2019 vrijdag 21 augustus 2020 GO Boeren hebben hun zin, maar Sanne Schelfaut Peter Winterman Den Haag - Haagse bron - Joris Wisse, fruitteler FOTO MARCO OKHUIZEN Groot boerenprotest op het Malieveld in Den Haag tegen het overheidsbeleid. foto anp M D66-Kamerlid Tjeerd de Groot: „Halveer de veestapel.'' a Boeren dringen in Groningen het provinciehuis binnen. foto anp De bezetting van een varkensstal in Boxtel is aanleiding voor de op richting van FDF. foto anp Ministers Ollongren en Schouten in een debat na de 'stikstofuitspraak' van de Raad van State.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4