Politie maakt inhaalslag Aantal WW'ers daalt in Zeeland Man (29) overleden na val uit Scheldekraan Rustgevend 2 Veelplegers zijn vandaag de dag geen winkeldieven, maar internetcriminelen. Dat baart vertrekkend politiechef Hanneke Ekelmans grote zorgen. De politie moet daar volgens haar dan ook rap op inspelen. HANNEKE EKELMANS POLITIECHEF Commentaar Het overkomt bijna iedereen. Dan krijg je weer zo'n mailtje met 'Let op, uw bankpas is verouderd. Ga naar...' Als cri minelen maar genoeg van dit soort visjes uitgooien, van gen ze wat. Deze oplichting neemt grote vormen aan. Eerder deze week werden in Nederland twee mensen aangehouden die ouderen zouden hebben getild voor vier miljoen euro. Tot honderdduizend euro per slachtoffer. Vroeger waren winkeldie ven de typische veelplegers. Nu zijn het de criminelen die op internet werken. Tot nu toe lukt het niet cybercrime echt de kop in te druk ken. Daarom maakt de politie in Zeeland en West-Brabant zes tig rechercheurs vrij. Dat belooft wat. Wellicht helpt deze on- line-eenheid de hele politie zich wat gemakkelijker te bewegen in de achterafsteegjes van het internet. Daar gaat veel meer om dan het plunderen van bankrekeningen. Politiechef Han- neke Ekelmans vertelt in de PZC hoe haar mensen dankzij on derschepte online informatie onderzoek kunnen doen naar co caïnehandel via de haven van Vlissingen. De politie moet overal op straat zijn en veel mensen spre ken. Dat was zo en dat blijft zo. Ekelmans wil dat haar mensen binnenkort ook zeer goed thuis zijn in de online wereld. Ekel mans vertrekt naar de Nationale Politie, maar zij laat haar re gionale eenheid achter in een voortrekkersrol bij de aanpak van online-misdaad. Dit is een goed begin van de inhaalslag die de politie dringend moet maken. Stevig bemande online-eenheid Zeeland en West-Brabant dringend nodig voor aanpak cybercrime GOES Het aantal Zeeuwen met een WW-uitkering daalt weer. In juli nam het aantal WW'ers met 130 af tot 5060. Vooral jongeren stro men uit, blijkt uit cijfers van uitke ringsinstantie UWV. Er zitten nu nog 620 jongeren in de WW, 90 minder dan juni. Dat wil niet zeggen dat alle uitge stroomde jongeren aan de slag zijn gegaan, ook al was er in juli volop seizoenswerk in de horeca, toe risme en detailhandel. Door hun korte arbeidsverleden hebben jon geren (tot 27 jaar) dikwijls maar recht op drie maanden WW. Daarna eindigt hun uitkering en stromen ze uit. In juli waren dat er 190. Met 5060 Zeeuwen in de WW bedraagt de werkloosheid nu 2,5 procent van de beroepsbevolking. Dat is lager dan het landelijke ge- ALMANAK Een boek lezen, schaapjes tellen, nog maar eens de herhaling van een talkshow bekeken... Die in woner van Kapelle had werke lijk alles geprobeerd om zijn sombere gedachten opzij te zet ten om de slaap te kunnen vat ten. Ten langen leste besloot hij op middelde dat nu op 3,2 procent ligt. In Nederland hebben nu 300.800 mensen een WW-uitkering. Dat is nagenoeg gelijk aan de cijfers van juni. Licht herstel arbeidsmarkt De Zeeuwse arbeidsmarkt herstelt zich voorzichtig. Het aantal online vacatures laat in vergelijking met het begin van 2020 een licht herstel zien. Uit een eerste verkenning van UWV sinds de coronacrisis blijkt dat er nog altijd beroepen met kan sen zijn. Met stip op één staat de zorg, gevolgd door het onderwijs, de overheid (beleidsmedewerkers ruimtelijke ordening en milieu) en de ict-sector. Ook in de bouw, de installatietechniek en de industrie zijn nog ruimschoots banen te vin den. Tip? redactie@pzc.nl YouTube te zoeken naar rustge vende muziek. Voordat het uit gekozen nummer begon te spe len, deed plotseling de commer cie zijn intrede op het compu terschermpje: 'Yarden, uw uit vaartverzekering'. Zó rustge vend had hij het nou ook weer niet bedoeld. HOEK Groot vat valt van truck bij Dow Muziek op ponton Mosselboulevard Leoni Jansen en Jeroen Kramer geven woensdag 26 augustus van 16.00 tot 18.00 uur een muziek- optreden op een ponton aan de Oosterschelde tij dens de Mosselboulevard in Yerseke. Jansen zingt eigen werk van haar album Uncovered, waar Jeroen Kramer aan mee schreef. Kramer speelt mee op gitaar en bas, maar hij zingt ook zijn eigen Nederlandstalige songs. Het optreden ge beurt in samenwerking met Podium Reimers- waal. Kaarten voor 15 euro zijn online te koop via Eventbrite. Het aantal plaatsen is beperkt. Terneuzen Mondkapjesplicht Lodewijk College De politie in Zeeland en West-Bra bant gaat hard de strijd aan met de snel toenemende cybercriminali- teit. De eenheid maakt dit jaar nog in totaal zestig specialistische re chercheurs vrij om zich voltijds te richten op online-misdaad. Dat zegt Hanneke Ekelmans, de een heidschef die per 1 september naar de landelijke politieleiding vertrekt. De regionale politiebaas wil vaart in de aanpak van cybercrime zoals whatsapp-fraude, phishing en af persing. Burgers en bedrijven wor den hier massaal slachtoffer van. Haast maken ,,De politie doet al veel op internet maar ik heb grote zorg of we vol doende meegroeien in de digitale wereld. Het tempo ligt nog te laag. We moeten haast maken", waar schuwt Ekelmans. ,,Als je naar de cijfers kijkt, is de ontwikkeling dui delijk. Internetcriminaliteit is veel groter geworden dan high-impact- criminaliteit zoals inbraken en overvallen. Het traditionele beeld bij veelplegers is winkeldieven. Dat profiel is veranderd. Het zijn nu mensen die de hele dag mailtjes sturen om anderen op te lichten. Ons werk verschuift naar digitaal. Zoals we nu op straat surveilleren, inlichtingen en onderzoeken doen, moeten we dat ook op het internet doen. En het moet snel beter." In de regio Zeeland/West-Bra bant wordt de capaciteit voor de cy- beraanpak nu fors uitgebreid. Het bestaande regionale cyberteam gaat op in een nieuw cyberheadquarter met in totaal veertig specialistische politiemensen op diverse niveaus. ,,Daarnaast werken er twintig spe cialisten bij de vier districtsteams en krijgen alle twaalf lokale teams een digitale wijkagent", schets Ekelmans de ontwikkeling. Om in snel tempo voldoende specialisten te kunnen werven, wil de politie- Waarom moet een digitale wijkagent per se een volledige politie-opleiding hebben gevolgd? baas meer zij-instromers met spe cialistische kennis aannemen, ,,Waarom moet een digitale wijk agent per se een volledige politie opleiding hebben gevolgd? Je kunt ook een cyberexpert aannemen en die een verkorte opleiding geven." Binnen de Nationale Politie gaat de regionale eenheid fungeren als landelijk kenniscentrum voor de aanpak van phishing, een vorm van bedrog waarbij cybercriminelen slachtoffers bankgegevens ontfut selen en grote bedragen naar zich zelf overmaken. De 29-jarige Souburger die op zondagochtend 9 augustus door een ongeval uit de Scheldekraan viel, is aan zijn verwondingen overleden. Dat bevestigt één van zijn vrienden. De man werkte in de horeca in Vlissingen. Op Facebook stroom den de reacties op zijn overlijden binnen. Camerabeelden Na het ongeval heeft de politie ge tuigen gesproken, een sporenon derzoek gedaan en camerabeel den bekeken. Daaruit bleek dat de man zelf in de kraan was geklom men, waarna hij eruit viel. De dag daarvoor was hij ook al in de Scheldekraan geklommen. Waarom hij dat deed, is niet be kend. Veertig meter Het ongeluk bij de circa 40 meter hoge Scheldekraan gebeurde rond vijf uur in de ochtend op de Jan Weugkade in de buurt van de voormalige Machinefabriek. Omstanders waarschuwden de hulpdiensten, waarna de Soubur ger met zware verwondingen naar het ziekenhuis werd vervoerd. Daar is hij uiteindelijk aan zijn verwondingen overleden. vrijdag 21 augustus 2020 II Bij Dow Benelux in Hoek is gisterochtend een vat met 1000 liter van een onbekende stof van een vrachtwagen gevallen. De hulpdiensten werden op geroepen, maar ze ble ken niet nodig te zijn. De bedrijfsbrandweer zocht rond half negen contact met de gemeen telijke brandweer. Nadat uit onderzoek was geble ken dat de inhoud van het vat niet giftig of brandbaar was, hoefde de brandweer niet meer op te treden, meldde Vei ligheidsregio Zeeland. Wat er precies in het vat zat, is niet bekendge maakt. YERSEKE Leerlingen en docenten van het Lodewijk College in Terneuzen moeten een mondkapje dragen als ze het gebouw aan de Zel- denrustlaan binnengaan. Eenmaal in de klas mogen de kapjes weer af. Dat staat in het corona protocol dat de schoollei ding gistermiddag naar ouders en leerlingen heeft gestuurd. Door invoering van de mondkapjesplicht kan het eenrichtingsverkeer binnen het pand aan de Zeldenrustlaan worden opgeheven. In het ge bouw aan de Oude Vaart geldt geen mondkapjes plicht. 'Politiewerk Hessel de Ree Middelburg -Hanneke Ekelmans, politiechef Wendy de Jong Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 30